Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-29| Geodezja

PlanRadar bada stan wdrożenia BIM w Polsce i Europie

Twórcy aplikacji PlanRadar porównali stan wdrożenia modelowania informacji o budynkach (BIM) w siedmiu krajach i określili perspektywę rozwoju tej metodyki w ciągu najbliższych lat. Polska wyróżnia się na tym tle wciąż stosunkowo niewielkim odsetkiem firm, które decydują się na wdrożenie BIM. Przeciwdziałać temu chce Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które zapowiada, że BIM będzie obowiązkowy przy projektach z sektora zamówień publicznych. Stanie się to jednak nie wcześniej niż w 2030 roku.


PlanRadar bada stan wdrożenia BIM w Polsce i Europie <br />
fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

Branża budowlana na całym świecie stoi w obliczu opracowywania nowych standardów produktywności, redukcji kosztów i czasu. Udowodniona skuteczność metodyki BIM sprawiła, że stała się ona jednym z głównych trendów w budownictwie, a samo rozwiązanie z narzędzia dla nielicznych firm staje się powoli standardem budowlanym.

Potwierdza to badanie przeprowadzone w 2021 roku przez PlanRadar. Firma przeanalizowała sposób wdrażania BIM w projektach na terenie siedmiu krajów – w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Austrii, Rosji oraz Chorwacji. Z przeprowadzonej analizy wynika, że stopień wdrożenia technologii większości państw UE wciąż jest relatywnie niski, a wśród kluczowych barier przedsiębiorcy wskazują m.in. brak zunifikowanych standardów i norm, państwowych ram regulacyjnych, a także niedostateczny poziom wiedzy na temat samej technologii.

Aby odpowiedzieć na te potrzeby, w ramach badania dokonano również przeglądu poziomu wsparcia, jakiego rządy poszczególnych państw udzieliły technologii BIM i cyfrowym praktykom pracy.

Wielka Brytania liderem wśród państw UE

Jednym z pionierów w kontekście wdrożenia BIM jest niewątpliwie Wielka Brytania. To właśnie tam zdefiniowano normę, która stanowi podstawę dzisiejszego międzynarodowego standardu ISO 19650, a od 2016 roku wszystkie projekty publiczne prowadzone w tym kraju muszą wykorzystywać BIM w sposób umożliwiający współpracę pomiędzy stronami zaangażowanymi w ich realizację. Decyzja ta spowodowała znaczący wzrost świadomości użytkowników aplikacji wspierających proces budowlany i rozpowszechnienia BIM jako jednego z kluczowych narzędzi. Wielka Brytania to bez wątpienia jeden z najlepszych przykładów potwierdzających skuteczność oraz skalę zastosowania BIM w procesie budowlanym.

Korzyści wynikające z wykorzystania tej metodyki dostrzegły również rządy innych krajów. Podobnie etap wdrożenia BIM wygląda np. w Niemczech, gdzie od kwietnia 2016 roku publiczne podmioty zamawiające mają prawo wymagać od wykonawcy zastosowania BIM, a od 2017 roku BIM jest obowiązkowy dla projektów o wartości powyżej 100 milionów euro – zauważa Bartek Pietruszewski, country manager PlanRadar w Polsce, i dodaje, że Francja obecnie nie posiada jeszcze żadnego standardu BIM zawartego w ustawie lub rozporządzeniu. Pomimo to w przypadku dużych projektów budowlanych, zarówno publicznych jak i prywatnych, aż 35 proc. deweloperów we Francji stosuje BIM, a ponad połowa firm obecnych na tym rynku zdążyła już wdrożyć tę metodykę.

Najgorzej w zestawieniu wypadają Chorwacja oraz Austria. Podobnie jak wiele innych krajów europejskich państwa te zwiększają nacisk na digitalizację przemysłu, a w szczególności na coraz częstszą pracę z wykorzystaniem BIM. Jednak pomimo tych starań tylko 20 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w Austrii korzysta z BIM, a w przypadku Chorwacji jest to około 25 proc. wszystkich podmiotów.

Polska na tle pozostałych krajów

W 2019 roku Kantar Polska na zlecenie Autodesku przeprowadził badanie świadomości BIM wśród 287 polskich firm architektoniczno-budowlanych. Jedynie 20 proc. uczestników badania podało, że wykorzystywało BIM w swoich projektach, a 38 proc. potwierdziło, że w swojej pracy miało styczność z tą metodologią. Trend ten nasilił się pod koniec 2016 roku, kiedy Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało analizę dotychczasowego wdrożenia BIM i zaczęło rozważać wprowadzenie regulacji dotyczących jego wykorzystania. Na koniec 2019 roku ponad 70 projektów w kraju wykorzystywało BIM – wszystkie z nich to obiekty publiczne, w tym projekty drogowe i infrastrukturalne.

Według informacji przekazanych w 2020 roku resort rozwoju planuje dalsze zmiany w tym zakresie. W tym celu m.in. opublikowano tzw. mapę drogową wdrożenia BIM dla zamówień publicznych w Polsce. Zakłada się, że dla tego typu inwestycji wykorzystanie BIM stanie się obowiązkowe najwcześniej od 2030 roku.

– Na tle pozostałych krajów w naszym rankingu nie wypadamy najgorzej, ale zdecydowanie daleko nam do satysfakcji. Głęboko wierzymy, że dzięki wsparciu i prowadzonym działaniom legislacyjnym technologia BIM i metodyka pracy oparta na jej wykorzystaniu stają się jeszcze popularniejsze i coraz chętniej wykorzystywane przez firmy budowlane. To pozwoli otworzyć drzwi do nowych możliwości w zarządzaniu, eksploatacji i optymalizacji każdej konstrukcji, a co najważniejsze nie powiększać dystansu, jaki wciąż dzieli nas od czołówki sztafety – podsumowuje Bartek Pietruszewski.

O PlanRadar

PlanRadar to oparte na chmurze oprogramowanie do zarządzania dokumentacją projektową dla branż budowlanej oraz nieruchomości. Powstało w Wiedniu w 2013 roku. Jak dotąd firma pozyskała już ponad 13 tys. klientów w 55 krajach na całym świecie i nawiązała współpracę z pierwszymi firmami w Polsce.

Źródło: PlanRadar


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS