Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-03-12 | Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Rozporządzenie ws. Rejestru Urbanistycznego w wykazie prac ministra

Do wykazu prac legislacyjnych ministra rozwoju i technologii 11 marca br. trafił projekt rozporządzenia w sprawie Rejestru Urbanistycznego.


Ilustracja: Rozporządzenie ws. Rejestru Urbanistycznego w wykazie prac ministra

Wydanie przedmiotowego rozporządzenia stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 67j ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: upzp), a zarazem element realizowanej od 2023 r. reformy planowania przestrzennego.

Jak podkreśla resort rozwoju w opisie projektu, wprowadzenie Rejestru Urbanistycznego (RU) – jako centralnego punktu dostępu do informacji i danych, w tym danych przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego – wynika z potrzeb zarówno obywateli, administracji państwowej, samorządowej, jak i szeroko rozumianego biznesu.
Dalej MRiT przekonuje, że ustanowienie rejestru podniesie efektywność zarządzania przestrzenią, ułatwi partycypację społeczną, zwiększy transparentność procedur planistycznych oraz przyspieszy proces inwestycyjny.

Zgodnie z art. 67g upzp rejestr prowadzi minister właściwy ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa, a minister właściwy ds. informatyzacji zapewnia funkcjonowanie systemu teleinformatycznego. Natomiast art. 67h mówi, że w RU udostępniany będzie szeroki zakres dokumentów – m.in. akty planowania przestrzennego wraz z wnioskami o ich sporządzenie lub zmianę, uchwały o przyjęciu strategii rozwoju gminy lub strategii rozwoju ponadlokalnego, projekty gminnych programów rewitalizacji czy np. wnioski oraz decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W przedmiotowym rozporządzeniu zostaną określone:
• szczegółowe rozwiązania organizacyjno-techniczne rejestru,
• szczegółowy zakres informacji i danych gromadzonych w rejestrze,
• tryb tworzenia, aktualizacji oraz udostępniania informacji i danych, o których mowa w art. 67d ust. 1 upzp.

Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy przepisy wprowadzające Rejestr Urbanistyczny wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2026 r., zatem istnieje konieczność wydania niniejszego rozporządzenia przed tą datą – podaje MRiT.
Wiele jednak wskazuje na to, że powyższy termin ulegnie wydłużeniu do 1 lipca 2026 r. – taką zmianę zakłada bowiem procedowany obecnie projekt ustawy, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama