|2021-03-12|
Geodezja, Sprzęt
Jak bezpiecznie i opłacalnie kupować używany sprzęt geodezyjny?
W ostatnich latach w tempie geometrycznym przybywa ofert sprzedaży używanych instrumentów pomiarowych. Z jednej strony pozwalają one stosunkowo tanio zaopatrzyć się w wysokiej klasy sprzęt, a z drugiej stanowią spore ryzyko nietrafionej inwestycji. Jak nie dać się oszukać, radzimy w marcowym wydaniu miesięcznika GEODETA.
Geodezyjny skaner laserowy za kilkanaście tysięcy złotych? Tachimetr zmotoryzowany bądź wysokiej klasy zestaw RTK poniżej 10 tys. zł? Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Dziś w internecie takich ofert jest na pęczki, dzięki czemu zaawansowane rozwiązania pomiarowe stają się dostępne również dla firm z chudszym portfelem. Niestety, część z tych ofert to mniejsze lub większe oszustwa, ale nie brak też prawdziwych okazji! Dlatego jeśli odpowiednio podejdziemy do zakupu sprzętu używanego, może się on okazać świetną inwestycją w rozwój przedsiębiorstwa. Tylko jak nie dać się nabić w butelkę?
Po pierwsze, zarzuć sieci
Kupowanie używanego sprzętu to polowanie na okazję, a ta nie zawsze przytrafia się od razu. Dlatego warto uzbroić się w cierpliwość i codziennie (lub chociaż co kilka dni) przeglądać różnorodne strony z ofertami. A tych jest całkiem sporo! Z grubsza możemy podzielić je na trzy kategorie.
Pierwsza to serwisy z ogłoszeniami drobnymi. Ofert możemy szukać zarówno na portalach branżowych, jak i ogólnych. Tu ryzyko wpadki jest największe, bo sprzedawca często pozostaje anonimowy, a administrator serwisu nie odpowiada za ewentualne problemy z transakcją. Ale z drugiej strony to właśnie tu można upolować najlepsze okazje.
Druga kategoria to serwisy aukcyjne – warto obserwować aukcje zarówno polskie, jak i zagraniczne. Anonimowość sprzedawcy jest na nich mniejsza – możemy choćby przejrzeć oceny dotychczasowych klientów, a właściciel serwisu nierzadko oferuje różne formy zabezpieczenia transakcji. Ale z drugiej strony żąda też prowizji czy opłat, co może rzutować na cenę sprzętu.
Trzecia kategoria to sklepy internetowe z używanym sprzętem. W Polsce prowadzi je większość dystrybutorów instrumentów pomiarowych. W ich przypadku poziom bezpieczeństwa jest najwyższy, bo za uczciwość transakcji ręczy firma z wyrobioną marką.
Po drugie, sprawdź renomę
Jeśli jakaś oferta przykuje naszą uwagę, to – podobnie jak przy każdym zakupie przez internet – sprawdźmy opinie o danym sprzedawcy. Warto przeanalizować nie tylko średnią ocenę, ale także liczbę ocen. Bo im mniej ocen, tym większe ryzyko, że sprzedawca wystawił je sobie sam. W przypadku sklepów internetowych poszukajmy opinii np. na forach dyskusyjnych. Jeśli zaś chodzi o serwisy ogłoszeniowe, ze szczególną podejrzliwością podchodźmy do anonimowych anonsów...
|