wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-22| Geodezja, Firma

Trimble inwestuje w producenta autonomicznych robotów geodezyjnych

Czołowy światowy producent sprzętu pomiarowego – amerykańska firma Trimble – ewidentnie widzi rosnący potencjał pomiarowych robotów w geodezji. Właśnie zainwestował bowiem w jednego z ich producentów, spółkę Civ Robotics.


Trimble inwestuje w producenta autonomicznych robotów geodezyjnych

Pierwsze pomysły na wykorzystanie robotów w geodezji Trimble zaprezentował jeszcze w 2019 roku. Był to czworonożny robot Spot produkcji Boston Dynamics wyposażony w skaner laserowy X7. Jak przekonywała wówczas spółka, może on okazać się świetnym narzędziem przy cyklicznej inwentaryzacji bądź w pomiarach miejsc trudnodostępnych i niebezpiecznych. Pomysł chyba się sprawdził, bo po kilku miesiącach robot ten wszedł na stałe do oferty Trimble’a, a podobne rozwiązania dość szybko zaprezentowali również konkurenci.

Trimble ewidentnie chce wejść głębiej w ten rynek, bo właśnie ogłosił zainwestowanie w Civ Robotics. Jest to działający w San Francisco start-up, którego głównym produktem jest autonomiczny robot CivDot. Nie jest to już jednak czworonóg, ale niewielki pojazd terenowy wyposażony m.in. w podwójny precyzyjny odbiornik GNSS-RTK. Jego głównym zdaniem jest autonomiczne wykonywanie tyczeń. Jak zapewniają autorzy rozwiązania, stanowi ono odpowiedź na problem niedostatku siły roboczej na rynku. Urządzenie może bowiem samodzielnie oznaczyć w terenie sprejem nawet tysiące punktów dziennie, i to z dokładnością w okolicach 1 cm. Powinno się zatem sprawdzić na takich inwestycjach jak budowa dróg, farm słonecznych, centrów danych czy fabryk.

– Koncentrujemy się na inwestowaniu w firmy, które wpisują się w misję Trimble’a polegającą na transformacji sposobu działania świata. Technologia Civ Robotics wspiera geodetów i pracowników terenowych oraz odciąża ich z powtarzających się i ryzykownych czynności – powiedział Aviad Almagor, wiceprezes ds. innowacji technologicznych w Trimble. – Civ Robotics wykorzystuje precyzyjną technologię pozycjonowania GNSS i oprogramowanie geodezyjne, aby poprawić wydajność i zwiększyć bezpieczeństwo. Jest to ekscytująca okazja, aby pomóc przyspieszyć wdrażanie innowacji w zakresie autonomii, geodezji i budownictwa – podkreśla Almagor.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS