wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-19| Geodezja

W nowej unijnej perspektywie mniej pieniędzy na cyfryzację

W perspektywie finansowej 2014-2020 w ramach konkursów związanych z cyfryzacją i e-usługami udało się zrealizować sporo projektów geodezyjnych wartych kilkaset milionów złotych. W nowym unijnym budżecie najprawdopodobniej środki na ten cel będą mniejsze.


W nowej unijnej perspektywie mniej pieniędzy na cyfryzację

Tak wynika z rozmowy z Wojciechem Szajnarem – dyrektorem Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), którą przeprowadził „Puls Biznesu”. Dowiadujemy się z niej, że w perspektywie 2021-2027 priorytetem ma być przede wszystkim ochrona klimatu, poza tym Polska i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą musiały liczyć się z pulą unijnych środków mniejszą nawet o 23%.

W nowej perspektywie wciąż ma funkcjonować specjalny program operacyjny poświęcony cyfryzacji (obejmujący również e-usługi), ale zajdzie w nim wiele zmian. W planach jest m.in. rezygnacja z długich i kosztownych projektów związanych z e-administracją. Preferowane będą za to przedsięwzięcia krótsze i mniej skomplikowane.

Co ciekawe, jako przykłady dużych projektów z zakresu e-administracji, które napotkały na poważne problemy, „Puls Biznesu” wymienia trzy realizacje GUGiK-u: CAPAP, ZSIN faza II oraz K-GESUT. Przypomnimy: pierwotnie przedsięwzięcia te miały być warte nawet 430 mln zł, ostatecznie kosztowały o sto kilkadziesiąt mln zł mniej.

Oczywiście szczegóły dotyczące nowego unijnego budżetu są wciąż przedmiotem negocjacji. Wojciech Szajnar ocenia, że pierwsze projekty w ramach kolejnej „siedmiolatki” powinny ruszyć najpóźniej w połowie przyszłego roku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
to błąd! Nie ma takiej możliwości żeby w naszych realiach zrobić wartościowy projekt informatyczny w ciągu dwóch lat! To praktycznie oznacza koniec cyfryzacji w Polsce. Pieniądze będą dostępne w ramach Digital Europe. Nie wyobrażam sobie aby nasza administracja po nie sięgnęła szczególnie obecnie nam panująca, która doprowadziła do przerwania geodezyjnych projektów i oddania pieniędzy. Dla mnie komunikat jest jasny obecnej władzy - nie chcemy zajmować się projektami informatycznymi i hamujemy cyfryzację. Nie chce nam się, nie mamy kompetencji, po co się wysilać, po co brać na siebie odpowiedzialność, po co robić jak można nic nie robić za te same pieniądze - nic nie robisz nikt się nie dowali.

Mapa HYDROGRAFICZNA W nowej unijnej perspektywie mniej pieniędzy na cyfryzację Dowiadujemy się z niej, że w perspektywie 2021-2027 priorytetem ma być przede wszystkim ochrona klimatu Może warto dokończyć kartowanie Mapą Hydrograficzną i Sozologiczną

KTOŚ już rozliczył cudowny projekt ZSIN? ktoś już siedzi?

Pamiętajmy o doradcach Ministrów, którzy skutecznie wskazali kierunki działań do tej katastrofy. Niektórzy dalej sterują tym statkiem :)

DZIĘKUJEMY ! Bardzo ciekawe dlaczego to projekty GUGiK napotkały na problemy ? Może trzeba przypomnieć aktywność ministra Żuchowskiego wstrzymującą na rok jakiekolwiek działania, jakże świetlaną działalność pani p.o. GGK (czy też GGK) Jabłonowskiej, która odznaczyła się wyjątkową aktywnością na kartach historii polskiej geodezji ( o ile pamiętam to za jej czasów rozdawane były jakieś mega nagrody dla zaufanych dyrektorów ? ), następczyni pani Kierznowska, która też pod wodzą ministra Żuchowskiego skrzydeł nie rozwinęła. Podsumowując - zmarnowane 2 lata, zmarnowane 150 mln, zmarnowana szansa, zmarnowana praca wielu ludzi. Dopiero obecny GGK odkrywa po latach protestów, listów otwartych, że Geoportal ma sens, że ZSiN ma sens, że K-GESUT ma sens.

5 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS