wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-18| Geodezja

Duży postęp we wdrażaniu nowego układu wysokościowego

Główny Urząd Geodezji i Kartografii poinformował o aktualnym stanie wdrażania układu wysokościowego PL-EVRF2007-NH.


Duży postęp we wdrażaniu nowego układu wysokościowego <br />
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono

Według danych zebranych przez GUGiK z obowiązku tego w pełni wywiązało się już 177 powiatów, czyli blisko połowa. W porównaniu z końcem ubiegłego roku oznacza to spory wzrost – wówczas wdrożenie układu deklarowały tylko 54 samorządy.

Kolejne 47 powiatów jest w trakcie wprowadzania EVRF2007-NH, z kolei 156 nie podjęło jeszcze w tym kierunku żadnych działań – wynika z opublikowanych właśnie danych.

Przypomnijmy, że początkowo nowy układ wysokościowy miał zostać wdrożony w całym kraju do końca 2019 roku. Tuż przed Sylwestrem ukazało się jednak rozporządzenie, które przesunęło ten termin na 31 grudnia 2023 r. Dodajmy, że do tego dnia samorządy mają również obowiązek dostosować mapę zasadniczą do obowiązujących przepisów.

GUGiK zapowiada, że w najbliższym czasie zorganizuje wideokonferencję poświęconą problematyce wdrażania układu PL-EVRF2007-NH.

O nowym układzie

PL-EVRF2007-NH (European Vertical Reference Frame) to polska realizacja europejskiego układu odniesienia wysokości EVRF2007 bazującego na łącznym wyrównaniu sieci niwelacji precyzyjnych krajów europejskich wg danych na rok 2007, dla którego poziomem odniesienia jest poziom NAP odpowiadający średniej historycznego pływu Morza Północnego zaobserwowanego w Amsterdamie.

Średnia różnica wysokości pomiędzy poprzednim układem PL-KRON86-NH a PL-EVRF2007-NH na obszarze Polski wynosi 0,1649 m. Konkretne różnice wysokości między modelami PL-KRON86-NH i PL-EVRF2007-NH są opublikowane w Geoportalu na warstwie „Model różnic wysokości”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Poznański Powiat poznański wprowadza PL-KRON86-NH i idzie w zaparte że tak ma być prowadzona mapa. Haha
 2 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
BARI '76
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS