wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Geospatial Revolution, odc. 4
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Przyszłość SDI

- «« « część 4 z 4


Krajowa SDI a usługi Web

SDI może być rozpatrywana z różnych perspektyw: technologicznej, politycznej, finansowej czy organizacyjnej. Z technologicznego punktu widzenia SDI to zbiór usług Web Services umożliwiających wyszukanie, dostęp, przetwarzanie i wizualizację danych przestrzennych, które powinny być budowane zgodnie ze standardami ISO i OGC przez niezależne podmioty m.in.: jednostki organizacyjne administracji publicznej i firmy komercyjne. Geoportal tworzony w ramach krajowej infrastruktury danych przestrzennych ma ułatwiać użytkownikom wyszukanie, dostęp i łączenie usług geoinformacyjnych z „jednego miejsca” bez konieczności surfowania po internecie. Jednak o „wielkości” krajowej infrastruktury danych przestrzennych decyduje przede wszystkim ilość i jakość danych dostępnych przez usługi.
Geoportal, usługi Web i pozyskiwanie danych powinny być rozpatrywane jako niezależne zadania, a nie łącznie, jak to ma miejsce w projekcie GEOPORTAL.GOV.PL. W GIS stosunek kosztów pozyskania danych do sprzętu i oprogramowania ma się jak 8:1:1. Można zakładać, że w SDI jest on podobny. Jeżeli powyższe zadania będą realizowane w ramach jednego projektu, można oczekiwać z dużym prawdopodobieństwem, że to firmy informatyczne, a nie geodezyjne będą odpowiadać za pozyskiwanie danych. Wydaje się, że polska służba geodezyjna i kartograficzna powinna budować SDI, wykorzystując firmy informatyczne do rozwiązywania problemów. Na razie to jednak firmy informatyczne starają się realizować własne komercyjne cele, wykorzystując do tego służbę geodezyjną i kartograficzną.

 

Dr inż. Adam Iwaniak jest adiunktem w Katedrze Geodezji i Fotogrametrii oraz kierownikiem Laboratorium GIS AR we Wrocławiu

Literatura

  • Gaździcki J., 2003, Kompendium infrastruktury danych przestrzennych, skrócone tłumaczenie „The SDI Cookbook” v. 1.1, GEODETA1-4/2003;
  • Kochmer C., Frandsen E., 2002, JSP i XML, Helion;
  • Iwaniak A., 2005, Rola serwisów WMS WFS i generalizacji w upowszechnianiu informacji geograficznej, III - Ogólnopolskie Sympozjum Geoinformacyjne, tom III, z. 2, Warszawa;
  • OGC 05-042r2 Open GIS Web Services Architecture Description, http://www.geospatial.org;
  • OGC 02-112 Topic 12: OpenGIS Service Architecture (ISO 19119), http://www.geospatial.org;
  • Norma ISO 19119; Geographic Information – Services.

(Opracowanie zamieszczono na GeoForum w czerwcu 2006 r.)

część 4 z 4
«« « 1 2 3 4


BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt