wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-25| GIS, Mapy, Software, Instytucje

Zabudowa dla (prawie) całej Warszawy w Google Earth


Od dzisiaj (25 czerwca) za pośrednictwem aplikacji Google Earth udostępniono trójwymiarowe modele budynków dla całego Śródmieścia (w tym Starego Miasta), a także fragmentów Woli, Ochoty i Żoliborza. Tym samym Warszawa posiada teraz w Google Earth najpełniejszy model zabudowy spośród wszystkich polskich miast.

Wszystkie dodane budynki są na drugim poziomie szczegółowości (tj. oteksturowany model z rozróżnieniem typu dachu i kubatury budynku). Jak ocenia Arkadiusz Szadkowski – autor bloga Miasta 3D – „efekt jest przyzwoity, tekstury co prawda są nie najczystsze”. Zwraca także uwagę na fakt, że dobrej jakości modele (np. główny gmach Politechniki Warszawskiej) w wyniku aktualizacji zastąpiono mniej szczegółowymi.

Jak dotąd, nie wiadomo jednak, kto jest autorem nowych modeli. Justyna Bajer z Biura Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy zaprzecza, jakoby budynki zostały wykonane na zlecenie tej instytucji. Podkreśla jednak, że BGiK już od dłuższego czasu prowadzi rozmowy z Google na temat udostępnienia za pośrednictwem aplikacji Google Earth modelu będącego w zasobach urzędu. Opracowanie to zostało oficjalnie zaprezentowane 21 lutego 2008 r. w Urzędzie m. st. Warszawy. W sprawie jego udostępnienia za pośrednictwem Google Earth zostało już podpisane odpowiednie porozumienie i można się spodziewać, że niebawem trójwymiarowy model zabudowy całej Warszawy będzie mógł być oglądany przez wszystkich użytkowników tej aplikacji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS