Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-14| Geodezja

Wdrażanie nowego układu wysokościowego na półmetku

Już ponad połowa powiatów zakończyła wdrażanie układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH – wynika z danych zebranych przez GUGiK.


Wdrażanie nowego układu wysokościowego na półmetku <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Ze zgłoszeń samorządów gromadzonych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii wynika, że do końca 2020 roku obowiązek ten wypełniły 194 powiaty (oznaczone kolorem niebieskim na mapie obok). Kolejne 85 jest w trakcie wdrażania, natomiast 101 jednostek nie podjęło w tym kierunku żadnych działań.

Dla porównania, pod koniec 2019 r. wdrożenie tego układu zadeklarowały raptem 54 samorządy, a w połowie ubiegłego roku ich liczba wzrosła do 177.

O nowym układzie

PL-EVRF2007-NH (European Vertical Reference Frame) to polska realizacja europejskiego układu odniesienia wysokości EVRF2007 bazującego na łącznym wyrównaniu sieci niwelacji precyzyjnych krajów europejskich wg danych na rok 2007, dla którego poziomem odniesienia jest poziom NAP odpowiadający średniej historycznego pływu Morza Północnego zaobserwowanego w Amsterdamie.

Średnia różnica wysokości pomiędzy poprzednim układem PL-KRON86-NH a PL-EVRF2007-NH na obszarze Polski wynosi 0,1649 m. Konkretne różnice wysokości między modelami PL-KRON86-NH i PL-EVRF2007-NH są opublikowane w Geoportalu na warstwie „Model różnic wysokości”.

Początkowo nowy układ miał zostać wdrożony w całym kraju do końca 2019 roku. Tuż przed Sylwestrem ukazało się jednak rozporządzenie, które przesunęło ten termin na 31 grudnia 2023 r. By pomóc powiatom w wywiązaniu się z tego obowiązku, GUGiK oferuje im wsparcie merytoryczne i finansowe. Dotychczas skorzystało z niego kilkadziesiąt starostw.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS