Do głównych zadań zespołu należy:
• analiza obowiązujących aktów prawnych oraz identyfikacja przepisów zbędnych, nieaktualnych, sprzecznych lub powodujących bariery proceduralne i interpretacyjne;
• przygotowanie propozycji deregulacyjnych oraz uproszczeń organizacyjnych i proceduralnych dotyczących wykonywania prac geodezyjnych;
• opracowanie rekomendacji dotyczących standardów danych i metadanych, w szczególności w zakresie aktualności, jakości, interoperacyjności oraz potrzeb kluczowych interesariuszy, w tym wypracowanie spójnego modelu danych zgodnego z innymi zbiorami danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego;
• analiza procesów związanych z realizacją prac geodezyjnych – od zgłoszenia pracy geodezyjnej do przyjęcia wyników do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – z uwzględnieniem cyfryzacji, automatyzacji procesów oraz interoperacyjności rejestrów publicznych;
• wypracowanie modelu współpracy pomiędzy administracją geodezyjną i kartograficzną, wykonawcami prac geodezyjnych oraz środowiskiem naukowym i eksperckim w obszarze fotogrametrii.
W skład zespołu weszli:
1) Wojciech Ostrowski – przewodniczący zespołu, Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji, Politechnika Warszawska;
2) sekretarz – przedstawiciel GGK;
3) dr hab. inż. Krzysztof Bakuła, prof. uczelni – Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji, Politechnika Warszawska;
4) Paweł Feczan – OPEGIEKA Sp. z o.o.;
5) Krzysztof Gajdamowicz – Visimind Ltd Sp. z o.o.;
6) dr hab. inż. Grzegorz Jóźków, prof. uczelni – Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu;
7) dr inż. Tomasz Kogut – Politechnika Morska w Szczecinie;
8) Antoni Łabaj – SmallGIS Sp. z o.o.;
9) dr inż. Wojciech Ostrowski – Politechnika Warszawska;
10) dr inż. Antoni Rzonca – Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie;
11) Marta Sieczkiewicz – GISPRO S.A.;
12) Jacek Siedlik – MGGP Aero Sp. z o.o.;
13) przedstawiciele GUGiK-u.
Pierwszym, co się rzuca w oczy przy analizie powyższej listy, jest dwukrotna obecność dr. Ostrowskiego. Zapytaliśmy więc GUGiK, czy nie jest to błąd. W odpowiedzi urząd wyjaśnił, że „Wojciech Ostrowski został wskazany dwukrotnie w zarządzeniu nr 15 (…), ponieważ występuje w nim w podwójnej roli – przewodniczącego Zespołu oraz jego członka”.
Czy zatem przewodniczący wcześniej powołanych przez GGK Andrzeja Żylisa gremiów nie są ich członkami? W odpowiednich zarządzeniach zostali bowiem wymienieni tylko raz – jako przewodniczący.
Przypomnijmy, że zespół ds. fotogrametrii jest czwartym tego typu gremium powołanym przez GGK Andrzeja Żylisa. Pierwsze pracuje nad utworzeniem samorządu zawodowego geodetów uprawnionych, drugie – nad opracowaniem koncepcji nowego modelu BDOT10k, BDOO oraz map topograficznych, a trzecie – nad ujednoliceniem stosowania modelu pojęciowego, schematów aplikacyjnych oraz standardów wymiany danych w formacie GML.