Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-11| GIS, Teledetekcja

Dane z nowego Sentinela lepsze, niż oczekiwano

Wystrzelony niecałe 3 tygodnie temu satelita obserwacyjny Sentinel-6 nie tylko zdążył już dostarczyć na Ziemię pierwsze dane, ale okazało się, że ich jakość jest lepsza, niż oczekiwano.


Dane z nowego Sentinela lepsze, niż oczekiwano

Sentinel-6 znalazł się na orbicie 21 listopada, a jego głównym zdaniem jest kontynuacja wieloletnich satelitarnych pomiarów poziomów światowego oceanu. Zadanie to wykonywać będzie innowacyjny altimetr radarowy Poseidon-4. Względem poprzednich misji (Topex-Poseidon oraz Jason-1, -2 i -3) ma go wyróżniać dostarczanie znacznie dokładniejszych i bardziej szczegółowych danych.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Kosmicznego ESA opublikowała pierwsze dane pozyskane przez Sentinela-6. Na pierwszym z nich widać zestawienie pomiarów z misji Sentinel-6, -3A i -3B oraz Jason-3. Na drugim zaprezentowano ten sam obszar zobrazowany przez satelity Sentinel-2 (optyczny), -1 (radarowy) oraz -6. Ten trzeci pozyskano w standardowym trybie niskiej rozdzielczości i pozornie nie zawiera on żadnych wartościowych informacji. Jednak po przetworzeniu tych danych metodami typowymi dla radarów SAR na jaw wychodzą prawdziwe możliwości tego instrumentu i wyjątkowa szczegółowość dostarczanych danych.

„Już teraz widzimy, że satelita dostarcza niewiarygodnych danych dzięki cyfrowej architekturze Poseidon-4 oraz równoczesnemu wykorzystaniu przetwarzania wysokorozdzielczych danych z radaru SAR i obserwacji z konwencjonalnego trybu niskiej rozdzielczości. Pozwala to wykonywać znacznie lepsze pomiary niż we wcześniejszej misji Jason-3. Co ważne, widzimy również, że w danych tych jest bardzo mało szumów” – mówi Craig Donlon, który w ESA zajmuje się misją Sentinel-6.

Pozytywnym zaskoczeniem są również dane o pozycji satelity w przestrzeni kosmicznej, które są istotne dla zapewnienia odpowiedniej dokładności pomiarów poziomu morza. Dzięki jednoczesnemu wykorzystaniu obserwacji GPS i Galileo udało się poprawić dokładność określania orbity satelity – podkreślają przedstawiciele misji.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS