Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-26| Geodezja

Czas trwania pracy w statystykach Geo-Systemu

W ostatnich dniach powróciła dyskusja na temat obowiązku deklarowania terminu zakończenia pracy geodezyjnej krótszego niż rok. A jak często zdarzają się zlecenia trwające dłużej? Odpowiedź znajdziemy w nowych statystykach Geo-Systemu.


Czas trwania pracy w statystykach Geo-Systemu
Czas trwania pracy w statystykach Geo-Systemu <br />
Czas trwania pracy w miesiącach (dane za bieżący rok)
Czas trwania pracy w miesiącach (dane za bieżący rok)

O terminie realizacji pracy w prawie geodezyjnym

Przypomnijmy, że od 31 lipca 2020 roku obowiązuje zapis Prawa geodezyjnego i kartograficznego, zgodnie z którym zgłoszenie pracy geodezyjnej zawiera m.in. „przewidywany termin przekazania do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zbiorów danych lub dokumentów (...) nie dłuższy niż rok od dnia rozpoczęcia zgłaszanych prac geodezyjnych” (art. 12 ust. 2 pkt 4). Przekroczenie tego terminu jest równoznaczne z zaniechaniem wykonania pracy, a jej ponowne podjęcie wymaga nowego zgłoszenia. Co jednak istotne, przewidywany termin można przedłużyć w drodze zgłoszenia uzupełniającego.

W ostatnich dniach Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów powrócił do dyskusji na ten temat, przesyłając do głównego geodety kraju apel o rezygnację z tego zapisu. GGK Waldemar Izdebski odmówił jednak, tłumacząc, że regulacja ta zapewnia porządek w prowadzeniu państwowego zasobu geodezyjnego.

Co pokazują statystyki Geo-Systemu?

W związku z tą dyskusją na usta ciśnie się pytanie, jak często zdarzają się prace geodezyjne trwające dłużej niż rok. Odpowiedź znajdziemy w nowych statystykach, które zaczęła publikować na swojej stronie internetowej stołeczna firma Geo-System. Dotyczą one prac zgłoszonych za pośrednictwem jej systemu ePODGiK, który działa w 13 powiatach. Przez czas realizacji rozumiana jest tu różnica pomiędzy datą przyjęcia operatu do zasobu, a datą zgłoszenia pracy geodezyjnej.

Ze statystyk z bieżącego roku wynika, że tylko 3% prac trwało dłużej niż rok. 60% jest realizowanych w przeciągu miesiąca, a praktycznie 90% jest przekazywana do PZGiK w ciągu 3 miesięcy od zgłoszenia. W ujęciu od 2007 roku dane prezentują się podobnie – w tym przypadku 87% prac została przyjęta do PZGiK w przeciągu 3 miesięcy od zgłoszenia.

Dodajmy, że statystyki publikowanie na stronie Geo-Systemu prezentują dane również w rozbiciu na poszczególne asortymenty prac.

Geodeci przekonują się do podpisu kwalifikowanego

W sekcji statystyk Geo-Systemu możemy również śledzić dane dotyczące operatów elektronicznych składanych do PZGiK za pośrednictwem ePODGiK. Wynika z nich, że od maja przez system ten trafiają do zasobu już tylko dokumenty podpisane zgodnie z obowiązującymi standardami geodezyjnymi, a więc albo bezpłatnym podpisem zaufanym, albo podpisem kwalifikowanym. Przykładowo, w październiku br. tym drugim rodzajem podpisu opatrzono blisko 2/3 operatów, a rok wcześniej było ich tylko 13%.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS