wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-09-01| Prawo

Strategiczne mapy hałasu: nowe, a już do wymiany?

Czy nowe przepisy przygotowane przez resort środowiska sprawią, że samorządy będą musiały aktualizować opracowane dopiero co strategiczne mapy hałasu? Tematem tym zajął się Portal Samorządowy PAP.


Strategiczne mapy hałasu: nowe, a już do wymiany?

Przypomnijmy, że strategiczne mapy hałasu (SMH) mają zastąpić wykonywane dotychczas mapy akustyczne. Obowiązek ich opracowania spoczywa na zarządcach wybranych dróg, linii kolejowych i lotnisk, a także na prezydentach miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Mapy te miały powstać do końca czerwca br. i powinny być aktualizowane co 5 lat.

Sęk w tym – zwraca uwagę serwis PAP – że na kilka dni przed ustawowym terminem opracowania SMH minister klimatu i środowiska opublikował projekt przepisów modyfikujących wykonywanie tych dokumentów. Konieczność wydania tych przepisów resort tłumaczy obowiązkiem implementacji unijnej dyrektywy. Zmiana regulacji polegać będzie m.in. na wprowadzeniu wymogu załączania danych liczbowych dotyczących szacunkowej liczby osób dotkniętych znaczną uciążliwością hałasu oraz szkodliwymi tego skutkami, takimi jak znaczne zaburzenia snu czy choroba niedokrwienna.

Opublikowanie projektu rozporządzenia „za pięć dwunasta” oburzyło niektórych samorządowców. Na tym etapie prac nad SMH część z nich nie jest już bowiem w stanie uwzględnić nowych wymogów. Dostosowanie map do nowelizowanych regulacji oznaczać więc będzie dla nich dodatkowe koszty, których rząd nie przewidział w ocenie skutków regulacji. Resort środowiska broni się zaś, że wcześniej rozesłał do samorządów pismo, w którym zapowiadał zmianę przepisów. Samorządowcy odbijają zaś piłeczkę, że okólnik nie stanowi przecież źródła obowiązującego prawa i domagają się od rządu dodatkowych pieniędzy na modyfikację map.

Sprawa ma zostać w szczegółach omówiona podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS