wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-20| Geodezja

Geodeci znów poszukiwani w internecie

Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na zainteresowanie ofertą geodetów w internecie?


Geodeci znów poszukiwani w internecie
Geodeci znów poszukiwani w internecie <br />
Wyniki Google Trends dla haseł "geodeta" i "geodezja"
Wyniki Google Trends dla haseł "geodeta" i "geodezja"
Geodeci znów poszukiwani w internecie <br />
Wyniki Google Trends dla różnych usług
Wyniki Google Trends dla różnych usług

Lektura komentarzy na Geoforum i wpisów na forach internetowych pokazuje, że w ostatnich tygodniach wielu wykonawców prac geodezyjnych odczuwa znaczący spadek liczby zleceń. Dobitnie potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Aż 52% reprezentantów wykonawstwa stwierdziło, że w okresie epidemii dostrzegło znaczący spadek liczby zamówień, a 30% zadeklarowało, że spadek ten jest niewielki. Jednocześnie o zwiększonym popycie mówi tylko 4% ankietowanych.

Tak sprawy wyglądają z punktu widzenia wykonawcy. A jak prezentują się z perspektywy klienta? Podpowiedzi dostarczają statystyki haseł wpisywanych w wyszukiwarce Google, które udostępnianie są w serwisie Google Trends. Pol lupę wzięliśmy hasła „geodeta” i „geodezja”. Warto podkreślić, że wyniki Google Trends dla tych słów obejmują również bardziej złożone zapytania zawierające te wyrazy – chociażby „geodeta Warszawa” czy „geodezja w Łodzi”. Dodajmy też, że Google Trends podaje rezultaty jedynie w liczbach względnych, gdzie 100 to maksymalna liczba zapytań w badanym okresie.

Statystyki Google'a dla poszczególnych tygodni potwierdzają, że w czasie epidemii zainteresowanie stronami internetowymi z zakresu geodezji faktycznie mocno spadło. Liczba zapytań związanych z geodezją i geodetami zaczęła wyraźnie maleć od przełomu lutego i marca, a minimum osiągnęła na początku kwietnia, przyjmując wartości typowe dla okresu Bożego Narodzenia. Optymistyczną wiadomością jest natomiast to, że od tego czasu statystyki się poprawiają – po majówce w zasadzie wróciły do normy.

Pod lupę wzięliśmy także hasła związane z różnymi typami prac geodezyjnych. Tu też da się dostrzec podobne trendy, ale już nie w każdym przypadku są one tak wyraźne.

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Pracy nie zabraknie ludzie budują i będą budować, dzielą i będą dzielić. Od nas zależy za jakie pieniądze. Jeśli mam ciocię Zosię- to dla niej za darmo, dla dobrego sąsiada też- a kto bogatemu zabroni? Tylko na początek należy na to zapracować- można i łyżeczką rzeźbić, tylko dłużej.
odpowiedz zgłoś
Do Tych na diecie jadających wg. dietetyka małą łyżką i do Tych co pozostają bez diety mogę stwierdzić: u kardiologa 20 PL więcej, u stomatologa 100 Pl a i u fryzjera też 10 Pl było więcej, paznokci już pomijam, gdyż pomyks i pilnik w drogerii są dostępne. Budowlanka: bloczki, pustaki, belki nie tanieją a chleb i mięso tylko w promocji w Biedronce, Kaufladzie...
odpowiedz zgłoś
Cośtam bananowe prawo cośtam bełkot premiera W czasie szczytu pandemii (nie mylić ze szczytem statystycznym potwierdzonych zakażeń na dobę - jeszcze nie osiągnięty) prace budowlane były dozwolone, ale przeprowadzanie się w czasach tak głębokich restrykcji było jedynie dozwolone, gdy dotychczasowy podmiot udostępniający miejsce zamieszkania nie chciał przedłużyć umowy np. najmu. W innym przypadku było nielegalne, bo nie było pierwszą potrzebą. Ze strony ekonomicznej, część osób przestało dostawać pełne wynagrodzenie, a banki mogły nie chcieć dawać kredytów, bo sytuacja stała się ryzykowna. Spadki na rynku nieruchomości dały się też we znaki w procesie budowlanym. Zwiększa się wkład własny, a część osób zrywa najem. Ruch turystyczny spada, więc kolejne uderzenie w rozbudowę w tym sektorze. Jednak osobiście paradoksalnie mam więcej pracy, ale na większych budowach.
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Ten rząd na pewno nie da zrobić krzywdy ludziom. To ci prywaciarze kcom naszej biedy, ci sami którzy sprzedają truskawki po 25zl. To prywaciarze są winni.
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: @ W następnej tarczy rząd planuje ludziom wypłacać truskawkowe. Wysokość dopłat będzie zależna od wymiarów żołądka albo innej dowolnej części ciała dającej się zmierzyć. Z pomiarów ma powstać operat pomiarowy i po weryfikacji przez powiatowego weryfikatora opatrzony kilkoma czerwonymi pieczarkami. Cała procedura z przyczyn niezależnych od organu może trwać do trzech miesięcy. Może tak się zdarzyć z przyczyn niezależnych od organu, że przyznane truskawkowe niestety w tym sezonie nie będzie wykorzystane. Oczywiście z przyczyn kompletnie niezależnych od organu.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Zależy od "asortymentu"? albo "celu" jakiemu ma służyć owa praca - skoro nie ma asortymentu to musi być CEL. Jak ktoś robi pseudo mapki dla pseudo projektantów, to nie odczuł. Jak ktoś robi duże projekty dla powiatów - mógł odczuć. Jak ktoś robi opracowania prawne dla gmin to odczuł na pewno. Jak ktoś pracuje tylko na budowach pewnie nie odczuł. Poco ta generalizacja?
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Zależy od "asortymentu"? albo "celu" Co to znaczy pseudo mapki dla pseudo projektantów? Ja tylko chyba takie robię Czy to znaczy że na nich się mniej zarabia niż na większych projektach?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Zależy od "asortymentu"? albo "celu" na nich zarabia się średnio a na tzw. "większym projekcie" to można nieźle popłynąć bo wystarczy, że firma plajtnie i żegnajcie pieniążki. Mam znajomego co tylko takie tematy robi ale on bierze przelew za robotę na końcu. Wyobrażasz sobie pracować na takim zadaniu np. 2 lata i nie mieć żadnego wpływu na konto ? Bo ja nie. A dodaj jeszcze strach, że się coś wysra i Ci na koniec nie zapłacą. Ja tam wolę jeść małą łyżką a często to jest zdrowsze. Każdy dietetyk Ci to powie, że powinno się jeść często ale w małych ilościach.
 1 
 2 
zgłoś
Geodezja Nie obawiałbym się teraz skutków pandemii. Prawdziwy kryzys przyjdzie przy spadku w realizacjach dużych i mniejszych inwestycji. A to nastąpi nieubłaganie. Tendencja jednak nie może być natychmiastowa i nigdy nie była. Powyższa statystyka może dotyczyć jedynie drobnych zamówień, tzw. prywatnych a to przecież nie ma znaczenia dla większości firm geodezyjnych, które mniej lub bardziej są zaangażowane w przedsięwzięcia z rynku publicznego - czasem na końcu przewodu pokarmowego - ale jednak.
 4 
odpowiedz zgłoś
nie wiem, jak jest u innych, ale moja firma notuje wzrost zamówień. w czasie tzw. pandemii mieliśmy więcej pracy niż przed jego nastaniem.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS