wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-11| GIS, Teledetekcja

Dane z nowego Sentinela lepsze, niż oczekiwano

Wystrzelony niecałe 3 tygodnie temu satelita obserwacyjny Sentinel-6 nie tylko zdążył już dostarczyć na Ziemię pierwsze dane, ale okazało się, że ich jakość jest lepsza, niż oczekiwano.


Dane z nowego Sentinela lepsze, niż oczekiwano

Sentinel-6 znalazł się na orbicie 21 listopada, a jego głównym zdaniem jest kontynuacja wieloletnich satelitarnych pomiarów poziomów światowego oceanu. Zadanie to wykonywać będzie innowacyjny altimetr radarowy Poseidon-4. Względem poprzednich misji (Topex-Poseidon oraz Jason-1, -2 i -3) ma go wyróżniać dostarczanie znacznie dokładniejszych i bardziej szczegółowych danych.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Kosmicznego ESA opublikowała pierwsze dane pozyskane przez Sentinela-6. Na pierwszym z nich widać zestawienie pomiarów z misji Sentinel-6, -3A i -3B oraz Jason-3. Na drugim zaprezentowano ten sam obszar zobrazowany przez satelity Sentinel-2 (optyczny), -1 (radarowy) oraz -6. Ten trzeci pozyskano w standardowym trybie niskiej rozdzielczości i pozornie nie zawiera on żadnych wartościowych informacji. Jednak po przetworzeniu tych danych metodami typowymi dla radarów SAR na jaw wychodzą prawdziwe możliwości tego instrumentu i wyjątkowa szczegółowość dostarczanych danych.

„Już teraz widzimy, że satelita dostarcza niewiarygodnych danych dzięki cyfrowej architekturze Poseidon-4 oraz równoczesnemu wykorzystaniu przetwarzania wysokorozdzielczych danych z radaru SAR i obserwacji z konwencjonalnego trybu niskiej rozdzielczości. Pozwala to wykonywać znacznie lepsze pomiary niż we wcześniejszej misji Jason-3. Co ważne, widzimy również, że w danych tych jest bardzo mało szumów” – mówi Craig Donlon, który w ESA zajmuje się misją Sentinel-6.

Pozytywnym zaskoczeniem są również dane o pozycji satelity w przestrzeni kosmicznej, które są istotne dla zapewnienia odpowiedniej dokładności pomiarów poziomu morza. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu obserwacji GPS i Galileo udało się poprawić dokładność określania orbity satelity – podkreślają przedstawiciele misji.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS