wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-01-20| Geodezja

O spornym gołębniku i błędnej digitalizacji mapy [przegląd prasy]

Na pierwszej mapie ze starostwa pewien budynek znajduje się na jednej działce, ale na tej wydanej 4 miesiące później – już na innej. Błąd tylko zaognił konflikt między sąsiadami.


O spornym gołębniku i błędnej digitalizacji mapy [przegląd prasy] <br />
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Sprawę relacjonuje program „Interwencja” w telewizji Polsat. Panowie Stanisław i Kazimierz mieszkający po sąsiedzku w dolnośląskim Wleniu są ze sobą skonfliktowani od lat. W ostatnim czasie spór między nimi jeszcze bardziej się zaognił, a to przez rozbieżną treść map geodezyjnych.

Starając się o kredyt na budowę domu, pan Stanisław uzyskał ze starostwa mapę, z której wynikało, że gołębnik sąsiada znajduje się na terenie jego działki. Bank odmówił mu zatem udzielenia pożyczki, a sprawa trafiła do sądu. Ale żeby było jeszcze ciekawiej, pan Kazimierz argumentuje, że gołębnik leży na jego działce. Na dowód również przedstawia mapę ze starostwa, również uzyskaną w 2022 roku.

Dziennikarze „Interwencji” zwrócili się zatem z prośbą o wyjaśnienie tych rozbieżności do Starostwa w Lwówku Śląskim. Jak tłumaczy geodeta powiatowy Anna Demusz, błędny przebieg granicy pojawił się w powiatowym zasobie na etapie digitalizacji map w roku 2014. Błąd wychwycono dopiero w roku 2022, za poprawną należy zatem uznać mapę, którą wydano sąsiadom 4 miesiące później. Pełnomocnik pana Stanisława zwraca jednak uwagę na niedochowanie procedur w starostwie. Twierdzi bowiem, że o poprawieniu map urząd powinien poinformować wszystkie strony sporu, tego zaś nie uczyniono. Konflikt zatem trwa.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS