wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-02| Geodezja, Prawo

Geodeci dla RP o rozporządzeniu ws. PRG

Poznaliśmy uwagi Stowarzyszenia „Geodeci dla RP” do projektu rozporządzenia ws. państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju.


Geodeci dla RP o rozporządzeniu ws. PRG

W uzasadnieniu załączonym do projektu rozporządzenia czytamy, że w nowym akcie przewiduje się wprowadzenie regulacji odpowiadających zmianom wynikającym z przepisów nowelizacji Pgik, postępu technologicznego w dziedzinie geodezji, a w przypadku utrzymania dotychczasowych rozwiązań – doprecyzowanie ich treści i poprawę czytelności, biorąc pod uwagę praktykę stosowania obecnych przepisów.

Pierwsze uwagi organizacji dotyczą § 3 mówiącego o tym, jakie informacje gromadzi się w PRG. Zdaniem stowarzyszenia w pkt 3 niezbędne jest jasne wskazanie, jakie elementy informacyjne składają się na „adres” oraz jak określa się „lokalizację przestrzenną”. „Geodeci dla RP” proponują przyjęcie definicji adresu i jego elementów składowych jak w rozporządzeniu ws. ewidencji miejscowości ulic i adresów, w szczególności zachowanie nierozerwalnego związku pomiędzy obiektem i jego kodem w celu umożliwienia automatycznego badania zgodności danych przy ich imporcie.
Z kolei w pkt 4 nazwom podmiotów „których właściwość miejscową lub obszary działania określają granice wymienione w pkt 1 lit. b oraz e–h” powinien towarzyszyć identyfikator (w Polsce zgodnie z rozporządzeniem ws. KRI jest to REGON), a siedzibom – kod miejscowości.

Odnosząc się do załącznika do rozporządzenia pn. „Specyfikacja usług udostępniających dane z państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG)”, organizacja zauważa, że w elemencie „PUNKT_ADRESOWY” zwracane dane nie zawierają najistotniejszych względnie niezmiennych danych – współrzędnych X, Y w układzie 1992. „Wszystkie pozostałe dane mogą podlegać zmianie i jeżeli brak stałego punktu odniesienia, dane te stają się niepewne” – argumentują „Geodeci dla RP”.
Ponadto wszystkie elementy składowe „PUNKTU_ADRESOWEGO” powinny być typu „string”, a identyfikatory oraz kod pocztowy mieć wymuszony format określający liczbę znaków i ich zakres – wyłącznie cyfry.

Dodatkowo organizacja zwraca uwagę, że w rozporządzeniu „brak jest sprzężenia zwrotnego, pozwalającego na automatyczne zabezpieczenie PRG przed wprowadzaniem do niego danych nieokodowanych lub błędnie okodowanych (kod nieodpowiadający danej, należący do danej unieważnionej), wynikający z braku mechanizmu porównywania danych importowanych do PRG ze słownikami utworzonymi przez GUS”. Zdaniem „Geodetów dla RP” niewprowadzenie takiego mechanizmu kontrolnego zachowuje stan, w którym błędy w PRG trwają latami. Uniemożliwia to pełną automatyzację wielu procedur, których czas realizacji byłby możliwy do wielokrotnego skrócenia, co miałoby bezpośrednie przełożenie na jakość obsługi interesantów.

Przypomnijmy, że konsultacje projektu rozporządzenia zakończyły się 28 maja. Nowy akt miałby wejść w życie 31 lipca br.

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS