Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-19| Geodezja

Katastrofa masowca u wybrzeży Mauritiusa na zdjęciach z Sentinela

W sobotę 15 sierpnia kadłub japońskiego masowca „Wakashio”, który 25 lipca uderzył w rafę koralową w pobliżu wyspiarskiego kraju położonego w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, rozpadł się na 2 części. Statek miał na pokładzie około czterech tysięcy ton ropy, z czego blisko tysiąc ton już wskutek wcześniejszych uszkodzeń wydostało się na zewnątrz.


Katastrofa masowca u wybrzeży Mauritiusa na zdjęciach z Sentinela <br />
1 sierpnia, fot. ESA
1 sierpnia, fot. ESA
Katastrofa masowca u wybrzeży Mauritiusa na zdjęciach z Sentinela <br />
6 sierpnia, fot. ESA
6 sierpnia, fot. ESA
Katastrofa masowca u wybrzeży Mauritiusa na zdjęciach z Sentinela <br />
11 sierpnia, fot. ESA
11 sierpnia, fot. ESA
Katastrofa masowca u wybrzeży Mauritiusa na zdjęciach z Sentinela <br />
16 sierpnia, fot. ESA
16 sierpnia, fot. ESA
Choć w ubiegły czwartek (13 sierpnia) rząd Mauritiusa oświadczył, że większość ropy ze statku została wypompowana, to w środku wciąż znajdowało się 166 ton oleju napędowego. Zapewniono, że władze pracowały nad ich usunięciem. Jednak dzień później część ropy znowu wyciekła do oceanu. Wyciek ropy miał miejsce w pobliżu laguny znanej z pięknych koralowców i niezliczonych gatunków ryb.

W sobotę 15 sierpnia miejscowe władze uruchomiły specjalne pompy, by pomóc w oczyszczaniu okolicznych wód. Tego samego dnia japoński masowiec złamał się na dwie części. Narodowy Komitet Kryzysowy Mauritiusa zapewnił, że trwa wdrażanie planu holowania wraku opracowanego przy pomocy ekspertów.

Rząd Mauritiusa mówi o największej katastrofie ekologicznej, jaka kiedykolwiek dotknęła kraj. Premier Pravind Kumar Jugnauth w ubiegłym tygodniu ogłosił stan klęski żywiołowej. Władze wyspiarskiej republiki domagają się od japońskiego armatora odszkodowania za spowodowanie zanieczyszczenia środowiska.

Zobrazowania satelitarne dają możliwość porównania sytuacji przed katastrofą statku oraz w trakcie akcji ratunkowej. Prezentowane zobrazowania wykonane zostały przez satelitę Sentinet-2 w dniach 1, 6, 11 oraz 16 sierpnia i takie ich zestawienie pozwala uchwycić zmieniającą się sytuację oraz w dość intuicyjny sposób ocenić bieżącą sytuację.

Dzięki europejskiemu programowi monitoringu Ziemi Copernicus zapewnione zostają dokładne oraz aktualne informacje, umożliwiające skuteczniejsze zarządzanie środowiskiem. Instytut Geodezji i Kartografii zbiera i przetwarza wspomniane dane oraz z ich wykorzystaniem monitoruje widoczne skutki różnych zjawisk środowiskowych.

Źródło: IGiK, AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS