Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-06-25| GIS, Mapy, Software, Instytucje

Zabudowa dla (prawie) całej Warszawy w Google Earth


Od dzisiaj (25 czerwca) za pośrednictwem aplikacji Google Earth udostępniono trójwymiarowe modele budynków dla całego Śródmieścia (w tym Starego Miasta), a także fragmentów Woli, Ochoty i Żoliborza. Tym samym Warszawa posiada teraz w Google Earth najpełniejszy model zabudowy spośród wszystkich polskich miast.

Wszystkie dodane budynki są na drugim poziomie szczegółowości (tj. oteksturowany model z rozróżnieniem typu dachu i kubatury budynku). Jak ocenia Arkadiusz Szadkowski – autor bloga Miasta 3D – „efekt jest przyzwoity, tekstury co prawda są nie najczystsze”. Zwraca także uwagę na fakt, że dobrej jakości modele (np. główny gmach Politechniki Warszawskiej) w wyniku aktualizacji zastąpiono mniej szczegółowymi.

Jak dotąd, nie wiadomo jednak, kto jest autorem nowych modeli. Justyna Bajer z Biura Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy zaprzecza, jakoby budynki zostały wykonane na zlecenie tej instytucji. Podkreśla jednak, że BGiK już od dłuższego czasu prowadzi rozmowy z Google na temat udostępnienia za pośrednictwem aplikacji Google Earth modelu będącego w zasobach urzędu. Opracowanie to zostało oficjalnie zaprezentowane 21 lutego 2008 r. w Urzędzie m. st. Warszawy. W sprawie jego udostępnienia za pośrednictwem Google Earth zostało już podpisane odpowiednie porozumienie i można się spodziewać, że niebawem trójwymiarowy model zabudowy całej Warszawy będzie mógł być oglądany przez wszystkich użytkowników tej aplikacji.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS