wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-08| Mapy, Prawo

Aż 319 nazw zniknie z mapy Polski

Zmianę 345 nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych przewiduje opublikowany właśnie projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.


Aż 319 nazw zniknie z mapy Polski <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Najwięcej zmian dotyczy znoszenia nazw – z mapy Polski zniknie 37 nazw miejscowości i 282 obiektów fizjograficznych. Bezapelacyjnym liderem likwidacji nazw obiektów fizjograficznych są małopolskie gminy Bochnia i Szczucin, gdzie od nowego roku zniknie odpowiednio 88 i 110 toponimów – to głównie nazwy pól, łąk czy zarośli. Z kolei w podkarpackim Horyńcu-Zdroju zniesionych zostanie 48 nazw. Jeśli chodzi o miejscowości, zmiany dotyczą głównie województw: kujawsko-pomorskiego (zniesionych zostanie 6 nazw) oraz podlaskiego i wielkopolskiego (po 5).

Równocześnie na mapie Polski pojawi się 5 nowych nazw – jedna miejscowość (kolonia Nowe Kunowo w powiecie stargardzkim) i 4 obiekty topograficzne (Górka Jabłońskiego koło Kielc, jeziora Święte i Świętno w powiecie wolsztyńskim oraz Struga Gromelska w powiecie olsztyńskim).

Modyfikację nazw przewidziano dla 7 miejscowości oraz 14 obiektów fizjograficznych. Najwięcej nazw miejscowości (4) zmieni się w gminie Działoszyn w powiecie pajęczańskim – np. część wsi Pod Lasem będzie się nazywać Szczyty-Las. Jeśli chodzi o obiekty fizjograficzne, modyfikacje dotyczą głównie nazw obiektów hydrograficznych. Na przykład jezioro Ostrowieckie Małe w powiecie gorzowskim będzie jeziorem Jeż, Rzeka przez Wieś (pow. tarnowski) stanie się potokiem Chojniczanka, a jezioro Ośno (pow. wolsztyński) będzie widniało na mapach jako jezioro Wuszno. Ciekawostką jest wzgórze Cygura w powiecie brzozowskim, które – zgodnie z zasadami ortografii – od nowego roku będzie się nazywało Cygóra.

Zmiany ujęte w projekcie rozporządzenia są realizacją wniosków rad gmin przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra właściwego do spraw administracji publicznej. Mają one wejść w życie 1 stycznia 2021 roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
~czalaviek PRNG to jest rejestr, który ma być aktualny. Jak jest nowe osiedle to trudno żeby fragment chodnika i róg bloku na nowej mapie nazywał się np. "Bagienko". Stary rejestr będzie zarchiwizowany i dla potomnych ta informacja pozostanie ale w aktualnym PRNG niestety nie może być, bo nikt tego Bagienka w terenie nie zlokalizuje.
 2 
odpowiedz zgłoś
Wykreślenie... dziesiątek fizjonimów, to wykreślenie dziedzictwa kulturowego tylko dlatego, że do cyfrowych rejestrów ze starych map nie odczytano ich lokalizacji. Jedni próbują fizjonimy ratować (np. stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia już w 2005 r. z wykorzystaniem GIS)) a urzędnicy w innych miejscacch je ot tak sobie wykreślają, bo brak odniesienia pzrestrzennego.
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS