Przypomnijmy, że liczący 56 stron projekt, przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, został opublikowany za stronach Rządowego Centrum Legislacji 6 czerwca 2025 r. Natomiast do 27 czerwca można było do niego zgłaszać uwagi
ZPP zaproponował m.in.:
• Usunięcie z projektu regulacji w zakresie opiniowania przez GGK oraz WINGiK-ów kandydatów na stanowiska geodetów powiatowych.
Zdaniem Związku taka propozycja stanowi wyraz tendencji centralistycznych. „Kuriozum jest, że proponuje się, aby w 38-milionowym kraju obsada stanowisk pracy na prowincji była opiniowana przez centralny organ administracji rządowej” – podkreśla ZPP.
• Usunięcie z projektu przepisów dotyczących bezpośredniego dostępu GGK do baz danych prowadzonych przez starostę.
Organizacja uważa, że zaproponowany w projekcie mechanizm „bezpośredniego dostępu” do danych jest zdefiniowany nieprecyzyjnie i narusza bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych w szczególności w kontekście integralności, poufności i rozliczalności przetwarzania danych. Ponadto umożliwienie GGK bezpośredniego łączenia do produkcyjnej bazy danych w starostwach wprowadzi bardzo duże ryzyko zaburzenia wydajności pracy.
• Ocenę zmiany definicji wykonawcy pod względem skutków gospodarczych z całym środowiskiem dotychczasowych firm geodezyjnych.
Jak podkreśla ZPP, nowa definicja wykonawcy spowoduje poważne uderzenie w wielu przedsiębiorców. „Np. w powiecie krakowskim większość firm to geodeci nieposiadający uprawnień geodezyjnych, którzy korzystają z instytucji geodety uprawnionego jako kierownika prac, a zatem takie firmy będą na początku wykluczone z prowadzenia swojej działalności, albo będą mieć w znacznym stopniu utrudnione działania” – argumentuje Związek.
• Usunięcie z projektu przepisu o przekazywaniu do PZGiK oryginałów protokołów, aktów ugody, dowodów doręczeń zawiadomień, dowodów doręczeń wezwań.
Zdaniem Związku regulacja ta znacznie uderza w powiaty, bowiem nikt nie oszacował kosztów tego przedsięwzięcia, niezbędnych zasobów kadrowych i lokalowych, ani nie określił sposobu archiwizowania tych danych. „Zmiana polegająca na przekazywaniu operatów elektronicznych znacznie usprawniła proces archiwizacji operatów i rozwiązała odwieczny problem z miejscem do przechowywania dokumentów analogowych, a taką zmianą wracamy do powyższego problemu i cofamy się w postępie cyfrowym” – zauważa organizacja.
Tabelę ze wszystkimi uwagami ZPP można pobrać TUTAJ.