wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-07| Geodezja, Prawo

Parlament wkrótce z powrotem zajmie się nowelizacją prawa geodezyjnego

Zamieszanie spowodowane epidemią koronawirusa sprawiło, że parlament odłożył procedowanie nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Wróci do niej prawdopodobnie tuż po Świętach.


Parlament wkrótce z powrotem zajmie się nowelizacją prawa geodezyjnego

Przypomnijmy, że 13 marca nowela wraz z 13 poprawkami została przyjęta przez Senat. Teraz do propozycji senatorów mają odnieść się posłowie. Podczas zakończonego wczoraj (6 kwietnia) posiedzenia Sejm skupił się jednak nad kwestiami Tarczy Antykryzysowej i majowych wyborów prezydenckich. Rozpatrzenie senackich poprawek do Pgik wpisano wstępnie do harmonogramu posiedzenia w dniach 15-16 kwietnia.

Kolejnym etapem prac legislacyjnych jest podpis prezydenta – Andrzej Duda musi go złożyć najpóźniej po 3 tygodniach od otrzymania ustawy. Po kilku-kilkunastu dniach ustawa powinna zostać opublikowana w Dzienniku Ustaw, a jej przepisy (poza pewnymi wyjątkami) zaczną obowiązywać po 3 miesiącach. Oznacza to, że nowelizacja powinna wejść w życie najpóźniej w połowie sierpnia. Ponadto w ciągu roku od tego momentu muszą zostać przygotowane nowe teksty kilkunastu rozporządzeń wykonawczych.

Od prac geodezyjnych, przez otwieranie danych, do planowania przestrzennego

Zgodnie z rządowymi zapewnieniami głównym celem nowelizacji Pgik jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Propozycje zakładają m.in.: przywrócenie opłat ryczałtowych za wydawane geodetom materiały PZGiK, wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych (7-20 dni) czy likwidację dokumentu licencji dla wykonawców prac (zastąpi je tzw. licencja ustawowa). Celem zmian jest także usprawnienie aktualizacji ewidencji gruntów i budynków (aktualizacja na podstawie materiałów PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej) oraz ograniczenie zakresu informacyjnego tego rejestru.

Przepisy wprowadzą też ustawowy obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Ustawa określa ponadto wymogi dla zbiorów danych przestrzennych dotyczących aktów planowania przestrzennego. Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np.: ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami).

Tekst ustawy w wersji uchwalonej przez Sejm

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Nie wszyscy się jarali. Znaczna część środowiska wskazywala na nieprawidłowości.Sam przypominałem że nie ma nic gorszego jak sojusz ołtarza z tronem. Teraz gdy firmy geodezyjne są zamykane z dnia na dzień, gdy rodziny geodetów zostają bez środków do życia obudziliscie się? Moim zdaniem w najbliższym czasie zacznie się polowanie na czarownice.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
do -$ a jak się wtedy wszyscy jaraliście jego listami otwartymi. Jaki to on niby był w porzo i w ogóle
 1 
odpowiedz zgłoś
To wszystko sprawka Izdebskiego. Latał po ministrach i kłamał że ten projekt jest jak znalazł na te czasy. Najlepszy program to jego program, najlepszy Podgik to Mińsk Mazowiecki. Po to mu była ankieta, żeby miał następny argument. Sami geodeci potwierdzili w głosowaniu który ośrodek najlepszy. Izdebski jest mistrzem manipulacji i kłamstw. Udowodnił dzieki ankiecie że Mińsk najlepszym ośrodkiem bo tam jest jego program. Znowu wykorzystał nas do swoich interesów. Tak jak wykorzystał nas w 2014 roku.
 5 
odpowiedz zgłoś
"Znam... ...geodetę - wykonawcę co jeździ nowym golfem, skont wziol pieniążki? " Slaby jakiś ten wykonawca. Takim paździerzem jeździć .... Ja nie pracuję w podgik, nie zarabiam 4 tyś i nie jeżdżę nowym lexusem
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
@Powiatowy bo zgłoszenie jest najważniejsze :(
 2 
odpowiedz zgłoś
Skończy się zupełnie zgłaszanie jakikolwiek prac. Świat after nie będzie potrzebował żadnych baz. Inwestorzy jak się kapną, że na mapę dcp mają czekać kilka miesięcy, to zmienią prawo budowlane i żadnych mapek nie będzie. Będą sobie projektować na "szkicu sytuacyjnym". Jak się kapną że na mapę z pomiaru powykonawczego muszą czekać kilka miesięcy, to odbiory będą robione bez map geodezyjnych. Zrobią zdjęcia, kierownik budowy złoży oświadczenie i po herbacie. Geodetów razem z ich bazami danych wywalą z całego procesu inwestycyjnego i tak się to właśnie skończy. Firmy budowlane (te które przetrwają) własnymi siłami dokonają "obsługi geodezyjnej" każdej inwestycji. Sami wytyczą, sami spionują konstrukcję, sami złożą oświadczenie o poprawności wyników.
 5 
odpowiedz zgłoś
@ Skończy się wam zgłaszanie prac na 50 lat.
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
Jak łatwo zarobić w geodezji? Napisz program z hermetycznym formatem wymiany danych i innymi "kruczkami", sprzedaj go za grosze do starostw, i kto tylko wygra przetarg na cokolwiek, co dotyczy ODGiK, to ty też wygrasz. Bez ciebie nikt nic nie zrobi. Masz super utrzymanie na lata. Proste? Proste, a nawet sprawdzone w praktyce.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
nie prowokuj JJ Ty prowokatorze !!!!
 2 
odpowiedz zgłoś
. [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
:) głupich nie siejo
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
@ Prosimy o przyspieszenie procedowania tej ustawy.Obecnie na stanowisku geodety w ośrodku zarabiam niecałe 4tys netto. Obiecali nam że jak zabiorą pieniądze geodeta to dostaniemy podwyżki. Teraz pracuje z domu zdalnie od miesiąca i mam dużo wolnego czasu na przemyślenia. Uwazam, że skoro restauratorzy, fryzjerzy mają wolne to nam się powinny należeć dodatkowe pieniążki za pracę zdalna. Wszystko drożeje a za naszą trudną pracę nie otrzymujemy średniego europejskiego wynagrodzenia. Znam geodetę - wykonawcę co jeździ nowym golfem, skont wziol pieniążki?
 15 
 8 
odpowiedz zgłoś
12 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS