Gośćmi wydarzenia, a także prelegentami byli przedstawiciele instytucji i firm na co dzień zajmujący się wykorzystaniem narzędzi GIS.
Swoją obecność w ZST zaakcentowali pracownicy gdańskiego oddziału TPI, spółki Yanosik, a także prezes firmy Sofline Plus z Wrocławia – Jerzy Biegalski.
W ramach podpisanej umowy o współpracy na Dniu GIS pojawili się żołnierze z 6 Samodzielnego Oddziału Geoprzestrzennego. Wielką atrakcją okazały się Mobilna Sekcja Wsparcia Geoprzestrzennego oraz symulator lotów, na którym uczniowie mogli sprawdzić się w pilotażu drona na różnych poziomach trudności. Nie brakowało emocji!
Dodatkowo odbyły się pokazy oraz prezentacja wykorzystania najnowszych odbiorników GPS, tachimetrów robotycznych, przygotowane przez TPI oddział w Gdańsku. Z kolei przedstawiciele bydgoskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z oddziału w Bydgoszczy podzielili się, jak przy wykorzystaniu nowych technologii realizowane są przedsięwzięcia drogowe w regionie.
Nie zabrakło także gościa z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu. Radosław Golba w bardzo ciekawy sposób pokazał, jak wykorzystuje się narzędzia GIS do opracowań kartograficznych danych przestrzennych. Porcją cennych informacji z zakresu prawa geodezyjnego, sposobu opracowywania operatów oraz gromadzeniem danych geodezyjnych podzielił się kujawsko-pomorski WINGiK Robert Cieszyński.
Uczniowie mieli także okazję posłuchać, jak działa i czym się zajmuje powołane w roku Stowarzyszenie QGIS Polska dzięki wizycie Marka Zygadło z Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku.
To nie wszystkie atrakcje. Dodatkowo rozstrzygnięto ogłoszony na początku listopada konkurs „Technoprzestrzeń: Budownictwo i Geodezja Jutra”. Zwycięzcom wręczono nagrody ufundowane przez firmy i instytucje wspierające GIS Day w ZST. Ogromne emocje wzbudziły ponadto quizy z wiedzy o GIS. Na wszystkich uczestników czekały upominki.
Organizatorkami tegorocznego GIS Day były mgr Teresa Piotrowska-Cichocka oraz mgr inż. Anna Świercz-Prusiecka. Ponadto wsparcie udzielili: Departament Promocji Województwa Kujawsko-Pomorskiego, firma Esri Polska, TPI oddział w Gdańsku, Sofline Plus, Yanosik S.A., GUGiK oraz Geoforum.pl.