wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-26| Geodezja

Czas trwania pracy w statystykach Geo-Systemu

W ostatnich dniach powróciła dyskusja na temat obowiązku deklarowania terminu zakończenia pracy geodezyjnej krótszego niż rok. A jak często zdarzają się zlecenia trwające dłużej? Odpowiedź znajdziemy w nowych statystykach Geo-Systemu.


Czas trwania pracy w statystykach Geo-Systemu
Czas trwania pracy w statystykach Geo-Systemu <br />
Czas trwania pracy w miesiącach (dane za bieżący rok)
Czas trwania pracy w miesiącach (dane za bieżący rok)

O terminie realizacji pracy w prawie geodezyjnym

Przypomnijmy, że od 31 lipca 2020 roku obowiązuje zapis Prawa geodezyjnego i kartograficznego, zgodnie z którym zgłoszenie pracy geodezyjnej zawiera m.in. „przewidywany termin przekazania do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zbiorów danych lub dokumentów (...) nie dłuższy niż rok od dnia rozpoczęcia zgłaszanych prac geodezyjnych” (art. 12 ust. 2 pkt 4). Przekroczenie tego terminu jest równoznaczne z zaniechaniem wykonania pracy, a jej ponowne podjęcie wymaga nowego zgłoszenia. Co jednak istotne, przewidywany termin można przedłużyć w drodze zgłoszenia uzupełniającego.

W ostatnich dniach Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów powrócił do dyskusji na ten temat, przesyłając do głównego geodety kraju apel o rezygnację z tego zapisu. GGK Waldemar Izdebski odmówił jednak, tłumacząc, że regulacja ta zapewnia porządek w prowadzeniu państwowego zasobu geodezyjnego.

Co pokazują statystyki Geo-Systemu?

W związku z tą dyskusją na usta ciśnie się pytanie, jak często zdarzają się prace geodezyjne trwające dłużej niż rok. Odpowiedź znajdziemy w nowych statystykach, które zaczęła publikować na swojej stronie internetowej stołeczna firma Geo-System. Dotyczą one prac zgłoszonych za pośrednictwem jej systemu ePODGiK, który działa w 13 powiatach. Przez czas realizacji rozumiana jest tu różnica pomiędzy datą przyjęcia operatu do zasobu, a datą zgłoszenia pracy geodezyjnej.

Ze statystyk z bieżącego roku wynika, że tylko 3% prac trwało dłużej niż rok. 60% jest realizowanych w przeciągu miesiąca, a praktycznie 90% jest przekazywana do PZGiK w ciągu 3 miesięcy od zgłoszenia. W ujęciu od 2007 roku dane prezentują się podobnie – w tym przypadku 87% prac została przyjęta do PZGiK w przeciągu 3 miesięcy od zgłoszenia.

Dodajmy, że statystyki publikowanie na stronie Geo-Systemu prezentują dane również w rozbiciu na poszczególne asortymenty prac.

Geodeci przekonują się do podpisu kwalifikowanego

W sekcji statystyk Geo-Systemu możemy również śledzić dane dotyczące operatów elektronicznych składanych do PZGiK za pośrednictwem ePODGiK. Wynika z nich, że od maja przez system ten trafiają do zasobu już tylko dokumenty podpisane zgodnie z obowiązującymi standardami geodezyjnymi, a więc albo bezpłatnym podpisem zaufanym, albo podpisem kwalifikowanym. Przykładowo, w październiku br. tym drugim rodzajem podpisu opatrzono blisko 2/3 operatów, a rok wcześniej było ich tylko 13%.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
uwaga Mierniczy sklonowany, wiecznie skołowany. Dajcie już spokój z tymi statystykami, bo mierniczy zamiast mierzyć po 3 dniach przerwy siedzą na forum i bronią tych piotrkowskich Termopili. Tylko w imię czego?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Uczulam tylko geodetów korzystających z portali epodgik że są profilowani w sposób automatyczny na co wskazują te statystyki. Jeśli któryś z nich nie życzy sobie żeby to robiono, powinien zgłosić takie żądanie do Podgik. W przypadku braku reakcji zawsze pozostaje skarga do UODO na nieautoryzowane przetwarzanie profilowanych danych z podgików przez firmę Geo-System. UODO zazwyczaj dość szybko w tej materii reaguje.
odpowiedz zgłoś
hi hi W sumie zabawne jak dużo pracy i sił rzucono na dewaluację tych wyników, a to tylko suche fakty. W mojej ocenie wystarczyło by dać pracom prawnym terminy 3 latam, a innym rok. I tematu nie ma, argumentów nie ma, problemu nie ma. Rozwiąże to casus barasinsky, a da żyć szaremu. Tylko czy to jest w interesie tych kilkunastu panów?
odpowiedz zgłoś
odp: hi hi Baranie, nie nabijaj się, te wyniki są nic nie warte, bo 13 powiatów to raptem 3-4% wszystkich. A wyniki ankiety, gdzie wzięło udział 500 geodetów na 20000 uprawnionych drugie tyle bez uprawnień są bardzo wiarygodne i miarodajne przecież no, wiadomo bo tak. Moim zdaniem ankieta geoforum zrobiła niedźwiedzią przysługę lokalnym. Dobitnie potwierdza, że przy całej mobilizacji jest och 75% z 550 osób. Czy zatem mają mandat do pokrzykiwania wszędzie i w imieniu wszystkich?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: gdzie żeś ty był czarny Baranie?? We młynie ? Wyniki tez są od kilkunastu - dokładnie 13 podgików - ale rozumiem ze według ciebie najbardziej reprezentatywnych. Tak po baraniemu reprezentatywnych.
odpowiedz zgłoś
CZEGOŚ BRAKUJE W ARTYKULE?.. ?Oczywiście jak zwykle zastrzegamy, że prezentowanych poniżej wyników nie należy traktować jako reprezentatywnych dla całej branży? Dlaczego tu nie ma - Tak jak w tym o wynikach ankiety?.
odpowiedz zgłoś
Piekło zamarza, a ja zdumiam się bo Czegoś nie rozumiem. Zawsze wydawało mi się, że przez system można przesłać tylko operat podpisany elektronicznie. Nawet jak był bez podpisu, to podpisywał go system, tak mówiono. Teraz okazuje się, że zgodnie ze standardami podpisywane są dopiero od maja br.? A co z operatami sprzed tej daty przekazanymi bez takiej zgodności zasad podpisu. Niepodpisane mają zatem wadę formalną i są niezgodne ze standardami a przyjęte do zasobu?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Piekło zamarza, a ja zdumiam się bo Są ważne bo podpisywał je GEO-SYSTEM i tak jak powiedział kiedyś p.Izdebski - ówczesne przepisy są nieżyciowe i trzeba iść z duchem czasu. Dopiero za panowania pana Waldka przepisy dogoniły życie i teraz GEO-SYSTEM działa zgodnie z prawem.
 2 
odpowiedz zgłoś
Udeż w stół a GUGiK i/lub GEO-SYSTEM się odezwie.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Udeż w stół Udeż w stuł, a norzyce się odezwą. Stuł od stuły, a norzyce od nory oczywiście....
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Udeż w stół Z tą ortografią to chyba nie jest dobrze. Nie wygląda to na zamierzone. Czy nie powinno być uderz a nie udeż, ten zapis wygląda mi na nieświadomy, oraz stół a nie stuł, ten zapis wygląda na świadomy? :))
zgłoś
odp: odp: Udeż w stół Skoro zmiana ma wyodrębniać inność geodetów zwanych przez siebie "mierniczymi", to im pomagam bardziej się odróżnić. Skoro geodeta to teraz ma być mierniczy, to czemu stół nie może być stuł, a uderz to teraz nie będzie udeż. Zmiany w ortografii które zaproponowałem są tak samo potrzebne jak nazywanie geodetów mierniczymi. I od dziś będę się upierał że stół pisze się przez samo u, a kto się nie zgadza ten się nie zna. Może nawet założę ze trzy stowarzyszenia prawdziwych ortografów żeby moje twierdzenia uwiarygodnić. ;)
 2 
zgłoś
odp: odp: Udeż w stół ale co tu się wydażyło?
zgłoś
Nie ma przypadków , są tylko znaki. Opublikowanie tych statystyk jest bardzo wymowne. Spółka p.Izdebskiego przychodzi z odsieczą GUGiKowi? A wcześniej GUGiK zmieniając przepisy pod ich system przyszedł z odsieczą spółce. Inną sprawą jest, że te dane nie mają praktycznie żadnej wartości statystycznej.
 5 
odpowiedz zgłoś
. nie zmienia to faktu że urząd W OGÓLE nie powinien się ty zajmować jak czas pracy geodezyjnej !!!
 3 
odpowiedz zgłoś
małe kłamstwo, duże klamstwo, statystyka, mięso podrożało ale lokomotywy staniały. Jest dobrze a będzie jeszcze dobrzej. PRL w czystej postaci. Jeżeli prace długoterminowe to taki margines to dlaczego wkurzają decydentów. Oczywiście pytanie retoryczne bo wiadomo o co chodzi jak nie wiadomo o co chodzi. O do specjalistów od zakresu 1 przypominam że są też prace z zakresu 2. Są one dużo bardziej skomplikowane pod kątem prawnym. Tempo ich realizacji uzależnione jest nie tylko od pracowitości starostw ale też od wójtów. Często też Wód Polskich, Wojewodów, Marszałków Woj., Poczty Polskiej, sądów, konserwatorów zabytków itd. Kto to przerabiał to wie o czym mówię. Taki przykład pierwszy z brzega. Zgłaszam podział. Pobieram dokumenty. Widzę że działka przy drodze jest w trakcie podziału poszerzającego ze specustawy. Dzwonię do kumpla i słyszę że projekt dwa lata jest w uzgodnieniach bo wojewoda czeka już ponad rok na opinię z Wód Polskich. Teraz jest srovid i KPA działa jeszcze mniej niż zwykle.
 4 
odpowiedz zgłoś
13 powiatów GEOSYSTEMU na podstawie statystyk z 13 powiatów nie można wnioskować o sytuacji w całym kraju. Gdyby Warszawa wybierała rząd i prezydenta to nieprzerwanie panowałby nam kto ???? na wymiankę z kim ???? .... i żadnej dobrej zmiany by w Gugiku nie było...
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: 13 powiatów GEOSYSTEMU Informację o sytuacji w całym kraju ma GUGIK. Zapewne na podstawie tej informacji przygotował przepisy. Co nie zmienia faktu, że nawet na te 500-600 tysięcy prac rozkład jest w miarę jasny i stabilny. Nie ma tu np górki w 12 miesiącu, co wskazywałoby na to, że geodeci się nie wyrabiają i kończą robotę na koniec terminu.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: 13 powiatów GEOSYSTEMU ale oni wypowiadają się w imieniu GEOSYSTEMU który z niewiadomych [ :-D))) ] powodów przychodzi Waldkowi z odsieczą sprawnie wyma#$%!!ąc statystykami
 2 
 4 
zgłoś
odp: odp: 13 powiatów GEOSYSTEMU wybacz, napisz jeszcze raz swoje myśli, może coś da się z tego zrozumieć.
 3 
 2 
zgłoś
odp: odp: 13 powiatów GEOSYSTEMU geodeto-bis wybacz przeceniłem twoją inteligencję - kiedy przeczytasz tytuł artykułu to możliwe że coś ci zaświta :-) pozdrawiam mierniczo
 3 
 4 
zgłoś
odp: odp: 13 powiatów GEOSYSTEMU sądzę, że napisanie czegoś w niezrozumiały sposób nie uprawnia do oczekiwania od komentatorów, żeby byli "inteligentniejsi". Sztuką jest opisywać trudne sprawy prostym językiem, a nie proste sprawy trudnym językiem. Dzięki temu zrozumie cię każdy, a nie tylko koledzy ze stowarzyszenia mierniczych.
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: 13 powiatów GEOSYSTEMU Skąd wiesz jaki jest rozkład na 500-600 tysięcy prac ? Skąd wiesz czy jest, czy nie ma górki w tym czy innym miesiącu ? Zdradzisz mi tą tajemnicę [służbową] ?
 3 
 3 
zgłoś
odp: odp: 13 powiatów GEOSYSTEMU do pozdrawiam: przecież widać to na wykresie. Nie rozumiem twojego pytania? Czy to kolejna próba "zinteligentnienia" czytelników wzorem mierniczego?
 1 
zgłoś
odp: odp: 13 powiatów GEOSYSTEMU Żaden z wykresów nie wskazuje 500-600 tysięcy prac.
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: 13 powiatów GEOSYSTEMU 10 wykres, jeśli uznasz wykresy kołowe z godzinami i dniami obok siebie za dwa oddzielne.
 1 
zgłoś
to by się zgadzało No właśnie tak nie bardzo mogę dojść jak niektórzy robią zwykłą robotę rok albo dwa lata, przecież to ściema. To co tu pokazują, że 3 miesiące to większość prac to prawda. A nawet nie do końca, . Tak się składa, że typową pracę typu MDCP lun inwentarka to robię w tydzień. Dopiero potem złożenie do weryfikacji, weryfikacja, wprowadzenia na bazę, przyjęcie i dopiero jest data na operacie. Więc ten miesiąc to i tak za dużo.
 1 
odpowiedz zgłoś
Niefortunne sformułowanie "Statystyki Geo-Systemu" to rzeczywiście niefortunne sformułowanie redaktora:) Bardziej właściwe byłoby np. "Statystyki dot. prac publikowane przez Geo-System" lub "Statystyki prac geodezyjnych realizowanych za pomocą ePODGiK". Niezależnie od tytułu akapitu generującego sztuczną dyskusję, sam jestem zdumiony, że 90% prac to jednak max 3 miesiące, a nie 3 lata, jak zdają się wrzucać na tym forum komentatorzy. A może ci komentatorzy to wykonawcy tylko i wyłącznie modernizacji? Tylko wtedy nie podpadają pod ograniczenie, bo ich prace są na umowę jako zlecenie SGIK. No właśnie, coś tu nie pasuje do narracji.
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Niefortunne sformułowanie To na szyubki zakończenie tej "sztucznej dyskusji" taki dokumencik, może kogoś zainteresuje. https://www.nik.gov.pl/plik/id,20027,vp,22647.pdf
 3 
odpowiedz zgłoś
Nie ma czegoś takiego jak statystyki Geo-Systemu, dane w systemach są własnością Skarbu Państwa. Ujawnianie jakichkolwiek danych z systemów powiatów musi odbywać się za ich pisemną zgodą i na podstawie przepisów prawa. Czy firma Geo-System posiada taką pisemną zgodę ?
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie "Nie ma czegoś takiego jak statystyki" .......... , "dane w systemach są własnością Skarbu Państwa. Ujawnianie jakichkolwiek danych z systemów" ........ "musi odbywać się za ich pisemną zgodą i na podstawie przepisów prawa" Czy MZ posiada taką pisemną zgodę od Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych?
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Nie MZ to Ministerstwo Zdrowia czyli Państwo a Geo-System sp. z o.o. to spółka prawa handlowego, której zadania w zakresie obsługi systemów są zapisane w umowie z powiatem czyli państwem. Czy ten podmiot ma upoważnienie do przetwarzania i publikowania takich danych ? Czy w powiatach mają SZBI ?
 6 
zgłoś
odp: odp: Nie "~pozdrawiam" pozdrawiam administrację ponieważ dobrze wiesz co jest w umowie z powiatem.
 3 
zgłoś
odp: odp: Nie A wyobraź sobie, że kilka umów Geo-Systemu czytałem :)
 4 
zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS