wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-31| Geodezja, Prawo

Podkłady do projektowania i mapy wynikowe, czyli o rafach Pgik ciąg dalszy

W nawiązaniu do wczorajszego artykułu „11 potencjalnych raf” głos w sprawie potencjalnych problemów ze stosowaniem znowelizowanego Prawa geodezyjnego i kartograficznego zabrał naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru w Starostwie w Kłobucku Maciej Kuk.


Podkłady do projektowania i mapy wynikowe, czyli o rafach Pgik ciąg dalszy

Jak zwraca uwagę w liście do naszej redakcji, w nowelizacji brak jest zmiany przepisów dotyczących podkładów mapowych służących do projektowania sieci uzbrojenia terenu. W wyniku obecnie wprowadzanej nowelizacji nie zmieniono treści art. 28b ust. 3., tj. w dalszym ciągu dopuszczalne jest złożenie wniosku o koordynację usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub kopii aktualnej mapy do celów projektowych.

„Pozostawienie tego przepisu w dotychczasowej formie powoduje, że wcześniejsze wątpliwości nie zostały rozstrzygnięte. Kto i w jaki sposób może poświadczyć aktualność mapy zasadniczej? W takich przypadkach nie ma żadnej gwarancji aktualności mapy zasadniczej z wyjątkiem oświadczenia projektanta. Na podstawie jakich przepisów projektanci stwierdzają jej aktualność? Czy ta aktualność winna być stwierdzona w odniesieniu do treści bazy ODGiK czy też w odniesieniu do zagospodarowania terenu?” – pyta Maciej Kuk.

Jak zauważa, ustawodawca skupił swoją uwagę m.in. na skonkretyzowaniu definicji mapy do celów projektowych oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obiektów budowlanych, chcąc doprowadzić do aktualności zasobu geodezyjnego, jednakże pozostawienie przedmiotowego przepisu w obecnej postaci stoi w sprzeczności z tymi założeniami. W jego ocenie usunięcie tego zapisu z treści art. 28b ust. 3 i pozostawienie w nim wyłącznie „kopii aktualnej mapy do celów projektowych” spowodowałoby ujednolicenie przepisów oraz ich jednoznaczność.

„Odrębną kwestią, jednakże równie ważną, o ile nie ważniejszą dla ogólnie pojętego interesu społecznego, jest sprawa ewentualnego uzgodnienia projektu wykonanego na kopii mapy zasadniczej , który nie uwzględni wszystkich informacji, które musi zawierać mapa do celów projektowych” – pisze Maciej Kuk.

Drugi problem, który porusza, to zniesienie obowiązku dołączania map wynikowych do operatu, co przewiduje nowe rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych. „Zmiana ta wynika według mnie z braku doświadczenia u osób ją proponujących w prowadzeniu oraz aktualizacji baz EGiB, GESUT oraz BDOT500. W bardzo wielu przypadkach jedynie analiza treści mapy wynikowej dołączonej do operatu umożliwia prawidłową i zgodną ze stanem faktycznym (wynikającym z opracowania geodezyjnego) aktualizację ww. baz” – pisze Maciej Kuk.

„W całej historii prowadzenia zasobu geodezyjnego i kartograficznego (w przypadku PODGiK w Kłobucku, najwcześniejsze mapy pochodzą z XIX w.) mapy wynikowe były włączane do zasobu geodezyjnego. Bardzo często są one wykorzystywane w przypadku konieczności wyjaśnienia wszelkiego rodzaju wątpliwości, sporów oraz przeprowadzania analiz. Zmiana tej zasady spowoduje lukę w prowadzonym zasobie. Dotychczasowe doświadczenie – a pracuję w administracji geodezyjnej przeszło 20 lat – nauczyło mnie, że często odchodzi się od wprowadzanych radykalnych zmian. Za parę lat może się zatem okazać, że brak map wynikowych włączanych do zasobu będzie stratą nie do otworzenia” – przestrzega Maciej Kuk.

Zachęcamy wszystkich Czytelników do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania nowych przepisów. Najciekawsze z nich będziemy publikować na Geoforum.pl.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Konfabulacja W całej historii prowadzenia zasobu geodezyjnego i kartograficznego (w przypadku PODGiK w Kłobucku, najwcześniejsze mapy pochodzą z XIX w.) mapy wynikowe były włączane do zasobu geodezyjnego." To w dziewiętnastym wieku w Kłobuck był już państwowy zasób gik? Panie Łuk całe te pańskie wynurzenia są tyle warte co ten XIX wieczny zasób. Tak samo jak z tym uzgadnianiem sieci projektowanych, czy czasem nie jest obowiązkiem uzgadnianie sieci a nie podkładu mapowego? I tak wygląda praca urzędnika, który nie przestrzega prawa.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Mapy wynikowe były włączane do zasobu geodezyjnego, a później sprzedawane za 6 zł cwanym gapom, co nie chcieli zapłacić geodecie za robotę.Ostatnimi czasy to zaczęła być plaga. Panie naczelniku z Kłobucka, niech pan nie mówi że "u nas" było inaczej.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Mapy wynikowe były włączane do zasobu geodezyjnego, Mapy wynikowe były włączane w oryginale do pzgik do 2011r. Potem zgodnie ze standardami tylko ich kopie (skład operatu). Teraz nie będzie takich map wcale. Czy będzie lepiej czy gorzej, czas pokaże. Niestety, jako geodeci nie dostrzegamy faktu, że zasób od wejścia standardów, a potem nowelizacji ustawy i wydania rozporządzen z lipca 2014r. nie mógł wydać mapy wynikowej (projektowej, inwentaryzacji czy podziałowej) w randze oryginału - bo go nie posiadał. Zatem nie dało się go uwierzytelnić a więc wykorzystać. Niestety urzędy (i wykonawcy) tego nie rozumiały, tak samo jak geodeci co powodowało cyt. sprzedawanie cwanym gapom... Wcześniej, zgodnie z rozporządzeniem to np. urząd stwierdzał, że mapa może służyć do celow projektowych oraz poświadczał je za zgodność z oryg. Nikt nie protestował. Sam doświadczyłem różnic pomiędzy mapami wynikowymi, a operatami i problemów co powinno zostać ostatecznie przyjęte. Teoretycznie dokumentacja - ale to na podstawie map były akty not., pozwolenia itp.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Mapy wynikowe były włączane do zasobu geodezyjnego, Uwierzytelnienie było instytucją martwą bo nie było podstaw do jej wymagania. W każdym przypadku. Potwierdziły to wyroki sądów i inne prawomocne rozstrzygnięcia. Wobec tego mapy wydawane za 5 pln dawały się wykorzystać do celów projektowych. Kropka.
 2 
 1 
zgłoś
3 proste pytania: Poniższe pytania, po drobnych modyfikacjach odnoszą się również do MDCP 1. O granice nieruchomości ma dbać Właściciel czy urząd? 2. Mapy prawne ( np. podziały) wykonawca sporządza dla właściciela żeby mógł dokonać czynności prawnych czy dla urzędu żeby mógł prowadzić egib? 3. Egib aktualizuje się na podstawie map podziałowych przyjętych do zasobu czy na podstawie decyzji administracyjnych do których dołączana jest ta mapa podziałowa? Konkluzja: Mapy wynikowe są raportami (w tym przypadku graficznymi) z wykonanych prac geodezyjnych. Są przeznaczone dla ZAMAWIAJĄCEGO. Do aktualizacji baz danych są przekazywane pliki z DANYMI. Np. mapę podziału działki do aktualizacji egib dostanie Pan z decyzją podziałową. Po co ona Panu w zasobie? Niech się nad powyższym zastanowi Pan Maciej KUK. Niestety, żeby ryba zrozumiała jak wygląda akwarium, musi z niego wyjść i popatrzeć na nie z zewnątrz.
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
ło matko Niektórzy urzędnicy są niereformowalni... Ma być tak, jak było...
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS