• Prof. Witold Rohm
Japońska Agencja ds. Nauki o Ziemi i Morzu oraz Technologii (JAMSTEC) to czołowy japoński instytut zajmujący się badaniami nad „błękitną planetą”. W rankingu Nature Index 2024 zajmuje 30. miejsce (na 937 organizacji) pod względem udziału w badaniach oraz 2. w dziedzinie nauk o Ziemi i środowisku (na 160 organizacji). Projekt, który prof. Witold Rohm będzie realizował w Agencji, zatytułowany jest „Uniwersalny model bazowy dla obserwacji GNSS wykorzystujący uczenie samo-nadzorowane i prawa fizyki”, a jego celem – stworzenie opartego na prawach fizyki modelu sztucznej inteligencji, który połączy sygnały GNSS odbierane na wielu platformach w jeden spójny obraz atmosfery, umożliwiając skokowy wzrost jakości w prognozowaniu gwałtownych zjawisk pogodowych oraz pomiarach wiatru nad oceanami.
– Ogromnym atutem Agencji jest to, że dysponuje zaawansowanym sprzętem obserwacyjnym – od statków badawczych, przez łodzie podwodne po, w tym kontekście niemalże banalne, komputery – podkreśla prof. Rohm, tłumacząc, że w swoich badaniach, symulując sygnał w GNSS za pomocą sztucznej inteligencji, będzie starał się znaleźć sposoby na to, by zawierał on część dotyczącą atmosfery, bez względu na to z jakiej platformy będzie odbierany.
Prof. Rohm w Tokio będzie współpracował z dr Mikiko Fujity z Grupy Rozwoju Technologii Obserwacji Atmosfery (AOT-D). To uznana na świecie specjalistka w dziedzinie meteorologii GNSS. Natomiast nadzór strategiczny nad projektem sprawować będzie dr Kunio Yoneyama, dyrektor JAMSTEC CCOAR, światowej klasy specjalista w dziedzinie meteorologii tropikalnej i koordynator kilku dużych międzynarodowych programów.
• Dr Kamil Smolak
Dr Kamil Smolak wyjedzie na dwa lata do Instytutu Informatyki i Technologii im. Alessandro Faedo (ISTI-CNR) w Pizie na staż podoktorski. ISTI-CNR to placówka znajdująca się w czołówce instytucji badawczych w Europie i na świecie, ciesząca się międzynarodowym uznaniem za wkład w rozwój sztucznej inteligencji, nauki o mobilności człowieka, nauki o danych oraz odpowiedzialnych badań nad sztuczną inteligencją.
Dr Kamil Smolak będzie pracować pod opieką dr. Luca Pappalardo związanego nie tylko z Instytutem, ale też Scuola Normale Superiore i Uniwersytetem w Pizie. To ceniony w świecie lider w dziedzinie nauki o mobilności człowieka, analityki miejskiej opartej na danych oraz badań nad koewolucją człowieka i sztucznej inteligencji.
Naukowiec z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki współpracę z dr. Pappalardo i Laboratorium Odkrywania Wiedzy i Eksploracji Danych (KDD Lab) rozpoczął w 2022 roku – wnioskiem o wspólny projekt. W 2024 dr Smolak pojechał do Pizy i tam pracował nad aspektami związanymi z rytmami mobilności ludzi. Starając się o stypendium im. Bekkera, podkreślił interdyscyplinarność współpracy z naukowcami z Włoch – on jest geoinformatykiem, ale pracuje badawczo z informatykami i fizykami.
– Efektem tej współpracy jest zaproszenie do grupy ekspertów Europejskiego Sympozjum Mobilności, wspólna prezentacja konferencyjna, trzy wnioski i opracowanie prospektywnego artykułu badawczego, który jest obecnie w przygotowaniu. Wyjazd do Pizy to, jak widać, kontynuacja już przeprowadzanych działań, ale też realizacja nowego projektu podoktorskiego, w którym łączę wiedzę w zakresie modelowania mobilności ludzi z wiodącą pozycją włoskich ekspertów w zakresie koewolucji człowieka i sztucznej inteligencji, sprawiedliwości algorytmicznej i systemów rekomendacji miejskich – mówi dr Kamil Smolak, dodając, że projekt, który będzie realizował we Włoszech ma na celu opracowanie zorientowanych na sprawiedliwość ram do analizy i łagodzenia przestrzennych i społecznych konsekwencji wpływu algorytmów na mobilność miejską.
• Stypendium im. Bekkera
Program im. Mieczysława Bekkera realizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej wspiera doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich z polskich jednostek naukowych w dążeniu do doskonałości naukowej przez umożliwienie im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie.
Źródło: „Głos Uczelni”, UPWr