wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-01-12| Geodezja

Świętokrzyski WINGiK odpowiada na skargę PTG na Starostwo w Opatowie

W odpowiedzi na skargę Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego świętokrzyski WINGiK potwierdził nieprawidłowości w zakresie obsługi prac geodezyjnych w Starostwie w Opatowie.


Świętokrzyski WINGiK odpowiada na skargę PTG na Starostwo w Opatowie

Organizacja wysłała skargę do ŚWINGiK-a na początku grudnia ubiegłego roku. Zwracała w niej uwagę na naruszenie prawa przez starostę opatowskiego w zakresie udostępniania materiałów PZGiK oraz weryfikacji prac geodezyjnych.

Długie terminy, wątpliwe procedury

Jeśli chodzi o punkt 1, PTG zwraca uwagę, że zgodnie z obowiązującymi przepisami urząd ma 5 dni na udostępnienie wykonawcy prac geodezyjnych kopii materiałów PZGiK. W powiecie opatowskim nie dość, że termin ten nie jest dotrzymywany, to kopie materiałów udostępniane są w sposób dowolny i sprzeczny z obowiązującymi przepisami. Jak konkretnie? Pracownicy starostwa przygotowują dla wykonawcy oryginały materiałów zasobu, a wykonawca jest zobowiązany do osobistego stawiennictwa w siedzibie starostwa w celu analizy tych dokumentów. W trakcie owej analizy geodeta samodzielnie, bez udziału pracownika urzędu, wykonuje kopie lub zdjęcia z dokumentów będących materiałami PZGiK, a skopiowane dokumenty nie są opatrywane żadnymi urzędowymi klauzulami, o których mowa Pgik – twierdzi PTG w skardze.

W ocenie organizacji taki tryb jest nie tylko niezgodny z prawem, ale skutkuje znacznym wydłużeniem czasu oczekiwania na kopie materiałów PZGiK. Na poparcie zarzutów PTG podaje przykłady dwóch prac. W jednej zgłoszenie miało wpłynąć 10 września, a do czasu wysłania skargi geodeta nie otrzymał zamówionych materiałów. W drugim zgłoszenie wpłynęło w połowie lipca, a materiały wydano na początku września.

Zdaniem organizacji problemy z dotrzymywaniem procedur i terminów występują także na etapie weryfikacji. Gdy starosta uzna, że przekazane wyniki są niekompletne, ma bezpodstawnie odstępować od czynności weryfikacji, nie sporządzać protokołu weryfikacji i nie powiadamiać wykonawcy w inny sposób o stwierdzonych przez siebie brakach, tym samym pozostając w nieuzasadnionej bezczynności. Organizacja zarzuca ponadto urzędowi wpisywanie niezgodnych ze stanem faktycznym dat przekazania wyników prac geodezyjnych w protokole weryfikacji.

ŚWINGiK potwierdza nieprawidłowości

W odpowiedzi na skargę świętokrzyski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego zwrócił się do opatowskiego starostwa o wyjaśnienia. Starostwo podkreśliło, że problemy z obsługą prac wynikają z nałożenia się kilku czynników, tj. braków kadrowych związanych z epidemią oraz koniecznością realizacji unijnego projektu wspólnie z sąsiednimi powiatami. Zapewniło jednocześnie, że zakończenie tego przedsięwzięcia, a także zakup niezbędnego oprogramowania pozwolą istotnie usprawnić obsługę geodetów. Efektem tych działań jest chociażby niedawne udostępnienie geoportalu do internetowej obsługi zgłoszeń.

Jeśli chodzi o konkretne zarzuty dotyczące terminów udostępniania materiałów PZGiK, ŚWINGiK potwierdził przekroczenie terminów, choć w inny sposób, niż opisano w skardze. Na przykład dla pracy zgłoszonej 10 września materiały wydano po 5 dniach, zaś opóźnienie odnosiło się do zgłoszenia uzupełniającego, które złożono 13 listopada. Jak ustalił WINGiK, w tym przypadku materiały wydano 1 grudnia, a powodem opóźnienia było zapakowanie operatów celem ich zeskanowania.

Jeśli chodzi o problemy przy weryfikacji, ŚWINGiK ustalił, że ODGiK nie przystąpił do tej czynności z uwagi na nieprzekazanie plików do aktualizacji baz. W ocenie inspekcji faktycznie doszło tu do naruszenia prawa. Już bowiem samo złożenie zawiadomienia o zakończeniu pracy powoduje po stronie organu powstanie obowiązku zweryfikowania przekazanych materiałów w ustawowym terminie. „W przypadku jakichkolwiek braków organ nie ma uprawnień, by braki te we własnym zakresie uzupełniać, domniemywać co do treści niedołączonych do opracowania dokumentów czy też oczekiwać na ich złożenie przez wykonawcę” – twierdzi ŚWINGiK. W jego ocenie w tym przypadku starosta powinien zatem wystawić negatywny protokół weryfikacji.

PTG pyta, co dalej

W związku z odpowiedzią ŚWINGiK-a na skargę Polskie Towarzystwo Geodezyjne wystosowało do niego wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie konkretnych działań nadzorczych, jakie inspekcja podjęła w tej sprawie, a które mają na celu wyeliminowanie stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości. „Wyszliśmy z założenia, że skoro ŚWINGiK uznał naszą skargę za zasadną, to organ ten na mocy art. 40 ust 3a ustawy Pgik zapewne wszczął odpowiednie działania wynikające z nadzoru jaki sprawuje nad prowadzeniem państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego” – tłumaczy ten krok organizacja.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
art.12a pkt 1b. - Niezłożenie zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac geodezyjnych i nieprzekazanie tych wyników zgłoszonych prac geodezyjnych przed upływem przewidywanego terminu ich przekazania do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej jest równoznaczne z zaniechaniem wykonywania tych prac. ~ czyli teraz firmy informatyczne powinny wprowadzić do swoich programów automat zaniechania po upływie terminu przewidywanego zakończenia pracy :D
 1 
odpowiedz zgłoś
Ptg wystosowało do niego wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie konkretnych działań nadzorczych, jakie inspekcja podjęła w tej sprawie, a które mają na celu wyeliminowanie stwierdzonych uchybien.? I bardzo dobrze, wingik nic zapewne nie zrobil. Towarzystwo wzajemnej adoracji i lizania sie po jajkach
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
A może coś pozytywnego ? Może komentujący o nicku Obserwator poda przykłady geodetów, którzy solidnie i terminowo wykonują swoje prace ? To, że jeden czy drugi robi robotę "na skróty", to nie znaczy że wszyscy tak robią. I coś w drugą stronę. Może zamiast lamentować to Ci "biedni" geodeci wykonawcy zaczęliby dbać o swój rozwój zawodowy? Wzajemne obrzucanie się błotem niczego nie zmieni.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: A może coś pozytywnego ? Tak jak nie czuję się upoważniony do podawania danych robiących "na skróty", tak nie czuję się upoważniony do tworzenia rankingu najlepszych. Ale zaapelowałem o to do Geoforum i PTG. Mam wrazenie, że jak zwykle prawda tkwi po środku.
 2 
odpowiedz zgłoś
Terminy A może Geoforum zrobi ankietę na temat ilu i jakich wykonawców ma od 20 lat otwarte zgłoszenie pracy geodezyjnej, a wyników tych prac darmo by wyczarować w PODGiK. Ilu geodetów wykonuje mapę do celów projektowych do 1ha w terminie 6 miesięcy i dłużej. Ilu wykonawców po wejściu w życie nowych standardów niezwłocznie przystosowało swoje produkty do standardu (operat elektroniczny chociażby). Może PTG opublikuje na swoich stronach ranking członków wykonujących najszybciej prace geodezyjne. Ot taka propozycja na nowy rok.
 8 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Terminy No tak. Bo geodeci to złodzieje i pijaki. Bo każdy pijak to złodziej.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Terminy uderz w stół ... czyli rankingu nie będzie bo u was to murzynów bijo?
zgłoś
odp: Terminy Pomiar w terenie trwa 2 godziny, a wprowadzenie danych do programu zalecanego (wymuszanego) przez PODGIK typu TurboMapa, Geo-Info Delta 2 tygodnie. Blokada w dla KCD w PODGiK trwa 3 dni, a weryfikacja - 30 dni.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Realista 2 tygodnie na uzupełnienie SWOJEJ bazy danych??? Toż to 80 rbg!!! Każda rbg za ca.100 zł to daje 8 tys. Tylko za uzupełnianie roboczej bazy danych. Kto od Ciebie kupi za tyle tą mapę?
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Terminy dwa tygodnie kameralki to ty chyba pół miasta zmierzyles.
 1 
 2 
zgłoś
odp: odp: Terminy ~Obserwator7 i ~humanek~ Potwierdzam, że dzielnie bronice firm-autorów programów z tzw. natywnymi formatami. Spełniliście już swoje zadanie i możecie zgłosić się po premię od ww. firm.
 3 
 1 
zgłoś
odp: odp: Terminy A może jeśli wprowadzasz 2 godzinny pomiar dwa tygodnie to czas się do tych firm na szkolenie z obsługi programu udać. Na mnie zaoszczędzą, ty coś zapłacisz ale nabędziesz rzecz najcenniejszą na rynku pracy zaraz po rozsądku, czyli wiedzę. Wiedzę jak wykonywać swoją pracę.
 2 
 3 
zgłoś
Ja czekam już ponad miesiąc W innym PODGiK czekam na wynik weryfikacji już ponad miesiąc. Na portalu PODGiK cisza, żadnych protokołów itp. WINGiK może Staroście jedynie ... napisać pismo i nic.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Nie mamy Pańskieg Płaszcza !!! i co nam Pan zrobisz ???
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
@ Ważne że nagrody świąteczne i premie roczne dla urzędników się zgadzały.Te pieniądze po prostu im się należą.
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS