wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-08-31| Geodezja, Prawo

RPO zaniepokojony wyciekami danych osobowych w Geoportalu

W związku z niedawnymi informacjami o wyciekach danych osobowych rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek podjął interwencję w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii oraz w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych.


RPO zaniepokojony wyciekami danych osobowych w Geoportalu

Pisma wysłane przez RPO do GUGiK i UODO są reakcją na naruszenie ochrony danych osobowych, jakie trwało od 6 lipca 2018 r. do 25 lipca br. Przypomnijmy: miało ono polegać na wielokrotnych przypadkach nieuprawnionego dostępu do zbiorów danych i usług obejmujących obszar całego kraju, odpowiednio gromadzonych i realizowanych z wykorzystaniem tzw. serwerów integracji. Stwierdzone podczas audytu GUGiK przypadki tego nieuprawnionego dostępu były realizowane poprzez logowanie do serwerów oraz paneli zarządzających usługami z wykorzystaniem systemów informatycznych o identyfikatorach IP należących do zewnętrznego podmiotu gospodarczego, nieposiadającego wymaganych umów czy upoważnień GUGiK w tym zakresie oraz haseł dostępowych.

Jak dowiadujemy się z pism RPO, do jego wiadomości wpłynęła skarga pewnej obywatelki w tej sprawie. Skarżąca zwracała w niej uwagę na powagę zaistniałej sytuacji, wskazując na zakres danych podlegających nieuprawnionemu udostępnieniu obejmujący: imiona i nazwiska, imiona rodziców, numer PESEL, formę władania oraz inne dane zawarte w KW, a także uzasadnione obawy dotyczące potencjalnej kradzieży lub sfałszowania tożsamości w związku z zaistniałą sytuacją.

RPO niepokoi ponadto to, że w ostatnim czasie GUGiK już trzykrotnie informował o różnych przypadkach naruszenia ochrony danych osobowych po swojej stronie. Wcześniej prezes UODO nałożył zaś na głównego geodetę karę za niewywiązanie się z tego obowiązku informacyjnego w jednym przypadku. „Powyższe sygnały wzbudzają dodatkowe zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich jako organu ochrony wolności i praw człowieka” – pisze Marcin Wiącek.

W związku z tym RPO zwrócił się zarówno do p.o. GGK Alicji Kulki, jak i do prezesa UODO Jana Nowaka o przedstawienie wyjaśnień w tej sprawie, w szczególności dotyczących działań podjętych przez oba organy w związku z zaistniałymi przypadkami naruszenia ochrony danych osobowych.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS