wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wielodrożność a Galileo
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

OmniStar


Nazwa: OmniSTAR
Firma rozwijająca system: Fugro NV
Aktualna liczba satelitów: 7
Docelowa liczba satelitów: 7
Typ orbity: geostacjonarna
Ogłoszenie operacyjności: bd.

Historia
System opracowała firma Thales Geosolutions (część grupy Thales) i pierwotnie nazywał się LandStar. Nazwę zmieniono z końcem 2004 roku, gdy spółkę kupiło holenderskie przedsiębiorstwo Fugro NV. Jest to pierwsze – i jak dotąd jedyne – komercyjne rozwiązanie SBAS. Od 2010 roku jest to także pierwszy tego typu system oferujący poprawki dla GLONASS. OmniSTAR wyróżnia także rekordowy zasięg – poprawki dostępne są bowiem dla większości obszarów lądowych świata. Segment naziemny systemu składa się z około 100 stacji referencyjnych (najbliżej Polski znajdują się w Wiedniu i Charkowie) i dwóch stacji kontrolnych. Na segment kosmiczny składa się natomiast siedem satelitów telekomunikacyjnych.


Stacje referencyjne i zasięg działania systemu OmniStar (Źródło: Fugro BV)


Poprawki OmniSTAR dostępne są za pośrednictwem następujących serwisów:
• VBS (Virtual Base Station) – podstawowa usługa. Poprawki VBS obliczane są na podstawie jednoczęstotliwościowych pomiarów z kilku stacji referencyjnych. Usługa oferuje dokładność porównywalną z WAAS czy EGNOS – w materiałach promocyjnych systemu określono ją jako 70 cm w poziomie (prawdopodobieństwo 95%).
• HP (High Performance) – w odróżnieniu od VBS poprawki w tej usłudze obliczane są dla dwóch częstotliwości GPS, co znacząco redukuje błąd wynikający z opóźnienia jonosferycznego. Dokładność zbliżona jest do XP.
• XP (Extended Performance) – poprawki obliczane są dla dwóch częstotliwości GPS z wykorzystaniem korekt orbit i zegarów atomowych. Dokładność wyznaczania pozycji wynosi 10 cm w poziomie i 15 cm w pionie (ufność 95%).
• G2 – usługa XP wzbogacona o dane dla sygnałów GLONASS. Dokładność zbliżona do XP.
• IP (Internet Protocol) – poprawki dostarczane są za pośrednictwem internetu. Użytkownik musi więc posiadać odbiornik wyposażony w modem GPRS. Rozwiązanie to przeznaczone jest przede wszystkim do pracy przy słabej widoczności nieba oraz na wysokich szerokościach geograficznych.

Przyszłość
Firma Fugro nie informuje na razie o planach rozwoju tego systemu. Wiadomo jedynie, że stara się, by był on dostępny dla użytkowników odbiorników GNSS jak największej ilości marek. Obecnie mogą z niego korzystać m.in. właściciele sprzętu Trimble, Hemisphere, Novatel czy Topcon. Można także domniemywać, że możliwości OmniSTAR zostaną rozbudowane także o obsługę sygnałów Galileo, gdy system ten uzyska pełną operacyjność.

Opracowanie: Jerzy Królikowski
reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt