Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-19| Geodezja

W nowej unijnej perspektywie mniej pieniędzy na cyfryzację

W perspektywie finansowej 2014-2020 w ramach konkursów związanych z cyfryzacją i e-usługami udało się zrealizować sporo projektów geodezyjnych wartych kilkaset milionów złotych. W nowym unijnym budżecie najprawdopodobniej środki na ten cel będą mniejsze.


W nowej unijnej perspektywie mniej pieniędzy na cyfryzację

Tak wynika z rozmowy z Wojciechem Szajnarem – dyrektorem Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), którą przeprowadził „Puls Biznesu”. Dowiadujemy się z niej, że w perspektywie 2021-2027 priorytetem ma być przede wszystkim ochrona klimatu, poza tym Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą musiały liczyć się z pulą unijnych środków mniejszą nawet o 23%.

W nowej perspektywie wciąż ma funkcjonować specjalny program operacyjny poświęcony cyfryzacji (obejmujący również e-usługi), ale zajdzie w nim wiele zmian. W planach jest m.in. rezygnacja z długich i kosztownych projektów związanych z e-administracją. Preferowane będą za to przedsięwzięcia krótsze i mniej skomplikowane.

Co ciekawe, jako przykłady dużych projektów z zakresu e-administracji, które napotkały na poważne problemy, „Puls Biznesu” wymienia trzy realizacje GUGiK-u: CAPAP, ZSIN faza II oraz K-GESUT. Przypomnimy: pierwotnie przedsięwzięcia te miały być warte nawet 430 mln zł, ostatecznie kosztowały o sto kilkadziesiąt mln zł mniej.

Oczywiście szczegóły dotyczące nowego unijnego budżetu są wciąż przedmiotem negocjacji. Wojciech Szajnar ocenia, że pierwsze projekty w ramach kolejnej „siedmiolatki” powinny ruszyć najpóźniej w połowie przyszłego roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS