wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-15| Geodezja

Rośnie popularność e-operatów i oświadczeń o pozytywnej weryfikacji

GUGiK sprawdził, jaka była w styczniu br. popularność operatów elektronicznych oraz oświadczeń wykonawców dotyczących pozytywnej weryfikacji pracy.


Rośnie popularność e-operatów i oświadczeń o pozytywnej weryfikacji

Jedną z głównych zmian nowego rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych jest wprowadzenie wymogu stosowania operatów elektronicznych. Choć zacznie on obowiązywać 1 stycznia 2022 r., już teraz jest to dość popularne rozwiązanie. Jak bowiem wynika z ankiety przeprowadzonej przez GUGiK wśród powiatów, w 2019 r. odsetek operatów elektronicznych wyniósł w skali kraju raptem 2%, w ubiegłym roku wzrósł do 11%, a w styczniu br. osiągnął już 30%.

„Wprowadzenie operatu elektronicznego jest bardzo ważnym zadaniem w informatyzacji geodezji, ponieważ w ten sposób unikamy w obiegu ponad miliona dokumentów papierowych. W roku 2020 wszystkich operatów złożono bowiem 1 013 399” – podkreśla GUGiK.

Ubiegłoroczna lipcowa nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego zapewniła ponadto geodetom możliwość stosowania oświadczenia o pozytywnej weryfikacji operatu w miejsce urzędowej klauzuli. Rozwiązanie takie może być stosowane na mapach do celów projektowych lub z inwentaryzacji powykonawczej. Jak wynika z ankiety GUGiK, wykonawcy polubili to rozwiązanie. W styczniu br. było ono bowiem stosowane w przypadku aż 80% map do celów projektowych oraz z inwentaryzacji. „Rozwiązanie to było oczekiwane przez środowisko geodezyjne i bardzo cieszy tak wysoki poziom wykorzystania tego mechanizmu” – komentuje GUGiK.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
o Dziękujemy Za ryczałt 100 minimum zł zawód wymarły jak nic z tym nie zrobicieeeeee
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: o Już nie rób z siebie dziada. Poziom cen, jaki osiągnęła geodezja w niektórych rejonach kraju (zachodnio- północne zachodniopomorskie) jest satysfakcjonujący. Można wybierać prace, narzucać wysokie ceny. Tu kasy geodetom nie brakuje. Kupują najnowocześniejszy sprzęt ? coś o tym wiem. I nie żałuj marnych 104 zł za sprawna obsługę.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: o Tak, już widzę ten wysoki poziom cen w zachodniopomorskiem, gdzie mdcp-obszar 100 ha poszła za trochę ponad 100 zł /ha:) Koń by się uśmiał:)
 1 
 3 
zgłoś
odp: odp: o Chcesz żeby Cię szanowali to szanuj swoja pracę. Przez lata kalkulowałem cenę tak by osiągnąć zysk. Bo po to się prowadzi działalność. Zamiast robić 100 robót w roku za bieda cenę robiłem 60 za wyższą. Mniej się narobiłem a pieniądze te same. Zleceniodawcom się to nie podobało ale to ich problem.
 1 
 4 
zgłoś
... Szkoda, że GGK nie wpadł na pomysł by tą ankietę wysłać do PINBów i Wydziałów budownictwa. Ile mapek z oświadczeniami / klauzulami dostali w badanym okresie.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
. wraz ze wzrostem ilości operatów elektronicznych wzrasta poziom głupoty w wypisywanych w protokołach uwagach dotyczący dokumentów elektronicznych
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: . ciekawym aspektem są zapisy ustawy o zwracaniu dokumentacji wykonawcy w przypadku negatywnej weryfikacji. Urzędnicy muszą (i robią to) zwrócić wykonawcy podpisany plik pdf z operatem. Jest to przekomiczne z punktu widzenia petenta, zwłaszcza że z tym pdf-em nic się praktycznie zrobić nie da lub robić nie ma sensu i w praktyce generujemy nowy operat z poprawkami.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Oświadczenia Statystyka wykorzystywania oświadczeń nijak ma się do rzeczywistości - z doświadczenia pół polski nie posiada, bo nie gromadziło nigdzie takich informacji (dostawca oprogramowania tego nie przewidział) Więc ankieta bardzo "obiektywna". Problem zgłoszono do GUGIK, odpowiedź - proszę wpisać cokolwiek. Pole ankiety było wymagalne.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Oświadczenia to taka kreatywna księgowość :D
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Oświadczenia Jeśli to prawda TO BRAWO GUGIK - SZANOWNI PAŃSTWO Z GUGIK, CZY WAS TO PODBUDOWUJE, TAKIE ZYCIE W MATRIX ? Czy wierzycie w te ankiety czy to ze strachu przed złym PR'em ? Bo nawet jak jest źle to musi być dobrze - gdzie się podziały ideały z czasów listów otwartych, no gdzie ! ?
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Dziękujemy naszym władzom za wszystko, same ułatwienia, jesteście kimś. Postulujemy nie tylko podniesie opłaty za zgłoszenie pracy ale również wprowadzenie opłaty weryfikacyjnej by dopełniła dziela podniesienia jakości zasobu. Z opłaty byli by zwolnieni członkowie rodzin pracowników PZGiK.
 12 
 10 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS