wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-30| Geodezja, GIS, Prawo

GUGiK publikuje schematy plików GML do nowych rozporządzeń [aktualizacja]

Na stronie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii opublikowano dziś schematy plików GML (XML Schema Definition – XSD) dla danych EMUiA, EGiB, RCN, GESUT, BDOT500, BDOT10k i BDOO.


GUGiK publikuje schematy plików GML do nowych rozporządzeń [aktualizacja]

Schematy te zamieszczane były dotychczas jako załączniki do rozporządzeń. 31 lipca br. wchodzą jednak w życie nowe rozporządzenia, zgodnie z którymi dokumentacja ta będzie częścią tzw. repozytorium interoperacyjności. Jak informuje GUGiK, obecnie są one w trakcie publikacji w tym serwisie. Za to już teraz są one dostępne na stronie GUGiK. Opublikowano na niej schematy dla rozporządzeń ws.:

AKTUALIZACJA
3 sierpnia GUGiK opublikował nowe wersje schematów. Zostały one przygotowane w oparciu o przesłane do GUGiK pytania i uwagi.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
GUGiK 3 sierpnia publikuje kolejne wersje schematów. Rozumiem że to ostatnia zmiana, czy też co 3 dni będziemy mieli nowe zmiany w schematach ? A gdzie są changelogi po wersji ? Parafrazując pewnego byłego pracownika telewizji skąd ci biedni ludzie (programiści) mają wiedzieć co zmieniliście ?
 2 
odpowiedz zgłoś
@pozdrawiam Śmiem twierdzić że GGK, nie wie co to changelog. Pewnie wychodzą z założenia, że zmian jest tak dużo, że by musieli połowę schematów wrzucać to se darowali ;)
odpowiedz zgłoś
MultiPoint Czy nie jest tak, że gml:GeometricPrimitivePropertyType zawiera obiekty gml:AbstractGeometricPrimitive (typ gml:AbstractGeometricPrimitiveType), a zgodnie z hierarchią klas gml:AbstractGMLType: -gml:AbstractGeometryType *-gml:AbstractGeometricAggregateType -gml:MultiPointType *-gml:AbstractGeometricPrimitiveType a więc gml:MultiPoint może być elementem gml:GeometricPrimitivePropertyType ?
odpowiedz zgłoś
odp: MultiPoint Oczywiście chodzi mi o schemat XSD dla GESUT i zapisy rozporządzenia w sprawie GESUT w zakresie geometrii MultiPoint np. dla słupów, masztów.
odpowiedz zgłoś
Podsumowujac zmiany i schematy Ernest Hemingway nie mylił się, twierdząc, że pierwsza wersja wszystkiego to #$%!!o.
odpowiedz zgłoś
RCN RCN.XSD Dokument XML zawiera błąd (7, 5). Obszar 'gml' jest niezadeklarowanym obszarem nazw. Wiersz 7, pozycja 5. Przestrzeń RCN wskazuje na GML ? Drodzy wielcy autorzy tego małego dzieła podejdźcie proszę do takiego człowieka który u was pracuje który potrafił stworzyć schemat XSD dla BDOT10k, a który da się czytać. Ja nie mam siły na ponowne rzemieślniczenie z tymi i owymi.
 3 
odpowiedz zgłoś
@pozdrawiam Stawiasz wysokie wymagania GGK i podległemu mu urzędowi. Może za rok lub dwa się im uda coś naprawić, choć ciężko coś naprawić jeśli na starcie nie działa. Może bardziej tu pasuje określenie: utworzyć poprawnie.
odpowiedz zgłoś
odp: @pozdrawiam Deklaracja przestrzeni GML w schemacie pliku GML to wysoka poprzeczka ? A gdzie schematy usług gotowe do użycia ? Rozporządzenie o BDOT10k wygasło, a nowego nie ogłoszono czyli na ten moment go nie ma. Schematy EGiB, EMUiA, BDOT500 zawierają błędy. Dobrze się widzę zaczyna "docieranie" nowego prawa. W tym momencie partnerem do rozmowy na temat jakości rozporządzeń nie jest GUGiK tylko ministerstwo. GUGiK miał upoważnienie tylko do momentu ogłoszenia. Wszelkie uwagi na temat rozporządzeń w należy więc wysyłać już tylko do ministerstwa.
 2 
zgłoś
odp: RCN Wiersz 7 zawiera adnotacje i twierdzisz, że tam znajduje się błąd? Dziwne...
odpowiedz zgłoś
odp: odp: RCN Ja nic nie twierdzę, twierdzą tak trzy różne parsery którymi próbowałem toto czytać. To jest proces automatyczny i zero jedynkowy (spełnia, nie spełnia). Żeby coś w technologiach XML dało się użyć musi się parsować czyli być zgodne z zasadami tworzenia XML. Otóż nie spełnia, więc użyć się nie da.
 1 
zgłoś
odp: RCN Możesz podać nazwy parserów, które wykorzystałeś? Chętnie sam sprawdzę.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: RCN Mogę, za ile ?
 1 
zgłoś
odp: odp: RCN notepad i zapewne narzędzia "od pracodawcy"
zgłoś
odp: odp: RCN Piszesz na swoim przykładzie ? Aleś mi dołożył, leżę i płaczę. A schematy dalej skopane.
zgłoś
odp: odp: RCN Wic polega na tym że masz tego nie poprawiać, to ma być dobrze bo to jest schemat ogólnopolski a nie tworzenie na kolanie ludzi którzy nie wiedzą co robią.
zgłoś
odp: RCN Np. Firefox i freeformatter.com sygnalizują błąd przy próbie wyświetlenia każdego z tych schematów. Jeśli usunie się z tego wiersza wpisy 'gml:', wtedy jest poprawnie: http://schemas.opengis.net/gml/3.2.1/gml.xsd Nie może być używana nieznana przestrzeń nazw 'gml'
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: RCN Ja też mam błąd w linii 7 w RCN.xsd. Co ciekawe, w moim narzędziu nie mogę ani sparsować ani zwalidować tego schematu. Jak trzeba to mogę to poprawić...
zgłoś
odp: odp: RCN No brawo tylko ten plik to ma być GML. Ale spoko usuń przestrzeń bazw GML wtedy będzie to pasowało do wszystkich standardów Gugik
zgłoś
No to po kolei EGiB.XSD - Dokument XML zawiera błąd (8, 6). Obszar 'gml' jest niezadeklarowanym obszarem nazw. Wiersz 8, pozycja 6.
 3 
odpowiedz zgłoś
Refleksje że nowe schematy walidują się bez dodatkowych akrobacji (wcześniej tego nie było). Szkoda, że nadal nie mamy wersjonowania schematów. Nadal mamy wersję 1.0. A tak naprawdę mamy już wersję coś około 3.1. Ciekawe rozwiązanie to pełne nazwy wartości słownikowych - już nie ma skrótowców, tylko są pełne wartości. Już nie "1110.Sk" tylko "szkoła". Również awangardowe jest podejście do słownika rodzaju innej linii wysokościowej. Zamiast wartości słownikowej można dać dowolny tekst poprzedzony testem "other:". To samo dotyczy kilku innych słowników. W zasadzie można było nie stosować słownika - na to samo by wyszło. Największy fakap jest z elementami KARTO (warstwice, pikiety) w modelu BDOT10k. Odważne jest zastosowanie 3 wartości słownikowych OT_RodzajPunktuWysokosciowegoEnumeration dół, kopiec lub hałda i punkt wysokościowy w terenie. Czy punkt wysokościowy w ternie może być na kopcu lub hałdzie? Słownik z wyznaniem pokazuje Polski stosunek do innych religii. Przykre.
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
BDOT relacje: I pierwsze zaskoczenie - co prawda nie ma jeszcze opublikowanego rozporządzenia w sprawie BDOT500, ale ze schematu XSD wynika, że w obiektach BDOT nie ma relacji do obiektu OT_Rzedna - czyli do następczyni punktów wysokościowych BDOT naturalnymi i sztucznymi
odpowiedz zgłoś
odp: BDOT relacje: Tutaj są konsekwentni ze schematem UML w rozporządzeniu.
odpowiedz zgłoś
Dziękuję bardzo.
 2 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS