Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Przyszłość SDI

- «« « część 4 z 4


Krajowa SDI a usługi Web

SDI może być rozpatrywana z różnych perspektyw: technologicznej, politycznej, finansowej czy organizacyjnej. Z technologicznego punktu widzenia SDI to zbiór usług Web Services umożliwiających wyszukanie, dostęp, przetwarzanie i wizualizację danych przestrzennych, które powinny być budowane zgodnie ze standardami ISO i OGC przez niezależne podmioty m.in.: jednostki organizacyjne administracji publicznej i firmy komercyjne. Geoportal tworzony w ramach krajowej infrastruktury danych przestrzennych ma ułatwiać użytkownikom wyszukanie, dostęp i łączenie usług geoinformacyjnych z „jednego miejsca” bez konieczności surfowania po internecie. Jednak o „wielkości” krajowej infrastruktury danych przestrzennych decyduje przede wszystkim ilość i jakość danych dostępnych przez usługi.
Geoportal, usługi Web i pozyskiwanie danych powinny być rozpatrywane jako niezależne zadania, a nie łącznie, jak to ma miejsce w projekcie GEOPORTAL.GOV.PL. W GIS stosunek kosztów pozyskania danych do sprzętu i oprogramowania ma się jak 8:1:1. Można zakładać, że w SDI jest on podobny. Jeżeli powyższe zadania będą realizowane w ramach jednego projektu, można oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem, że to firmy informatyczne, a nie geodezyjne będą odpowiadać za pozyskiwanie danych. Wydaje się, że polska służba geodezyjna i kartograficzna powinna budować SDI, wykorzystując firmy informatyczne do rozwiązywania problemów. Na razie to jednak firmy informatyczne starają się realizować własne komercyjne cele, wykorzystując do tego służbę geodezyjną i kartograficzną.

 

Dr inż. Adam Iwaniak jest adiunktem w Katedrze Geodezji i Fotogrametrii oraz kierownikiem Laboratorium GIS AR we Wrocławiu

Literatura

  • Gaździcki J., 2003, Kompendium infrastruktury danych przestrzennych, skrócone tłumaczenie „The SDI Cookbook” v. 1.1, GEODETA1-4/2003;
  • Kochmer C., Frandsen E., 2002, JSP i XML, Helion;
  • Iwaniak A., 2005, Rola serwisów WMS WFS i generalizacji w upowszechnianiu informacji geograficznej, III - Ogólnopolskie Sympozjum Geoinformacyjne, tom III, z. 2, Warszawa;
  • OGC 05-042r2 Open GIS Web Services Architecture Description, http://www.geospatial.org;
  • OGC 02-112 Topic 12: OpenGIS Service Architecture (ISO 19119), http://www.geospatial.org;
  • Norma ISO 19119; Geographic Information – Services.

(Opracowanie zamieszczono na GeoForum w czerwcu 2006 r.)

część 4 z 4
«« « 1 2 3 4


Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS