Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-31| Geodezja, Prawo

Podkłady do projektowania i mapy wynikowe, czyli o rafach Pgik ciąg dalszy

W nawiązaniu do wczorajszego artykułu „11 potencjalnych raf” głos w sprawie potencjalnych problemów ze stosowaniem znowelizowanego Prawa geodezyjnego i kartograficznego zabrał naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii i Katastru w Starostwie w Kłobucku Maciej Kuk.


Podkłady do projektowania i mapy wynikowe, czyli o rafach Pgik ciąg dalszy

Jak zwraca uwagę w liście do naszej redakcji, w nowelizacji brak jest zmiany przepisów dotyczących podkładów mapowych służących do projektowania sieci uzbrojenia terenu. W wyniku obecnie wprowadzanej nowelizacji nie zmieniono treści art. 28b ust. 3., tj. w dalszym ciągu dopuszczalne jest złożenie wniosku o koordynację usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub kopii aktualnej mapy do celów projektowych.

„Pozostawienie tego przepisu w dotychczasowej formie powoduje, że wcześniejsze wątpliwości nie zostały rozstrzygnięte. Kto i w jaki sposób może poświadczyć aktualność mapy zasadniczej? W takich przypadkach nie ma żadnej gwarancji aktualności mapy zasadniczej z wyjątkiem oświadczenia projektanta. Na podstawie jakich przepisów projektanci stwierdzają jej aktualność? Czy ta aktualność winna być stwierdzona w odniesieniu do treści bazy ODGiK czy też w odniesieniu do zagospodarowania terenu?” – pyta Maciej Kuk.

Jak zauważa, ustawodawca skupił swoją uwagę m.in. na skonkretyzowaniu definicji mapy do celów projektowych oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obiektów budowlanych, chcąc doprowadzić do aktualności zasobu geodezyjnego, jednakże pozostawienie przedmiotowego przepisu w obecnej postaci stoi w sprzeczności z tymi założeniami. W jego ocenie usunięcie tego zapisu z treści art. 28b ust. 3 i pozostawienie w nim wyłącznie „kopii aktualnej mapy do celów projektowych” spowodowałoby ujednolicenie przepisów oraz ich jednoznaczność.

„Odrębną kwestią, jednakże równie ważną, o ile nie ważniejszą dla ogólnie pojętego interesu społecznego, jest sprawa ewentualnego uzgodnienia projektu wykonanego na kopii mapy zasadniczej , który nie uwzględni wszystkich informacji, które musi zawierać mapa do celów projektowych” – pisze Maciej Kuk.

Drugi problem, który porusza, to zniesienie obowiązku dołączania map wynikowych do operatu, co przewiduje nowe rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych. „Zmiana ta wynika według mnie z braku doświadczenia u osób ją proponujących w prowadzeniu oraz aktualizacji baz EGiB, GESUT oraz BDOT500. W bardzo wielu przypadkach jedynie analiza treści mapy wynikowej dołączonej do operatu umożliwia prawidłową i zgodną ze stanem faktycznym (wynikającym z opracowania geodezyjnego) aktualizację ww. baz” – pisze Maciej Kuk.

„W całej historii prowadzenia zasobu geodezyjnego i kartograficznego (w przypadku PODGiK w Kłobucku, najwcześniejsze mapy pochodzą z XIX w.) mapy wynikowe były włączane do zasobu geodezyjnego. Bardzo często są one wykorzystywane w przypadku konieczności wyjaśnienia wszelkiego rodzaju wątpliwości, sporów oraz przeprowadzania analiz. Zmiana tej zasady spowoduje lukę w prowadzonym zasobie. Dotychczasowe doświadczenie – a pracuję w administracji geodezyjnej przeszło 20 lat – nauczyło mnie, że często odchodzi się od wprowadzanych radykalnych zmian. Za parę lat może się zatem okazać, że brak map wynikowych włączanych do zasobu będzie stratą nie do otworzenia” – przestrzega Maciej Kuk.

Zachęcamy wszystkich Czytelników do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi funkcjonowania nowych przepisów. Najciekawsze z nich będziemy publikować na Geoforum.pl.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS