wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-17| Geodezja

W geodezji górniczej technologie zdalne w natarciu

W związku z przypadającym w czerwcu jubileuszem 25-lecia GEODETY poprosiliśmy ekspertów z zakresu geodezji i kartografii o prognozę dla branży na następne ćwierć wieku i trzeba przyznać, że nie doznaliśmy zawodu. Zdaniem prof. Ryszarda Hejmanowskiego w geodezji górniczej rozwój sztucznej inteligencji pozwoli poszerzyć zastosowania wszelkiego typu czujników. Ich wzajemna komunikacja i praca w sieciach informacyjnych zastąpi wiele czynności wykonywanych przez człowieka.


W geodezji górniczej technologie zdalne w natarciu
W perspektywie 25 lat są dwa pewniki: geodezja górnicza nadal będzie istnieć i będzie się zmieniać. To, na jakie potrzeby ludzkości odpowie, ogranicza tylko nasza wyobraźnia. Obecnie zarysowują się dwa obszary funkcjonowania geodezji górniczej. Jeden to czynne górnictwo, a drugi – badania i monitorowanie terenów zagrożonych.

• Zmiany przyjdą z kosmosu

Minerały jeszcze długo będą niezbędne w tworzeniu technologii jutra, syntetyki w pełni ich nie zastąpią. Stąd w obszarze czynnego górnictwa widać konsekwentne wdrażanie nowych technologii i instrumentów pomiarowych, takich jak: skanery laserowe, stacje robotyczne, mobilne roboty geodezyjne czy drony (UAV). Również za ćwierć wieku ich rozwój będzie skutkował minimalizacją czasu pracy terenowej geodety, szczególnie w obszarach zagrożenia górniczego.

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) pozytywnie wpłynie na wykorzystanie różnego typu czujników, w tym ruchu, położenia, odległości czy objętości. Ich wzajemna komunikacja i praca w sieciach informacyjnych zastąpią wiele czynności geodezyjnych. Znajdą one zastosowanie m.in. w...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Geodezja górnicza Mogę uspokoić szanownego "geo", renomowane firmy górnicze nie wpuszczają na swój teren geodetów uprawnionych i dalej korzystają z doświadczenia uprawnionych mierniczych górniczych. Tu jednak zaoponuję, żeby każdego geodetę górniczego nazywać mierniczym górniczym. Moi pracownicy, sprawni geodeci w górnictwie pod ziemia i w kamieniołomach, nie są mierniczymi a osobami dozoru ruchu specjalności technicznej mierniczej.
odpowiedz zgłoś
i jeszcze jedno w geodezji górniczej nigdy nie było pojęcia "geodeta"-zawsze było pojęcie "mierniczego górniczego" Szanowny Panie Profesorze.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
... obowiązujących w ruchu zakładu górniczego. To obecnie jest tak jakby piekarza ktoś dopuścił ustawą do operacji chirurgicznej. A więc to nie nowe technologie szanowny Panie Profesorze są ważne. Ważne jest to aby wiedzieć co się robi i liczy w górnictwie i aby wykonywały to osoby, które mają o tym pojęcie!
 1 
odpowiedz zgłoś
... jestem zdania, że geodetów powinno się wykluczyć z górnictwa, na pewno nie wpuszczać ich do "podziemki" , bo to grozi katastrofą, a już wogóle powinno się zakazać firmom geodezyjnym pomiaru "odkrywki", bo w 90% nie wiedzą co robią. I tu apel do szanownych profesorów i naukowców m.in. z AGH-kształcicie w zakresie geodezji górniczej po to aby wyuczyć i przekazać wiedzę z tego zakresu dla przyszłych pokoleń mierniczych górniczych. Miejcież wpływ na stanowienie prawa tak aby to osoba, która się w tej materii wykształciła mogła mieć uprawnienia do wykonywania tych czynności. W przypadku egzaminu na mierniczego górniczego wymaga się praktyki w ruchu zakładu, wymaga się zdawania egzaminów podyplomowych w trzech zakresach oraz zdawania egzaminu w WUG, zaś ustawą dopuszcza się do wykonywania tych czynności zwykłych geodetów, którzy-na podstawie doświadczeń w 90% nie mają o tej materii pojęcia. Nie mają wiedzy ani wykształcenia w tym kierunku, kompletnie nie znają zagrożeń i przepisów
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
... a proszę mi wierzyć na słowo-odkąd geodeci mierzą wyrobiska odkrywkowe, bo jakimś cudem ustawa Prawo Geologiczne i Górnicze ich do tego dopuściła-bez jakiejkolwiek znajomości tematu, to zdarzają się takie "babole" o których nie miałem pojęcia. Wielu geodetów mierzy np objętości wyrobisk "Winkalkiem", wielu nie ma pojęcia o poprawnym obliczeniu takich złożonych objętości na podstawie porównań NMT. Mapy pod eksploatację są wykonywane bardzo często bez pomiaru terenowego-bo liczy się cena (geodeci mają jakąś ekonomiczną w sobie magię żeby zrobić jak najtaniej). Proszę sobie wyobrazić, że widziałem wiele map, które zostały wykonane z modelu terenu ściągniętego za darmo ze strony GUGiK, który to model jest stworzony do celów badawczych ,a nie po to aby wykonywać na jego podstawie mapę. Później idzie się w teren i wysokości otworów badawczych potrafią "nie siedzieć" nawet kilka metrów!
 3 
odpowiedz zgłoś
... Pan profesor słusznie zauważa, że technologie zbierania informacji w kopalniach się zmieniają, jednak nie sądzę, aby w perspektywie najbliższych 20 lat był rozwiązany problem "przebitki" i by został on zautomatyzowany. Nadal trzeba będzie zakładać osnowy dowiązane powierzchniowo i na tej podstawie ciągami wiszącymi wyznaczać pozycję chodników z dwóch stron, by spotkać się w jednym miejscu. Obojętne czy to zrobimy tachimetrem robotycznym czy nie-robotycznym. Skanery to na dzień dzisiejszy fajne zabawki ale nie wszędzie "dotrze" się nimi z pomiarem-zwłaszcza w górnictwie odkrywkowym. Podobały mi się sceny z filmu "Prometeusz" z 2012 roku w którym to puszczano specjalne kulki i one latały sobie skanując wnętrze podziemia i wykonując opracowanie nmt. Może kiedyś do tego dojdziemy, jednak ja sądzę, że obecnie dla górnictwa-zwłaszcza prywatnego nie ma znaczenia super precyzyjne określenie ilości wydobytego surowca, zaś duże znaczenie ma poprawne obliczenie tej objętości.
 1 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS