Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Wizualizacja naukowa, geoikonika


Robert Olszewski, Paweł Kowalski, Andrzej Głażewski

Do istotnego rozwoju kartografii w ostatnich latach przyczyniło się powszechne stosowanie komputerów oraz wykorzystanie zdjęć lotniczych i obrazów satelitarnych. Zastosowanie techniki cyfrowej pozwoliło na przyspieszenie procesów obliczeniowych, a także podniesienie precyzji wyznaczania wskaźników ilościowych na podstawie map (powierzchni, objętości, gradientu nachylenia itp.). Komputeryzacja nie zmieniła struktury przekazu kartograficznego, usprawniła jedynie technologię i pozwoliła na przekroczenie barier obliczeniowych. Rozwój technologiczny wywarł jednak wpływ na sposób myślenia o mapie i kartografii.
W latach 80. ubiegłego wieku zwrócono uwagę na zależność pomiędzy kartografią a tzw. wizualizacją naukową. Celem wizualizacji jest uzmysławianie – wnioskowanie o strukturze relacji i związków za pomocą grafiki; kartografia zaś pozwala na uwidocznianie relacji przestrzennych.

kartografia
Relacje pomiędzy wizualizacją naukową a kartografią (wg: M.J. Kraak, F. Ormeling, 1998)

Celem wizualizacji naukowej (uzmysłowienia) jest analiza danych graficznych, zadaniem kartografii jest zaś zarówno przekaz informacji przestrzennych, jak i ich badanie.

Gwałtowny rozwój technologiczny w latach 90. XX wieku i powszechne wykorzystywanie aparatury cyfrowej we wszystkich dziedzinach nauk o Ziemi spowodowały konieczność określenia na nowo ich wzajemnych relacji Szukając rozwiązania tego problemu, wybitny rosyjski kartograf profesor Aleksander M. Berlant zaproponował wprowadzenie nowej dyscypliny naukowej – geoikoniki i nakreślił jej relacje z kartografią, teledetekcją i technologią cyfrową.

kartografia
Geoikonika w systemie nauk (wg A.M. Berlanta)

Geoikonika definiowana jest jako syntetyczna dziedzina wiedzy o geoprzedstawieniach: mapach, zdjęciach lotniczych i satelitarnych, mapach cyfrowych, blokdiagramach i innych modelach graficznych reprezentujących wybrany fragment przestrzeni geograficznej. Geoikonika zajmuje się badaniem teorii geoprzedstawień, metodami ich analizy i wykorzystania. Według Berlanta „kształtująca się koncepcja geoinformacyjna, rozpatrująca kartografię jako naukę o systemowym modelowaniu informacyjno-kartograficznym i poznawaniu geosystemów, powinna obejmować także poznanie wspólnych właściwości wszystkich geoprzedstawień, tworząc bazę dla rozwiązania fundamentalnego problemu – rozpoznania obrazów graficznych”. Koncepcja ta zakłada unifikację przedmiotu, metodyki i techniki badań w obrębie szeroko rozumianych nauk o Ziemi.

Dr Robert Olszewski, dr Paweł Kowalski i dr Andrzej Głażewski są pracownikami Zakładu Kartografii Politechniki Warszawskiej

Opracowanie zamieszczono na Geoforum w marcu 2006 r.



dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS