wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-07| Geodezja, Prawo

Mapa do celów projektowych również dla wewnętrznej instalacji gazowej?

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami organy administracji architektoniczno-budowlanej zasadnie wymagają załączenia do zgłoszenia wewnętrznej instalacji gazowej projektu zagospodarowania działki lub terenu wykonanego na mapie do celów projektowych? Z takim pytaniem zwrócił się w swojej interpelacji poseł Tomasz Rzymkowski (PiS).


Mapa do celów projektowych również dla wewnętrznej instalacji gazowej?

Odpowiedzi udzielił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Jak wyjaśnia, zgodnie z Prawem budowlanym (Pb) do zgłoszenia robót budowlanych polegających na instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych należy dołączyć m.in. projekt zagospodarowania działki lub terenu, a ten sporządzany jest na mapie do celów projektowych (MdcP). Z drugiej strony zgodnie z art. 34 ust. 3a Pb obowiązku sporządzania projektu zagospodarowania nie stosuje się do projektu budowlanego przebudowy lub montażu obiektu budowlanego, jeżeli zgodnie z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym nie jest wymagane ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

W dalszej części odpowiedzi Piotr Uściński obszernie cytuje uzasadnienie do rozporządzenia ws. projektu budowlanego. Czytamy w nim m.in., że „tam, gdzie norma prawna nie zawiera precyzyjnych wytycznych, to projektant – uwzględniając specyfikę projektowanego obiektu budowlanego w oparciu o wiedzę techniczną oraz posiadane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe – dokonuje fachowej oceny i proponuje najlepsze, w swojej ocenie, rozwiązania. (… ) Przepisu nie należy rozumieć jako dopuszczenie na pomijanie w projekcie budowlanym tych składowych, danych czy informacji, które są wymagane obowiązującymi przepisami prawa. Przedmiotowy przepis wskazuje natomiast, że zakres projektu budowlanego dobiera się odpowiednio do danego zamierzenia budowlanego, jednakże działając w granicach obowiązującego prawa”.

Tym samym – w ocenie ministra – nie jest zasadnym twierdzenie, że każdy projekt budowlany musi zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu. To zatem do obowiązku projektanta należy sporządzenie projektu budowlanego w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej – podkreśla Piotr Uściński.

„Natomiast ocena konkretnego stanu faktycznego, w tym spełnienie przesłanki określonej w art. 34 ust. 3a ustawy – Prawo budowlane, każdorazowo należy do wyłącznej kompetencji właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Natomiast w przypadku konieczności sporządzenia projektu zagospodarowania działki lub terenu, projekt ten zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia o projekcie, należy sporządzić na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Co o tych wyjaśnieniach sądzą przedstawiciele branży budowlanej, można przekonać się z lektury komentarzy na facebookowym profilu „Engineer vs Law” poświęconym prawnym zagadnieniom budownictwa. „Rolą projektanta jest zaprojektować zgodnie z Pb oraz wszystkimi przepisami związanymi. Projektant musi podjąć decyzję na podstawie niejasnych przepisów. Takie odpowiedzi tylko pogłębiają patologię starostw i wszystkie różne interpretacje urzędników. Rolą projektanta jest zaprojektowanie zgodnie z Pb, natomiast rolą urzędnika jest sprawdzenie, czy jest to zgodne z Pb. A że w Polsce mamy ponad 500 tys. urzędników, to jest, jak jest” – komentuje Adam Masłowski. „Przykład jak można odpowiedzieć, nie odpowiadając” – dorzuca Sylwek Bobowski. „A tak w ogóle, to na końcu tej odpowiedzi na interpelację [Piotr Uściński] dodał wykreśloną z ustawy konieczność poświadczenia za zgodność z oryginałem MdcP” – zauważył Jarek Wołoszyn.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS