Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-10| Geodezja, Firma, Prawo, Software

Jakie skutki finansowe przyniosą planowane zmiany w EGiB?

Zmiany przepisów dotyczących EGiB często wiążą się z koniecznością konwersji baz oraz dostosowania aplikacji do prowadzenia tego rejestru do nowych regulacji. Zapytaliśmy więc twórców oprogramowania, z jakimi kosztami będą musiały zmierzyć się powiaty po wejściu w życie wciąż jeszcze procedowanej nowelizacji rozporządzenia ws. EGiB.


Jakie skutki finansowe przyniosą planowane zmiany w EGiB? <br />
Fot. Geoportal.gov.pl
Fot. Geoportal.gov.pl

W ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia znajduje się zapis mówiący, że zmiany wprowadzone w modelu danych EGiB nie będą powodować skutków finansowych. „Zakłada się, że całość prac w zakresie dostosowania powinna zostać wykonana w ramach ATiK (usługa Asysty Technicznej i Konserwacji), jest to jednak uzależnione od indywidualnych zapisów w umowach między twórcą oprogramowania a powiatem oraz obecnie stosowanego modelu danych” – wyjaśniają autorzy projektu.

W związku z tym 6 maja zapytaliśmy twórców oprogramowania do prowadzenia EGiB, czy ich klienci (powiaty) poniosą jakiekolwiek opłaty za dostosowanie aplikacji i konwersję baz.
Odpowiedzi uzyskaliśmy od trzech firm: Systherm-Info, Geobidu i Geo-Systemu. Pozostali zapytani producenci do dnia publikacji nie przesłali swoich stanowisk.

Przedstawiciele tych spółek zgodnie przyznali, bazując, oczywiście, na zaprezentowanym projekcie rozporządzenia, że dostosowanie aplikacji odbędzie się ramach ATiK. Jarosław Wesołowski (zastępca dyrektora ds. rozwoju w Systherm-Info) oraz Zbigniew Malinowski (prezes Geo-Systemu) zapewnili ponadto, że w ramach asysty przeprowadzone zostaną zmiany w bazach danych.
Prezes Geobidu Krzysztof Borys podkreślił, że w ramach ATiK firma wykonuje „jednoznaczne (automatyczne) konwersje”. „Czym innym są jednak operacje dostosowania baz danych do nowych przepisów np. likwidacja arkuszy w działkach, przenumerowanie budynków do obrębu. Te usługi wykonujemy odpłatnie” – dodał.

Przypomnijmy, że uzgodnienia, konsultacje i opiniowanie projektu rozporządzenia MRiT zmieniającego rozporządzenie ws. EGiB zakończyły się już kilka tygodni temu. Wciąż jednak nie znamy ich wyniku ani wersji projektu uwzględniającej przyjęte uwagi.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS