Henryka Baran jest absolwentką Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie ukończyła Wydział Melioracji Wodnych. Przez całą swoją karierę nieustannie podnosiła kwalifikacje, uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach zawodowych. Doświadczenie zdobywała m.in. w Urzędzie Miasta Kielce, Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach oraz w Wojewódzkim Biurze Geodezji Terenów Rolnych.
Z UMWŚ związana była od sierpnia 2019 roku.
Za profesjonalną pracę wykonywaną na rzecz województwa świętokrzyskiego podczas wczorajszej uroczystości podziękowali Henryce Baran marszałek Renata Janik i wicemarszałkowie Grzegorz Socha i Marek Bogusławski.
Nowym geodetą województwa świętokrzyskiego został Dariusz Chojnacki.