Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-29| Geodezja

Małopolski WINGiK potwierdza nieprawidłowości w nowosądeckiej geodezji

Przewlekłe weryfikowanie oraz kontrolowanie prac niezgodnie z kolejnością wpływu, nakładanie na geodetów obowiązków niezgodnych z przepisami czy brak prowadzenia wymaganych prawem baz danych – zasadność powyższych zarzutów wobec Starostwa w Nowym Sączu była niedawno przedmiotem działań małopolskiej inspekcji geodezyjnej.


Małopolski WINGiK potwierdza nieprawidłowości w nowosądeckiej geodezji <br />
fot. Google Street View
fot. Google Street View

Punkt widzenia lokalnego wykonawcy

Działania MWINGiK były reakcją na skargę wystosowaną przez Wiesława Sikorę – prezesa Nowosądeckiego Stowarzyszenia Geodetów. Zwrócił w niej uwagę na liczne nieprawidłowości w działaniach Starostwa w Nowym Sączu w zakresie geodezji:

  1. Przewlekłe i biurokratyczne załatwianie spraw, w szczególności weryfikacji prac. Według prezesa NSG termin weryfikacji nie powinien przekraczać 7, maksymalnie 14 dni, a w nowosądeckich realiach są to nawet ponad 2 miesiące.
  2. Kontrolowanie operatów niezgodnie z kolejnością ich wpływu, co w ocenie Wiesława Sikory jest nierównym traktowaniem wykonawców.
  3. Prowadzenie mapy zasadniczej w formie analogowej, co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.
  4. Starostwo nie wprowadza wyników opracowań prawnych do bazy EGiB, w rezultacie przy sporządzaniu mapy do celów projektowych wykonawcy są zmuszani do zakupu wszystkich materiałów z danego obszaru.
  5. Wykonawcy są zmuszani do samodzielnego wyszukiwania i przygotowania materiałów niezbędnych do wykonania swojej pracy. W przypadku MdcP nakładany jest na nich dodatkowo obowiązek sprawdzenia skoordynowanych na naradach koordynacyjnych sieci, co nie ma uzasadnienia w obowiązujących przepisach.
  6. Geodeci zmuszani są do skanowania materiałów i dokumentów wchodzących w skład swoich operatów i przesyłania ich do PODGiK pocztą e-mail.
  7. Wyrysy z mapy ewidencyjnej są wadliwe, ponieważ nie zawierają treści wymaganej prawem.

Punkt widzenia PODGiK

Do powyższych zarzutów odniósł się starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski – jego pismo do MWIGNiK opublikowano na stronie Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego.

Jeśli chodzi o zarzut przewlekłej weryfikacji, starosta podkreśla, że pracownicy urzędu robią co w ich mocy, aby kontrola dokumentacji trwała jak najkrócej. Jak zwraca uwagę, liczba weryfikowanych operatów w przeliczeniu na jednego pracownika jest nawet 3-krotnie wyższa niż w innych powiatach. Problemem utrudniającym przyspieszenie tej procedury są przede wszystkim braki finansowe i kadrowe, a ostatnio także epidemia koronawirusa. W związku z tym starostwo zwróciło się do wojewody o zwiększenie finansowania urzędu, niestety otrzymało decyzję odmowną. By doraźnie rozwiązać ten problem, dokonano „czasowych przesunięć kadrowych”.

Starosta potwierdza ponadto, że w tutejszym urzędzie stosowana jest instytucja przyspieszonej weryfikacji. Jak jednak tłumaczy, jest ona transparentna, w pełni udokumentowana i spotkała się z zadowoleniem wykonawców. Dotychczas skorzystano z niej w przypadku około 4% prac, przy czym z powodu epidemii jej stosowanie zostało zawieszone do odwołania.

Jeśli chodzi o jakość zasobu, starosta wyjaśnia, że trwają intensywne prace, które mają ją podnieść oraz umożliwić korzystanie z wektorowej mapy zasadniczej.

Marek Kwiatkowski odniósł się także do zarzutu przymuszania geodetów do skanowania swoich operatów. Jak wyjaśnia, wykonawcy przekazują je z własnej, nieprzymuszonej woli. Do zarzutu wadliwych wyrysów nie jest się natomiast w stanie odnieść, bo nie został on odpowiednio sprecyzowany.

Punkt widzenia MWINGiK

Po zapoznaniu się z zarzutami geodety oraz odpowiedzią starosty małopolski WINGiK Marian Dzikowski uznał, że skarga jest zasadna. Jak wylicza, jeszcze przed epidemią aż 84% operatów było weryfikowane dłużej niż 20 dni, a 64% – do 40 dni. Średnio dziennie weryfikowano 36 operatów, a po wprowadzeniu stanu epidemii tempo to spadło do 10 operatów dziennie. WINGiK stwierdził ponadto, że w trakcie epidemii w przypadku 54% operatów wykonawcy oczekują bądź oczekiwali na weryfikację dłużej niż 20 dni. Zdaniem małopolskiego inspektora takie wyniki nie mogą być uznane za satysfakcjonujące. Dodaje jednocześnie, że wejście w życie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego (która przewiduje, że od 31 lipca weryfikacja musi być wykonana w terminie od 7 do 20 dni roboczych) stworzy w nowosądeckim starostwie ryzyko „permanentnego naruszania przepisów ustawy”. Konieczne jest zatem podjęcie przez starostę stosownych działań naprawczych.

Jeśli chodzi o weryfikowanie operatów poza kolejnością, MWINGiK uważa, że w wyjątkowych sytuacjach taka praktyka może być uzasadniona, nie można natomiast dopuszczać do jej „zintensyfikowania”.

Marian Dzikowski potwierdził także zarzut prowadzenia mapy zasadniczej niezgodnej z obowiązującym prawem. Podkreśla jednak, że są to efekty wcześniejszych wieloletnich zaniedbań. Obecnie urzędujący starosta aktywnie działa w kierunku informatyzacji zasobu, jednak osiągnięcie odpowiednich rezultatów wymaga czasu – tłumaczy inspekcja.

Jeśli chodzi o uzgadnianie listy materiałów, MWINGiK zwraca uwagę, że powinno być to „wynikiem zgodnej woli organu i wykonawcy, a nie działaniem jednostronnym organu polegającym na akceptacji w protokole uzgodnień materiałów wskazanych przez wykonawcę”. Praktyka nowosądeckiego PODGiK jest zatem niewłaściwa. Niedopuszczalne jest także nakładanie na wykonawców obowiązku sprawdzenia skoordynowanych na naradach koordynacyjnych sieci.

Co do skanowania przez wykonawców własnych operatów, Marian Dzikowski zauważa, że choć taka praktyka faktycznie może upraszczać funkcjonowania PZGiK, to nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach. Skanowanie operatów należy bowiem do zadań starosty.

Co dalej ze skargą? Komentarz PTG

O skomentowanie wyjaśnień MWINGiK pokusiło się Polskie Towarzystwo Geodezyjne, które opisało na swojej stronie ten przypadek: „A co z tym pismem od Małopolskiego WINGiK-a Starosta Nowosądecki zrobi i jaki ono odniesie skutek, to wszyscy doskonale wiemy. Małopolski WINGiK może sobie pisma do starosty pisać, może wskazywać na ryzyko permanentnego naruszania przepisów ustawy po nowelizacji, może wskazywać na konieczność podjęcia przez starostę działań naprawczych… i to wszystko, co może Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego zdziałać w stosunku do starosty. Księstwa Powiatowe mają się świetnie. A to, że ludzie skargi piszą… Mają do tego prawo, to niech sobie piszą”.

Skarga
Wyjaśnienia starosty
Pismo MWINGiK

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS