wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-29| Geodezja

Jakie wnioski po Walnym Zgromadzeniu GIG?

W dniach 17-18 września w Łodzi w Centrum Konferencyjno-Bankietowym „Rubin” odbyło się Walne Sprawozdawczo-Wyborcze Zgromadzenie Członków Geodezyjnej Izby Gospodarczej.


Jakie wnioski po Walnym Zgromadzeniu GIG?
Jakie wnioski po Walnym Zgromadzeniu GIG?

Pierwszego dnia odbyło się sympozjum na temat wykorzystania dronów w geodezji, objazdowa wycieczka po Łodzi oraz otwarte dla wszystkich członków Izby posiedzenie Rady Izby z następującym porządkiem obrad:
• omówienie spraw przygotowawczych dotyczących XXVIII Walnego Sprawozdawczo-Wyborczego Zgromadzenia Członków GIG.,
• dyskusja na temat prac zespołu ds. geodezji i budownictwa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców,
• wolne wnioski i sprawy bieżące.

Drugiego dnia, podczas Walnego Zgromadzenia, prezes GIG Krzysztof Lichończak złożył sprawozdanie z działalności Izby za okres 1 czerwca 2019 r. – 18 września 2021 r., a przewodniczący Komisji Rewizyjnej Tomasz Białożyt przedstawił sprawozdanie z działalności KR.
Walne Zgromadzenie w dowód najwyższego uznania i w podziękowaniu za wieloletnie niezwykłe zaangażowanie na rzecz zawodu geodety i kartografa oraz wielkie zasługi dla Izby podjęło uchwały o nadaniu tytułu „Honorowego Prezesa Geodezyjnej Izby Gospodarczej”: Bogdanowi Grzechnikowi oraz pośmiertnie Krzysztofowi Rogali i Markowi Ziemakowi.

Następnie, w wyniku wyborów, powołano nowe władze GIG w następującym składzie:
• prezes – Krzysztof Lichończak,
• Rada Izby – Rafał Kraska, Karol Sołtysiak, Sławomir Zając, Piotr Szyszka, Sebastian Skalski, Maciej Kozielczyk, Tomasz Soszka, Dariusz Tomaszewski.
Rada Izby wyłoniła ze swego grona trzech wiceprezesów: Rafała Kraskę, Karola Sołtysiaka i Sławomira Zająca.
Wybrano także Komisję Rewizyjną Izby, która ukonstytuowała się w następujący sposób:
• przewodniczący – Antoni Buczek,
• wiceprzewodnicząca – Magdalena Rogala-Szczepańska
• członek – Konrad Tusiński.
Wybrana i ukonstytuowana Komisja Rozjemcza składa się natomiast z następujących osób:
• przewodniczący Mirosław Schumacher,
• zastępca przewodniczącego – Jan Połeć,
• członek – Zenon Kulesza.
Nowo wybrany prezes Krzysztof Lichończak (na tym stanowisku od 8 czerwca 2018 r.) w swoim wystąpieniu podziękował za zaufanie oraz wskazał główne kierunki działania Izby w nowej kadencji.

Powołana 18 września Komisja Wnioskowa w składzie: Bogdan Grzechnik (przewodniczący), Karol Sołtysiak (członek), Alfons Jacko (członek) przedstawiła następujące wnioski zgłoszone do przyjęcia przez Walne Zgromadzenie:
1. Należy zintensyfikować działania zmierzające do pilnego utworzenia samorządu zawodowego geodetów.
2. Konieczne jest kontynuowanie starań w kierunku wydania przepisu o obowiązku ustawicznego kształcenia i szkolenia geodetów.
3. Niezbędne jest zwiększenie aktywności działania przedstawicieli regionalnych GIG poprzez:
• organizowanie minimum dwa razy w roku spotkań ze wszystkimi wykonawcami prac geodezyjnych w danym regionie,
• gromadzenie wniosków z tych spotkań, a także z bezpośrednich kontaktów i występowanie do władz GIG o ich realizację,
• organizowanie spotkań przedstawicieli wykonawców z administracją geodezyjną oraz ustalanie zasad współpracy i rozwiązywania doraźnych problemów regionów.
4. Kontynuowanie działań zmierzających do likwidacji patologii polegających na podpisywaniu operatów geodezyjnych przez geodetów uprawnionych, nieuczestniczących w procesie ich tworzenia.
5. Należy wnioskować o kolejną nowelizację rozporządzenia w sprawie EGiB o obowiązkową stabilizację punktów granicznych przy podziałach nieruchomości, a także przy ustalaniu granic nieruchomości według stanu prawnego.
6. Należy rozważyć dążenie do reorganizacji administracji geodezyjnej poprzez powołanie samofinansującej agencji rządowej podlegającej bezpośrednio głównemu geodecie kraju, do której przekazany byłby państwowy zasób geodezyjno-kartograficzny.
7. Konieczne jest utworzenie w GIG komisji do spraw integracji geodetów.
8. Delegaci XXVIII Zgromadzenia wnioskują o upamiętnienie Honorowego Prezesa Izby Krzysztofa Rogali w formie tablicy Honorowy Południk na miejscu pochówku w Katowicach. Treść tablicy: Nazwisko, Imię, tytuł Honorowego Prezesa Izby oraz współrzędne. Do rozważenia ujęcie tych danych w zasobach ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Pomiar współrzędnych wykona firma PROGEO Katowice. Wniosek został uzgodniony i zaakceptowany przez Rodzinę.
9. Należy kontynuować działania, aby każdy członek GIG zachęcił kilka firm geodezyjnych do przystąpienia do Izby, informując o tym Radę Izby.

Więcej o Walnym Zgromadzeniu i Honorowych Prezesach GIG w październikowym GEODECIE

Źródło: Geodezyjna Izba Gospodarcza


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Co to za jakiś kolejny PZPN?
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Co to - to taki Kolektyw! Tak sobie radzą i podejmują uchwały = które nic nie znaczą.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Nie rozumiem o co chodzi? "5. Należy wnioskować o kolejną nowelizację rozporządzenia w sprawie EGiB z obowiązkową stabilizacją punktów granicznych przy podziałach nieruchomości, a także przy ustalaniu granic nieruchomości według stanu prawnego". Przy ustalaniu granic w trybie ewidencyjnym można teraz zawsze stabilizować punkty znakami granicznymi bez odwoływania się do trybu art. 39 Ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Jest to w Rozporządzeniu w sprawie EGiB. Jest też w tej sprawie pismo (e-mail) GUGiK. Chodzi tylko o to, aby przy modernizacji EGiB robionej za pieniądze publiczne (Starosty, Skarbu Państwa) nie dokonywać stabilizacji. Jeśli osoby zapłacą prywatnie, to już tak. O co więc chodzi?
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie rozumiem o co chodzi? Może ktoś GIG odpowie i nas oświeci.
 2 
odpowiedz zgłoś
Czy moge prosić o dażenie do zaktualizowania strony żeby można było poznać czlonków tego szacownego gremium. Nowoczesne przeglądarki niestety wtyczek flash już nie obsługują.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS