wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-10| Geodezja, Prawo

SGP prosi GGK o wytyczne na czas pandemii i otrzymuje odpowiedź [aktualizacja]

Prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich zwrócił się do głównego geodety kraju o opublikowanie wytycznych dotyczących pracy ODGiK-ów i wykonawców prac geodezyjnych i kartograficznych w okresie trwania pandemii, które uwzględniałyby wydawane przez Rząd i Sejm przepisy prawne. Na odpowiedź nie musiał długo czekać.


SGP prosi GGK o wytyczne na czas pandemii i otrzymuje odpowiedź [aktualizacja] <br />
fot. Pixabay
fot. Pixabay

W przypadku wytycznych dla ODGiK-ów poszczególnych szczebli SGP prosiło o uwzględnienie następujących kwestii:
• wydawania materiałów w postaci analogowej i elektronicznej,
• weryfikacji dokumentacji geodezyjnej (szczególnie przez starostę),
• ewidencjonowania i klauzulowania dokumentacji geodezyjnej,
• odmowy zaewidencjonowania w PZGiK dokumentacji, ponieważ organ prowadzący PZGiK uważa, że wykonawca nie miał prawa wykonać prac terenowych przy udziale zawiadomionych stron w sytuacji trwającej pandemii.

Z kolei wytyczne dla wykonawców powinny zawierać m.in. odpowiedzi na poniższe pytania:
• Czy w okresie trwania pandemii wykonawca może dokonywać czynności dotyczących: wznowienia znaków granicznych, wyznaczenia punktów granicznych, ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych, rozgraniczeń nieruchomości?
• Czy organ prowadzący PZGiK może wydać negatywny protokół weryfikacji, ponieważ wykonawca przeprowadził te czynności (po prawidłowym zawiadomieniu i spisaniu właściwych protokołów) w czasach pandemii?
• Czy wójt/burmistrz/prezydent może odmówić wydania decyzji zatwierdzającej podział (wszystkie czynności przeprowadzone prawidłowo, istnieją podstawy do wydania decyzji), uzasadniając odmowę tym, że czynności geodezyjne wykonane były w okresie trwania pandemii?

Główny geodeta kraju odpowiada

Jak podkreśla Waldemar Izdebski w odpowiedzi do prezesa SGP, w związku z ogłoszoną epidemią – zarówno w odniesieniu do działań organów SGiK, jak i wykonawców prac geodezyjnych – priorytet mają regulacje ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz przepisów wykonawczych do niej. „Indywidualne decyzje wykonawców prac geodezyjnych muszą przede wszystkim uwzględniać aktualizowane, stosownie do rozwoju sytuacji epidemiologicznej, przepisy ustaw i rozporządzeń, mających na celu przeciwdziałaniu COVID-19” – wyjaśnia główny geodeta kraju. Zastosowanie mają także lokalne ustalenia władz starostw powiatowych ze służbami sanitarnymi.

Dalej GGK przytacza stanowisko Departamentu Spraw Obywatelskich KPRM, mówiące, że obecnie działalność z zakresu geodezji nie jest ograniczona, i przypomina, że już 19 marca GUGiK opublikował na swojej stronie internetowej wytyczne dla organów SGiK prowadzących PZGiK oraz przedsiębiorców wykonujących prace geodezyjne i kartograficzne.

Odnosząc się do konkretnych kwestii związanych z ODGiK-ami, GGK wyjaśnia, że obecnie przy zachowaniu stosownych procedur mających na celu przeciwdziałanie COVID-19, gdy nie ma zakazu wykonywania prac geodezyjnych, organ administracji geodezyjnej i kartograficznej nie ma podstaw odmowy przyjęcia wyników prac geodezyjnych tylko z powodu ich wykonania w trakcie pandemii. „Nie zostały również zawieszone przepisy dotyczące postępowania w sytuacjach, w których organ SGiK nie uwzględnia stanowiska wykonawcy prac wobec negatywnych wyników weryfikacji” – pisze GGK.

Następnie Waldemar Izdebski odnosi się do kwestii wykonywania czynności geodezyjnych w terenie. Z uwagi na to, że są one w praktyce realizowane bezpośrednio przez wykonawcę prac geodezyjnych, to do zadań wykonawcy należy także zapewnienie bezpieczeństwa uczestniczących w tych czynnościach osób (ze szczególnym uwzględnieniem obostrzeń wynikających ze zmieniających się wraz z sytuacją w kraju ogólnych przepisów sanitarnych oraz zaleceń lokalnych służb sanitarnych przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się epidemii).
„Natomiast kwestia dotycząca odmowy przez właściwy organ wydania decyzji zatwierdzającej podział, w której uzasadnia on odmowę tym, że czynności geodezyjne wykonane były w okresie trwania pandemii, nie powinna mieć miejsca, gdyż wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych w czasie pandemii nie jest zabronione” – zaznacza GGK.

Redakcja Geoforum.pl też zapytała GGK o prace geodezyjne w czasie pandemii

Podobną prośbę do głównego geodety kraju – dotyczącą interpretacji przepisów związanych z wprowadzeniem w kraju stanu epidemii – już pod koniec marca wystosowała redakcja Geoforum.pl. Pytaliśmy wtedy o zgodność z prawem pomiarów geodezyjnych oraz różnego rodzaju czynności w terenie, w których uczestniczą więcej niż 2 osoby.
W odpowiedzi GGK Waldemar Izdebski napisał: „Z pozycji urzędu centralnego nie możemy ingerować w istotę indywidualnych decyzji podejmowanych przez wykonawców prac geodezyjnych, niemniej wobec ogłoszonej epidemii muszą one uwzględniać aktualizowane stosownie do rozwoju sytuacji epidemiologicznej przepisy. Zastosowanie w działaniu mają także lokalne ustalenia władz starostów ze służbami sanitarnymi. Działania powinny zatem być tak podejmowane, aby znaleźć najlepsze rozwiązania, zapewniające przede wszystkim bezpieczeństwo, a w ramach obowiązujących obostrzeń także możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez wykonawców prac geodezyjnych”.

DC


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Coraz więcej geodetów chce ujawnienia nieprawidłowości. Z uwagi na ich ogrom wystosuje list otwarty do ministra sprawiedliwości z apelem o powołanie powiatowych komisji sledtych.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Geodezja A może ośrodki nie powinny teraz wystawiać faktur za materiały??
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
~lilek tak wysyłałem za ePUPA ... wersja pierwsza? Twoim zdaniem na tym powinna polegać cyfryzacja? Że, mam za twoją radą pisać pismo ogólne z załącznikiem zgodnym z rozporządzeniem do ustawy z 2005r o informatyzacji .... Mamy rok 2020 minęło 15 lat ? półtorej dekady. A w cyfryzacji dalej jesteśmy w ubiegłym wieku?. lilek ja pierwszą cyfrową mapę obiektową zrobiłem 1996r lekko ponad 400ha. I co z tego, jak nadal tkwimy w popszednim stuleciu. Ja nadal muszę uzupełniać mapy PZGIK na foliach. Już nigdzie nie można kupić kolorowego tuszu do rapitografów. PZGIK zamknięte, strażnik czerwonej pieczęci nie przyjmuje dokumentów, nie wydaje, nie stempluje. A SGP listy piszą jak należy postępować w czasach epidemii? Przecież to jakiś koszmarny absurd.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
do ~? po trupach do wyborów Epuap jest projektem rządowym. Staroście nic do tego. Chyba jakiś czas temu zlikwidowali interaktywne formularze więc wypełnij zgłoszenie w ogólnodostępnym pliku rtf lub doc, załącz jako załącznik do pisma do organu i kliknij 'Wyślij". Nie musisz stać w kolejce na poczcie nawet jeśli starosta nie prowadzi portalu. Jak mniemam, w terenie każda miedza i krawężnik przeszkodą ?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Jest coś takiego jak ePUAP obecnie wersja 2 czyli ePUAP2? myślałem, że zgłoszenie wyślę elektronicznie, nawet podpisze elektronicznie. Niestety dzielny Starosta i zanim całe dzielne starostwo takiej usługi nie udostępnia. W Starostwie mogę obecnie najwyżej pocałować klamkę. (młodsi mogą nie wiedzieć co to oznacza). Starszym i młodszym w obecnych czasach odradzam. Mogę wysłać pocztą stojąc w 200m kolejce 4 godz, albo kurierem. Szkoda, że państwo polskie z takiej okazji jak epidemia przestało działać i tylko im jednio w głowie ?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Najbardziej podoba mi się zdalna praca pracowników PZGIK?. Zasób zabierają ze sobą do domu i tam go przeglądają i udostepniają? Czy może mają tygodniówki na fuszki. Bo jednego takiego razem z żoną widziałem kilka razy w terenie. No chyba, że mają tylko zasób cyfrowy? Może GGK odpowie ile jest takich powiatów? Gdzie wszystko już jest cyfrowe?
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
taka jest prawda Nasi Kochani urzędnicy pogłupieli. Jak są w pracy to się izolują i w ogóle a po robocie do marketu na zakupy i jest wsio ok. Wielu z nich w okresie ferii zimowych szusowało na nartach we Włoszech i było ok. Ja rozumiem, że pewnych reguł trzeba przestrzegać ale to co się dzieje teraz to jest kabaret. Mają wymówkę by nie pracować albo by pracować na pół gwizdka. A najlepsze te ich strachy przed odebraniem operatu i wydaniem poświadczonej mapy. Ja jako wykonawca mam się nie bać a oni przecież też nie wiadomo co robią po pracy i mogą zarażać np. kichając na moją mapę podczas podpisywania. Ale liczy się tylko ich bezpieczeństwo.
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
komunistyczni ambasadorzy z SGP hahahaha SGP się obudziło po miesiącu hahahaha
 6 
 10 
odpowiedz zgłoś
@swój Pełna zgoda, jesteśmy gotowi powiedzieć prawdę i tylko prawdę. Oczywiście pod przysiega na sali sądowej.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
zażenowanie Jestem zażenowany takim poziomem dyskusji,to niemożliwe, że to piszą geodeci. Sposobem polemiki, wyrażaniem opinii, przywoływaniem argumentów,permanentnym lekceważeniem, świadectwo o sobie wystawia ten kto to czyni - ku refleksji. Żaden szanujący się geodeta na taką formę dyskusji nie powinien sobie pozwalać. O wszystkim można i trzeba dyskutować ale z zachowaniem zasad społecznie i kulturowo aprobowanych.
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
@ Jak byłem mały to często słyszałem na podwórku ,prosi to się świnia,. W trosce o lasy żądamy nie wydawania wytycznych, jeszcze ktoś je wydrukuje i będzie papier zmarnowany. Konstytucja, ustawa, rozporządzenie, akt prawa miejscowego. Jeśli już ktoś się uprze na wydanie wytycznych to koniecznie papier recyklingowany i trójwarstwowy.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Do Zaciekawiony i reszty pracować można w rozporządzenia które są wydawane firm geodezyjnych nie zamykają chyba że masz fryzjerstwo, taniec, fitness i inne usługi gdzie musisz pomacać klienta. Jeżeli ktoś się boi to zawiadamia wczesnej geodetę i ten musi przełożyć czynności przecież to było i bez pandemi.A odgiki czyli magazyny jak i inne urzędy przesadzaja, ale Oni cóż za pracę zdalną na pół gwizdka dostaną pełną kasę czyli myślą że inni też tak dobrze mają. A teraz pytanie urzędnik w pracy może zarazić się wirusem i ja to rozumiem ale nie rozumiem jednego po pracy czyli w domuod innego domownika w sklepie na ulicy w środku komunikacji już nie może się zarazić bo po tym jak się wszyscy zachowują to w pracy wirus a po pracy już nie?
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
@Rds sęk w tym... że oni nie mają żadnej realnej pracy w związku z naszymi pracami, skutkiem czego z najwyższą drobiazgowością skupiają się na znajdywaniu dziur w tym co zasadniczo dziur pozbawione. Przez tyle lat praktyki doszli już do nadperfekcji w biurokracji czyli znajdywaniu problemów tam gdzie ich nie ma. A dodaj jeszcze do tego że są w tym celu "dedyowane" szkolenia.
 8 
odpowiedz zgłoś
III GDZIE DLA NAS TARCZA GEODEZYJNA GDZIE GGK KRAJU POMYSLAŁ O NAS CIEKAWE CZY KLIENCI BĘDĄ CZY BEDZIE PRACA DLA NAS NIC O NAS NIE POMYSLELI .......................
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
SGP się obudziło. Refleks szachisty. Tak z ciekawości pytam. Jaką moc prawną ma to stanowisko GGK? Do tej pory stanowiskami GGK każdy sobie cztery litery podcierał.
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
~Geo, też mnie wkurza taka sytuacja i ten pseudoargument będący podstawą nieprzyjęcia pracy geodety do zasobu. Wkurza mnie jako urzędnika, bo to rzutuje na tych, którzy takich argumentów nie używają a skupiają się w weryfikacji na istotnych i rzeczywistych nieprawidłowościach.
 7 
odpowiedz zgłoś
Pomijam, czy to dobrze czy też nie,że takie zapytanie do GGK zostało skierowane. Pytam tylko, dlaczego tak późno? Przecież ten stan epidemii trwa już miesiąc. Czy Ci urzędnicy nie potrafią przewidywać wcześniej, jakiego rodzaju będą powstawać problemy w przypadku rozwoju epidemii? Oczywistym jest, że jak epidemia będzie postępować to będzie więcej ograniczeń. W mojej firmie o maseczkach, płynach itd. pomyślano wcześniej,aby nie być zaskoczonym. No i nie jesteśmy zaskoczeni. A urzędy dalej w martwym punkcie. Pieniądze zarabiają dalej te same, a pracy jakby mniej.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
... "odmowy zaewidencjonowania w PZGiK dokumentacji, ponieważ organ prowadzący PZGiK uważa, że wykonawca nie miał prawa wykonać prac terenowych przy udziale zawiadomionych stron w sytuacji trwającej pandemii" Hahahaha haha, dobre to, no naprawdę. Orwell normalnie. Ale jaja, trzymajcie mnie bo nie uwierzę????
 10 
odpowiedz zgłoś
SGP zyje ciagle w czasach dawno minionych. Wydaje się tym urzedasom że mogą nam dawać jakieś wytyczne i instrukcje. Czy główny inspektor nadzoru budowlanego też daje wytyczne dla inżynierów budownictwa? Urzędasy odczepcie się wreszcie od nas i zacznijcie zajmować się swoją pracą
 5 
 11 
odpowiedz zgłoś
. już były kiedyś instrukcje szczególnie ta sławetna G5 może tam coś jest a jak nie to niech GGK dopisze takie wytyczne do instrukcji :))
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
komuna pierwsza sprawa to stojąc w odległości 15 metrów od siebie nie ma możliwości ustalenia czy jest to już zbiorowisko nielegalne (choć konstytucja mówi co innego i ŻADNE ograniczenia wprowadzone nie obowiązują) czy tylko pojedyncze osoby. tak więc porozstawiać ludzi zrobić zdjęcie dla komunisty z ODGIKU i temat uważam za zamknięty. to jest moja kwestia jak zorganizuję okazania i dopóki mi nie udowodni, że było inaczej to nie ma podstaw. a nadgorliwcy zapominają, że cała rzesza urzędów, które czasem są zbędne, jest utrzymywana z podatków prowadzących działalność gospodarczą. brak działalności = brak płacenia podatków = BRAK na pensje dla urzędów (tak w dużym skrócie bo jest jeszcze dodruk pieniądza, obligacje, wyprzedaż majątku państwa ale to są działania n a krótką metę). pozdrawiam i jadę w teren. fucha sama się nie zrobi.
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
Zaciekawiony A mnie osobiście bardzo ciekawi stanowisko GGK , na temat czy i jak można , w sytuacji pandemii COVIG-19 przeprowadzać czynności graniczne z udziałem zawiadamianych stron. Czy można zawiadamiać ,czyli nie ma co ukrywać organizować zbiorowiska i najważniejsze co w sytuacji gdy strona nie brała udziału w czynnościach bo albo bała się zakażenia , albo bała się lub też nie mogła się przemieszczać. Czy taka czynności nie została wykonana wadliwie ze skazą prawną . I nie chodzi mi o mój zysk z przeprowadzonych czynności, lub ewentualna strata z jej odwołania lub przełożenia ale jako geodeta uprawniony nie chce doprowadzić do sytuacji, w której jedna ze za kilka kilkanaście miesięcy unieważni całą czynność właśnie ze względu na pandemię COVID-19. Bo co do legalności i możliwości wykonywania innych prac geodezyjnych nie mam wątpliwości.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Wytyczne? No, dla Was czas zatrzymał się rzeczywiście na 1989 roku, tuż po uchwaleniu ustawy pgik. Ja zaczynam rzeczywiście wierzyć, że co niektórzy z Państwa, gdyby nie zgłoszenia, ośrodki dokumentacji i oczywiście najważniejsza, weryfikacja, nie byli w stanie stworzyć żadnego opracowania geodezyjnego. Teraz trochę inaczej patrzę na całą politykę prowadzoną przez SGP.
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
23 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS