Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-06| Geodezja

Motorówki hydrograficzne na Zatoce Puckiej

Głębokości rejonów przybrzeżnych Morza Bałtyckiego, basenów portowych i wód śródlądowych ulegają ciągłym zmianom. Pracami batymetrycznymi na tych akwenach zajmują się motorówki ze składu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego Marynarki Wojennej, które prowadzą sondaże w rejonach niedostępnych dla okrętów hydrograficznych.


Motorówki hydrograficzne na Zatoce Puckiej <br />
Fot. mł. chor. mar. Maciej Kotkiewicz
Fot. mł. chor. mar. Maciej Kotkiewicz
Motorówki hydrograficzne na Zatoce Puckiej
Motorówki hydrograficzne na Zatoce Puckiej
Motorówki hydrograficzne na Zatoce Puckiej

Od poniedziałku 3 sierpnia załogi motorówek hydrograficznych MH-2 i MH-3 pracują nad uzyskaniem danych batymetrycznych z akwenu Zatoki Puckiej. Obszar ten, pomimo bliskości portu Gdynia i Gdańsk, nie posiada jeszcze pełnego pokrycia pomiarami głębokości zgodnie z wymogami Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej, której członkiem jest Rzeczpospolita Polska. Dodatkowo akwen Zatoki Puckiej charakteryzuje się dużymi zmianami głębokości i morfologii dna oraz występowaniem licznych obiektów podwodnych, pozostałych po działaniach wojennych. Wszystko to wymaga od sił Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW dużego zaangażowania i profesjonalizmu podczas realizacji prac sondażowych.

Motorówki hydrograficzne, pomimo niewielkich rozmiarów, posiadają nowoczesny sprzęt hydrograficzny umożliwiający uzyskanie zobrazowania dna morskiego. Sonary, echosondy wielowiązkowe i pojazdy podwodne pozwalają nie tylko na badanie głębokości akwenu, ale także na weryfikację obiektów mogących stanowić zagrożenie nawigacyjne dla jednostek pływających.

SprzÄ™t komputerowy i jego oprogramowanie bÄ™dÄ…ce na wyposażeniu motorówek hydrograficznych pozwalajÄ… na wstÄ™pne przetworzenie i opracowanie zebranych danych. Wyniki prac hydrograficznych poddawane sÄ… dokÅ‚adnej analizie w pionach funkcjonalnych Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW, a nastÄ™pnie przesyÅ‚ane sÄ… do Biura Hydrograficznego MW, gdzie wykorzystywane sÄ… do aktualizacji, opracowywania i wydawania map morskich oraz publikacji nautycznych, a także dystrybucji „WiadomoÅ›ci żeglarskich”.

Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego MW jest dywizjonem morskim, który w swoim składzie posiada m.in. dwa okręty hydrograficzne (ORP Arctowski i ORP Heweliusz), żaglowiec szkolny ORP Iskra, kutry i motorówki hydrograficzne, łodzie oraz geodezyjne zespoły pomiarowe. Dzięki zróżnicowaniu sił okrętowych i ich wyposażenia jednostka jest w stanie zbierać rzetelną i wiarygodną informację goeprzestrzenną w zakresie batymetrii i zalegających na dnie niebezpieczeństw na wszystkich akwenach morskich i śródlądowych.

Źródło: 3. Flotylla Okrętów


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS