wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-09-22| Geodezja

W Niemczech powstanie Centrum Doskonałości Geodezyjnej ONZ

Staraniem niemieckiego rządu Globalne Centrum Doskonałości Geodezyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych (GGCE) będzie miało siedzibę w Bonn.


W Niemczech powstanie Centrum Doskonałości Geodezyjnej ONZ <br />
fot. Pikist
fot. Pikist

Powołanie GGCE jest inicjatywą Komitetu Ekspertów Narodów Zjednoczonych ds. Globalnego Zarządzania Informacją Geoprzestrzenną (UN-GGIM). Centrum ma być międzynarodową platformą wymiany doświadczeń w zakresie geodezji, szczególnie przydatną dla słabiej rozwiniętych państw. Jednym z jego głównych zadań będzie integracja prac nad GGRF – Globalnym Geodezyjnym Układem Odniesienia.

Jak podkreśla w komunikacie prasowym niemiecki resort spraw wewnętrznych, zlokalizowanie tej instytucji właśnie w Bonn zagwarantuje dostęp do najnowszej geodezyjnej infrastruktury pomiarowej np. w zakresie monitoringu poziomu morza czy ruchu płyt tektonicznych. Rząd zapewnia jednocześnie, że działalność centrum będzie aktywnie wspierana przez Federalny Urząd Kartografii i Geodezji (BKG).

Centrum powstanie na Kampusie ONZ w Bonn. Szczegóły jego funkcjonowania mają jeszcze zostać doprecyzowane przez ONZ. Przewiduje się, że instytucja powinna rozpocząć swoją działalność w pierwszej połowie przyszłego roku.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Mogą się od nas uczyć Doskonałości, bo myśmy są Wspanialcy Geodezyjni. Np. wg naszej najnowszej metody można by zaniedbywać ruchy tektoniczne i zmiany poziomu morza mniejsze od /-0.20m, co potwierdzi naszą Doskonałość w pełnej krasie. I ludzie będą żyć spokojnie, zapomną o problemach klimatycznych i trzęsieniach ziemi, skoro w bazach będzie jasno stać, że nic się nie dzieje.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
@ Kiedy już dostaniemy reparacje wojenne od Niemiec, powinniśmy zbudować takie narodowe centrum geodezyjne w Polsce. Takie przedsięwzięcie było by miejscem wymiany poglądów i rozważań służby geodezyjnej np. nad problem zakresu pracy geodezyjnej lub nad problemem w jakim zakresie geodeta może wykorzystać materiały, które otrzyma do pracy geodezyjnej. Kiedy w jednym miejscu zgromadzimy te przemyślenia urzędników w sposób znaczący podniesiemy jakość zasobu geodezyjnego. Dochody z tego centrum mógłby być przeznaczone na nagrody dla szczególnie zasłużonych przedstawicieli organów.
 5 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Raczej w ramach reparacji darujmy przekazane nam przez Niemców THEO20 zasłużonym komentatorom-wykonawcom. Mniej zasłużeni dostaną Dalthy i rapidografy Steadlera i Rotringa żeby mogli oddać się swoim pasjom i malować mapy tak jak to drzewiej robili.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ No niestety, z samej pasji człowiek nie wyżyje, a służba geodezyjna usilnie pracuje nad tym, żeby geodetom nie dało się nawet wyżyć z pracy. Najlepszym dowodem są liczne inicjatywy takiego interpretowania nowego prawa i rozporządzeń żeby koszty rosły, terminy się wydłużały a jakość informacji tak wspaniale udostępnianej wszem i wobec przy pomocy wspaniałej infrastruktury informacji przestrezennej przebijała kolejne dna udowadniając, że gorzej, przy takiej geodezji jaką mamy, może być zawsze. Naprawdę, jest co udoskonalać. Drażnienie wykonawców takimi artykułami jak ten to wyraz sadyzmu ze strony redakcji ale nie pierwszy, i jak mniemam, nie ostatni. ;-P
 3 
 7 
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS