|2020-12-11|
GIS, Teledetekcja
Dane z nowego Sentinela lepsze, niż oczekiwano
Wystrzelony niecałe 3 tygodnie temu satelita obserwacyjny Sentinel-6 nie tylko zdążył już dostarczyć na Ziemię pierwsze dane, ale okazało się, że ich jakość jest lepsza, niż oczekiwano.
Sentinel-6 znalazł się na orbicie 21 listopada, a jego głównym zdaniem jest kontynuacja wieloletnich satelitarnych pomiarów poziomów światowego oceanu. Zadanie to wykonywać będzie innowacyjny altimetr radarowy Poseidon-4. Względem poprzednich misji (Topex-Poseidon oraz Jason-1, -2 i -3) ma go wyróżniać dostarczanie znacznie dokładniejszych i bardziej szczegółowych danych.
Z okazji Europejskiego Tygodnia Kosmicznego ESA opublikowała pierwsze dane pozyskane przez Sentinela-6. Na pierwszym z nich widać zestawienie pomiarów z misji Sentinel-6, -3A i -3B oraz Jason-3. Na drugim zaprezentowano ten sam obszar zobrazowany przez satelity Sentinel-2 (optyczny), -1 (radarowy) oraz -6. Ten trzeci pozyskano w standardowym trybie niskiej rozdzielczości i pozornie nie zawiera on żadnych wartościowych informacji. Jednak po przetworzeniu tych danych metodami typowymi dla radarów SAR na jaw wychodzą prawdziwe możliwości tego instrumentu i wyjątkowa szczegółowość dostarczanych danych.
„Już teraz widzimy, że satelita dostarcza niewiarygodnych danych dzięki cyfrowej architekturze Poseidon-4 oraz równoczesnemu wykorzystaniu przetwarzania wysokorozdzielczych danych z radaru SAR i obserwacji z konwencjonalnego trybu niskiej rozdzielczości. Pozwala to wykonywać znacznie lepsze pomiary niż we wcześniejszej misji Jason-3. Co ważne, widzimy również, że w danych tych jest bardzo mało szumów” – mówi Craig Donlon, który w ESA zajmuje się misją Sentinel-6.
Pozytywnym zaskoczeniem są również dane o pozycji satelity w przestrzeni kosmicznej, które są istotne dla zapewnienia odpowiedniej dokładności pomiarów poziomu morza. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu obserwacji GPS i Galileo udało się poprawić dokładność określania orbity satelity – podkreślają przedstawiciele misji.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|