Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-08| Mapy, Prawo

Aż 319 nazw zniknie z mapy Polski

Zmianę 345 nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych przewiduje opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.


Aż 319 nazw zniknie z mapy Polski <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Najwięcej zmian dotyczy znoszenia nazw – z mapy Polski zniknie 37 nazw miejscowości i 282 obiektów fizjograficznych. Bezapelacyjnym liderem likwidacji nazw obiektów fizjograficznych są małopolskie gminy Bochnia i Szczucin, gdzie od nowego roku zniknie odpowiednio 88 i 110 toponimów – to głównie nazwy pól, łąk czy zarośli. Z kolei w podkarpackim Horyńcu-Zdroju zniesionych zostanie 48 nazw. Jeśli chodzi o miejscowości, zmiany dotyczą głównie województw: kujawsko-pomorskiego (zniesionych zostanie 6 nazw) oraz podlaskiego i wielkopolskiego (po 5).

Równocześnie na mapie Polski pojawi się 5 nowych nazw – jedna miejscowość (kolonia Nowe Kunowo w powiecie stargardzkim) i 4 obiekty topograficzne (Górka Jabłońskiego koło Kielc, jeziora Święte i Świętno w powiecie wolsztyńskim oraz Struga Gromelska w powiecie olsztyńskim).

Modyfikację nazw przewidziano dla 7 miejscowości oraz 14 obiektów fizjograficznych. Najwięcej nazw miejscowości (4) zmieni się w gminie Działoszyn w powiecie pajęczańskim – np. część wsi Pod Lasem będzie się nazywać Szczyty-Las. Jeśli chodzi o obiekty fizjograficzne, modyfikacje dotyczą głównie nazw obiektów hydrograficznych. Na przykład jezioro Ostrowieckie Małe w powiecie gorzowskim będzie jeziorem Jeż, Rzeka przez Wieś (pow. tarnowski) stanie się potokiem Chojniczanka, a jezioro Ośno (pow. wolsztyński) będzie widniało na mapach jako jezioro Wuszno. Ciekawostką jest wzgórze Cygura w powiecie brzozowskim, które – zgodnie z zasadami ortografii – od nowego roku będzie się nazywało Cygóra.

Zmiany ujęte w projekcie rozporządzenia są realizacją wniosków rad gmin przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Mają one wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS