wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-13| Geodezja, Prawo

Sejm uchwalił nowelizację Pgik

W czwartek (13 lutego) Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Za jej przyjęciem głosowało 283 posłów, przeciw – tylko 10, a 159 wstrzymało się od głosu.


Sejm uchwalił nowelizację Pgik <br />
fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Kurek
fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Kurek

Podczas prac legislacyjnych w Sejmie do projektu nie wprowadzono żadnych zmian o charakterze merytorycznym. Wszystkie poprawki zgłoszone przez posłów opozycji zostały odrzucone. Dotyczyły one m.in.: całkowitego zlikwidowania klauzulowania, wprowadzenia milczącej zgody w przypadku, gdy powiat przekroczy dopuszczalny termin weryfikacji, rezygnacji z maksymalnie rocznego spodziewanego terminu zakończenia pracy czy obniżenia wybranych cen za materiały PZGiK.

Minister Rozwoju w obronie GGK

Podczas krótkiej debaty, która odbyła się tuż przed głosowaniem, głos zabrał główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. Przekonywał m.in., że nowelizacja wprowadza wiele nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko ułatwią pracę geodetom, ale także – dzięki uwolnieniu danych – również wszystkim obywatelom. W odniesieniu do odrzuconych poprawek podkreślił, że nie można wprowadzać rozwiązań, które mogą negatywnie wpływać na jakość danych w PZGiK.

Głos zabrała także minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że jest to bardzo ważna ustawa, która ma służyć wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego, a nie tylko jednej grupie zawodowej, a w tym właśnie kierunku szły poprawki opozycji. Broniła także Waldemara Izdebskiego przed zarzutami, jakoby ustawa miała być napisana pod aplikację, która była tworzona przez firmę, którą do niedawna kierował. Podkreśliła, że jest on osobą o nieposzlakowanej opinii oraz o dużym dorobku i autorytecie merytorycznym, która łączyła działalność naukową i gospodarczą. Nie widzi więc powodów, dla których Waldemar Izdebski miałby nie pełnić swojej funkcji.

Co ma się zmienić?

Nowelizacja Pgik przewiduje wprowadzenie licznych zmian, które w intencji autorów mają usprawnić proces inwestycyjno-budowlany. Proponowane przepisy mają przyspieszyć realizację prac geodezyjnych m.in. poprzez przywrócenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK (minimalny ryczałt wyniesie 100 zł), likwidację licencji czy wprowadzenie maksymalnych terminów weryfikacji (od 7 do 20 dni – w zależności od powierzchni obszaru objętego pracą). Nowością będzie także możliwość zgłoszenia pracy geodezyjnej 5 dni po jej rozpoczęciu, przy czym obowiązek ten zostanie zniesiony dla tyczenia budynków i sieci uzbrojenia terenu. Nie będzie także obowiązku zgłaszania prac kartograficznych. Ponadto do przepisów wprowadzona zostanie możliwość sporządzenia mapy do celów projektowych oraz inwentaryzacji powykonawczej w formie numerycznej. Pozwoli na to możliwość zastąpienia urzędowej klauzuli oświadczeniem wykonawcy prac geodezyjnych o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji.

Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np. ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami).

Ustawa ograniczy też zakres danych przechowywanych w EGiB. W ewidencji nie będą rejestrowane: informacje o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków, informacje, czy obszar jest objęty formą ochrony przyrody, wartość katastralna nieruchomości oraz informacje dotyczące umów dzierżawy. Ponadto w celu usprawnienia aktualizacji EGiB, a tym samym przyspieszenia realizacji prac geodezyjnych, projekt zakłada, że aktualizacja na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej.

Istotną nowością jest także zabezpieczenie finansowania powiatowej geodezji. Ma ona otrzymywać przynajmniej tyle środków, ile w roku ubiegłym wygenerowała przychodów. Celem nowelizacji jest również wprowadzenie obowiązku tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.

Jeśli chodzi o zmiany, które wzbudziły największą dyskusję podczas posiedzeń sejmowej podkomisji i komisji oraz podczas obrad plenarnych, są to m.in.:

 • rozszerzenie zakresu weryfikacji prac geodezyjnych o badanie spójności materiałów przekazywanych przez geodetę z zawartością baz PZGiK;
 • uzależnienie wysokości opłat ryczałtowych jedynie od powierzchni obszaru objętego opracowaniem;
 • możliwość zadeklarowania maksymalnie rocznego spodziewanego terminu zakończenia pracy geodezyjnej (z opcją późniejszego przedłużenia o kolejny rok); przekroczenie spodziewanego terminu będzie oznaczało automatyczne zamknięcie pracy.

Ustawą zajmie się teraz Senat – jego najbliższe posiedzenie odbędzie się w dniach 25-27 lutego.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Izdebski jest człowiekiem o nieposzlakowanej opinii. Tak jak Banaś. Jego też bronili bo jest tak samo jak Izdebski człowiekiem o nieposzlakowanej opinii.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
? A co Pan Prezes zrobił, że trzeba go bronić i to w sejmie? Cały naród słyszał.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
@rozmarzony Jeśli tylko będę miał okazję to zadam pytanie GGK o dane o obiektach bazy EGiB i GESUT, które powinny być wprost opisane w projekcie budowlanym, projekcie zagospodarowania terenu oraz częściowo w decyzji pozwolenia na budowę oraz zezwalającej na użytkowanie obiektów budowlanych. Może się coś uda z tym ugrać przy pracach legislacyjnych do rozporządzenia w sprawie egib. Czas pokaże.
 3 
odpowiedz zgłoś
Rozmarzony Pytasz po co? Bo tyczysz w terenie i musisz wiedzieć gdzie w terenie jest granica. A nie w jakiejś bazie czy na mapie. Pierwszy przykład już jest.
 6 
odpowiedz zgłoś
- seneka i to jest ta nisza i szansa jaką nowelizacja nam daje. Nie wytyczysz jak nie masz pewności co do granic. Czyli zgłosisz wyznaczenie/wz/ust. a co za tym idzie 2600 PLN od tematu i miesiąc na realizację.Czy urzędnicy przejmą rynek nie sądzę, czy koledzy Wykonawcy mający dojścia do szybkich materiałów... a to już zależy od nas samych. Szanujemy się czy jesteśmy #$%!!kami. Jeżeli będziemy się szanować to zarobimy i "przyśpieszymy proces inwestycyjny" ;-). A jak proces inwestycyjny nie będzie szybki to, znów trzeba będzie zmienić prawo , bo nie rzetelni Wykonawcy nie chcą szybciej i taniej pracować.Nie wiem ilu jest "Wykonawców" na Ukrainie. Ten cały tok myślenia podpowiedziała mi 10 -letni córka.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Po co dzialki do tyczenia Przecież projekt zagospodarowania jest na profesjonalnie wykonanej mapie do tego celu zrobionej. Skąd przekonanie, że granicami powinniśmy się zajmować dopiero przy tyczniu a nie przy mdcp? Wtedy już za późno, tyczy się z projektu. Ja mam żal, że te nowelizację dotykają tylko geodetów. Skoro już idziemy w zaparte i ma być ten system mapy zasadniczej, to gdzie wymogi względem projektantów na obowiązkowe projekty w gml, niech projektant wypełnia kartę budynku który projektuje z atrybutami itd. On i urzędnicy są od papierkowej roboty, my od tycznia i mierzenia. Róbmy swoje to wyjdziemy na swoje, opłaty to szczegół. Gdzie kary dla kierowników budów "zasypujących" przewody itd. Wtedy może zaczęła się dopiero dyskusja o tym prawie, bo na razie dotyczy tylko geodetów i nikogo to nie obchodzi. I kiedy zaczniemy korzystać z portalu zamiast drukowanych mapek do warunków, stępnych podziałów itd? Pewnie nigdy, niby się nagle te Podgiki okazały jednak zbędne dla milionów obywateli.
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
PRECZ Z KOMUNĄ !!! Ilu ludków buduje dom w 1 rok? Czyli pazerne państwo polskie chce zarobić na takim domku dwa razy! Bo się im tyczenia nie udały. I nikt już nie będzie mógł w jednym zgłoszeniu wykonać mapy do celów projektowych, tyczenia budynku i pomiaru powykonawczego, które teraz kosztuje 30zł na jedno zgłoszenie a mogło kosztować 90, a teraz chytra baba z radomia zgarnie 100.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Zapewne są tacy którzy uważają że działki z geoportalu do tego wystarczą.
 1 
odpowiedz zgłoś
Nasze ceny Najwyższy czas podnieść ceny, do realnych.No chyba że geodeci chcecie podnosić ceny, pokrywając tylko podwyżki cen w Zus i za materiały geodezyjne. MDCP minimum 1000zł ,no chyba że chcecie odwalać manianę i pracować za 500-600zł.Wytyczenie domu nie podlega zgłoszeniu.Śmiech.Podziwiam tych co wytyczą budynek ,sieci wzdłuż granic działek rolnych bez analizy położenia granic,na podstawie materiałów z powstania tych działek.Bez wiedzy o atrybutach dokładności graniczników.Szanujmy się wreszcie.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
świetny pomysł gdybym miał myśleć co będzie za pięć lat i kto będzie następnym GGK to musiałbym kogoś wytypować: Smyk pisał artykuły, Wójcik zwalniał ministra, Szczepanik mówił precz z komuną - prawie obraził przy tym Leszka, byłego kandydata z list SLD, naprawdę jest w czy wybierać! Bez cienia wątpliwości całe środowisko nie może się doczekać GGK pochodzącego z tzw. wykonawców :o)
 6 
 2 
odpowiedz zgłoś
Myślałem że GGK będzie lepszy od poprzedniego, bo przecież pochodzi z wykonawstwa, a nie z urzędów. Ale okazuje się, że liczy się tylko prywata!!! Czekam, kiedy GGK skończy na tyczkach! Wielki pracownik "nałkowy" powinien skończyć na miedzy.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
Też mnie zastanawia ta obrona Pana GGK. Z drugiej strony, to czy prawda i niewinność wymaga obrony?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
pgik Czyli dalej funkcjonuje wykonawca prac geodezyjnych operator GPS, który za nic nie odpowiada. A geodeci uprawnieni są POciagani do odpowiedzialności
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Z marchewką pietruszką i gdybaniem. Skoro idziesz do szpitala spodziewając sie lesnej góry z telewizyjnej bajki to naiwny jesteś. Wystarczy się nie spodziewać żeby nie być tak cudownie rozczarowanym jak w twoim przypadku.
odpowiedz zgłoś
do ceber a z czym przesadzam może piszę nie prawdę. wiem prawda w oczy kole i ciężko ją obalić, my wykonujący zawód geodety bezpośrednio w terenie wiemy jak jest
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Oj tak ladnie przesadzasz że powinieneś się nazywać Piotrek pierwszy ogrodnik.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
wyjdź ze skorupy, przestań oglądać ten badziew informatyczny, porozmawiaj z ludźmi a wtedy może zobaczysz jak jest. Pamiętaj to co pokazują w telewizji seriale Leśna góra, szpital to nie rzeczywistość to fikcja literacka , niestety życie jest inne.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
wróżbito to o czym piszesz już jest nowe prawo tylko dokręca śrubę tak więc jesteś #$%!!...a a nie wróżbita. A jak nie wierzysz to jedź w Polskę i zgłoś pracę geodezyjną i spróbuj tam wykonać pracę geodezyjną, na pierwszy ogień jedź tam gdzie na geoforum piszą o tych PODGiKach.
 5 
odpowiedz zgłoś
dyskusja w najlepsze a zaraz trzeba myć szklaneczki i czas na Walentynki. Kochani dużo miłości w dniu dzisiejszym. Zostawcie geoforum na jeden dzień, bo nie ucieknie i zajmijcie się żonami/mężami wedle własnego upodobania. Ustawa sobie spokojnie przejdzie przez Sejm, wejdzie w życie i wtedy będziemy obserwować co będzie się działo
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
no cóż czekamy zatem do końca tego roku na spełnienie wszystkich plag geodezyjnych: 1) znaczne zwolnienie inwestycji, 2) finalne pognębienie geodetów przez firmy ośrodkowe, 3) marsze sprzeciwu milionów obywateli przeciw zwyżce cen za usługi geodezyjne, 4) fala bankructw małych firm geodezyjnych, migracja zrozpaczonych pracowników do Biedronki, 5) bankructwa firm informatycznych za wyjątkiem firmy prezesa geo-system ze względu na niemożliwość dostosowania programu do nowych przepisów. 6) poprawa jakości baz danych, które rękami gonionych batem geodetów cudownie się wyprostują, 7) likwidację ośrodków, które same się zamkną, bo geodeci po pobraniu współrzędnych działek będą bez zgłoszeń realizować podziały i creme de la creme 8) ostateczny triumf lokalnych stowarzyszeń nad SGP i GIG, które nie były w stanie dostosować się do nowej rzeczywistości.
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
Y Ciekawe czy PAD pochyliłby się nad problemem .
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
likwidacja licencji jest tylko dla ośrodków żeby nie drukowali, dla nas wykonawców prac licencja zostaje, czyli jaka likwidacja
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
Geodeto z Wrocławia mapa będzie ważna jak przyjmą do zasobu. Więc dalej będzie to samo nawet gorzej bo będziesz musiał teraz poprawić zgodność z bazami na zakresie swojej mapy, tak więc ośrodki i projektanci będą mieli jeszcze lepiej. Bo ty im za frajer wszystko wyprostujesz a oni już się o to ładnie zatroszczą. Wszystko za nich zrobisz a i tak będziesz czekał miesiącami na przyjęcie operatu. Przecież to już wszystko było przerabiane tego trupa już się ładniej nie umaluje on po prostu gnije, ale dla Pani Paluch i innej maści fachowców geodezyjnych ten trup jest ładny i piękny bo ma paznokcie i włoski a że #$%!!o w środku cóż taki to ten trup
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
@locker nowelizacja przewiduje zmniejszenie obciążeń jeśli chodzi o zbędne generowanie dokumentów, m.in. poprzez likwidację licencji itd. Więc chyba jednak nietrafiona teza
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
ale Geodeto z Wrocławia kopię tej mapy geodeta trzeba przekazać ośrodkowi, a tam -co niektórzy- będą wiedzieli jak to wykorzystać, coby zarobić, a nie narobić się.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Kradzenie map przez projektantów Wow, jedna dobra rzecz, mapa cyfrowa na oświadczenie geodety, nareszcie skończy się podkradanie map przez projektantów i pracowników ośrodka którzy nie zlecali mapy. Mapa będzie bez pieczątki z ośrodka,a będzie ważna tylko z oświadczeniem geodety.
 3 
odpowiedz zgłoś
No to bystry filu jedno pytanie? A czemu nie wolno odgrzewać klimkowego kotleta? Bo masz takie widzimisię? Jeszcze wywołani przez ciebie do stworzenia nowego prawa nie powiedzieli jednego słowa a ty już stawiasz warunki? No można się domyślać jak by wyglądało tworzenie tej ustawy pod dyktando takich "cwanych mądrali" jak ty. :-)))
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
- Chyba jednym z pierwszych tzw polskiej informatyzacji przestrzennej był niejaki Gaździcki Jerzy.Przepraszam jak nie dokładnie podałem nazwisko.On w swojej książce pisał czym powinien się charakteryzować system. Miedzy innymi wiarygodnością, aktualnością, dokładnością itp. Czym charakteryzują się obecne bazy. Powstaje pytanie, kto zapłaci a kto będzie czerpał zyski za to by system charakteryzował się tymi cechami. Po to ta nowelizacja.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@fil obserwuję go od kilku miesięcy ;) fakt, to mało, a pewnie to co się dzieje na zapleczu ma największy wpływ na jakość prawa i zmian. Oczywiście, że to nie proste, ale nie da się tego prawa lepić w nieskończoność. Lasery, radary, roboty, technika idzie do przodu, a ja rysuje szkice w ołówku bo Pani inspektor się boi kontroli z wojewódzkiego, że operat niezgodny :D Chcę robić mapy i pomiary sprawnie, w całej polsce na tych samych zasadach, wykorzystując całą swoją wiedzę i dorobek, nowoczesne technologie i brać za swój produkt całkowitą odpowiedzialność nie bojąc się o jutro.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
współczuję najbardziej pracownikom SGiK, że muszą w tym szambie jakoś funkcjonować i udawać, że wykonują jakąś super istotną misję za marne grosze. I to bez perspektyw, że będzie lepiej. już teraz pani kasjerka w lidlu zarabia lepiej niż nie jeden pracownik administracji których energia i życie marnowane są na drukowaniu stosów nikomu nie potrzebnych kartek.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
@kk od kilku dni czytam na forum. Tylu ekspertów, a żaden nie widział procesu legislacyjnego na oczy..
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
@fil to jest właśnie klasyczny przykład podejścia do konkretnych zmian w geodezji :) tu nie chodzi o likwidację ODGiK-ów, tylko przekształcenie ich w sprawnie zorganizowaną instytucję dbającą o EGiB, która wg mnie jest największym rakiem systemu. 90% problemów jakie mam w tworzeniu map dla moich klientów dotyczy EGiB, pozostałe to GESUT i jeszcze interpretacje prawa Pani Inspektor ;) PRL narobił takiego syfu, że odkręcenie tego wszystkiego jest po prostu niemożliwe. Kiedyś na stronie któregoś tam ministerstwa były dostępne prezentacje i materiały z analizy systemu prawnego, w którym obraca się cała geodezja i były podane nawet konkretne rozwiązania. Geodezja potrzebuje zmian systemowych, mentalnych i sposobu myślenia, a GGK woli kolorować tą wydmuszkę jaką jest geoportal. Ile oni jeszcze czasu potrzebują na zmiany? 100, 200 lat? dlaczego właściciele nieruchomości mają pokrywać "naprawę" EGiB z własnej kieszeni, a GUGiK zajmuje się wielką rewolucją informatyczną?
 10 
odpowiedz zgłoś
@fil a gdzie przeczytałeś że to takie proste?
 2 
odpowiedz zgłoś
jestem podbudowany Jestem podbudowany, że niewielka grupa bardzo merytorycznych osób ma tak dobry dostęp do najważniejszych posłów w sejmie. Skoro nowelizacja już za nami to czas zacząć myśleć o resecie i PGIK 4.0 - tutaj widzę pole do popisu dla tych ekspertów, którzy już dziś widzą, jak jutro będzie źle. Panie i Panowie, posła Sośnierza pod pachę, tego drugiego z PO pod drugą i czas iść do przodu i stworzyć zarys nowego prawa geodezyjnego. Zaproponujcie nową koncepcję na prawo, ale spójną z budżetem, z gospodarką, z procesami, z geodetami, ze wszystkim. Przecież czytam, że to takie proste. Jeśli w te ramy wciśniecie likwidację podgików to bardzo dobrze! To jest ta chwila. Aha, tylko warunek jest taki, że nie możecie odgrzewać klimkowego kotleta.
 9 
 9 
odpowiedz zgłoś
Obywatelu! Oprócz bycia kółeczkiem tej machiny jesteś też człowiekiem :) myśl logicznie! konstrukcja i założenia PGiK od podstaw są błędne i wbrew logice, i interesom ludzi zamieszkujących i posiadających na własność po kawałeczku tej pięknej części Ziemi :) dlaczego prawo geodezyjne, ale też np ustawa o GN jest bardziej problemem dla społeczeństwa niż narzędziem ułatwiającym rozwój?
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe co te miliony obywateli mają z tego PZGiK oprócz problemów?... gdy nagle dowiadują się z tego cuda, że połowa łóżka, na której śpi żona, jest u sąsiada...
 6 
 10 
odpowiedz zgłoś
Ustawa Geodeci z tego forum- wezcie Wy sie za podniesienie cen za swoje uslugi i przestancie narzekac. PZGIK jest nie tylko dla waszej garstki ale dla wielu milionow obywateli.
 7 
 14 
odpowiedz zgłoś
@6081 zgadzam się! partactwa ciąg dalszy. W zasadzie to każdy GGK po '89 jest odpowiedzialny za to dziadostwo, ale tu nie chodzi o rozliczanie winnych tylko o opracowanie prawa, które będzie przede wszystkim służyć mieszkańcom tej pięknej krainy i właścicielom nieruchomości, inwestorom itd. A tym czasem ludzie, którzy zarządzają geodezją w administracji rękami i nogami bronią głównie swoich interesów. Bo najważniejszy jest PZGiK, bo dużo ustaw do zmiany, bo dużo pracy, bo dużo ludzi, bo duża kasa z dotacji na wieczną niekończącą się modernizację tego trupa jakim jest PZGiK. A całe zło to ci prywaciarze co to tylko myślą jak tu oszukać :)
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
konflikt Być może nie ma konfliktu interesów w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej i biznesowej. To nawet może być toczka w toczkę to samo. A co jak się ma wpływ na powszechnie obowiązujące prawo?
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Ustawa ta będzie promowała nieuczciwych geodetów i kombinatorów. Oczywistym jest, że poprawnie wykonany pomiar nie może być spójny z bazą z digitalizacji. Jakość tym marnych baz nie będzie się zatem poprawiała, a systematycznie pogarszała. Nie szkodzi przecież GGK, że baza nie przedstawia rzeczywistości, ważne jest tylko, żeby była spójna i żeby autorzy oprogramowania mieli się dobrze. GGK nie potrafił odpowiedzieć na temat tej spójności, pytanie na ten temat wyraźnie go zdenerwowało i odpowiedział tylko podniesionym głosem, że geodeci wiedzą. Tak Panie GGK wiedzą,będą kombinować i oszukiwać, bo inaczej się nie da wykonywać tego zawodu pod rządami pana ustawy.
 8 
 10 
odpowiedz zgłoś
Jestem wzruszony bardzo pozytywną opinią pani Minister o GGK. Czyli GUGIK już nie będzie przenoszony do Olsztyna jak to wcześniej pani Minister zapowiadała ?
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
Oczywiście nie mam nic przeciwko uwalnianiu danych, ale pod warunkiem, że będą to dane wiarygodne. Uwalnianie danych niewiarygodnych, niezgodnych z rzeczywistością, świadczy o tym, że zarówno GGK jak i Minister Emilewicz nie zdają sobie sprawy z jakości tych danych i " wsadzają ludzi na miny". Skutki tego będą opłakane.
 4 
 11 
odpowiedz zgłoś
Pan Poseł jakiś tam z PIS-u zapytał o wpływ tej ustawy na spory " o trzy palce". Nie uzyskał odpowiedzi, więc odpowiem. Panie Pośle ustawa ta będzie miała bardzo duży wpływ na te spory, będzie generatorem tych sporów. Uwolnienie danych punktów granicznych z digitalizacji i tzw " modernizacji strażnicowych" spowoduje lawinę sporów. Oj będzie się działo, sądy będą miały pełne ręce roboty, policja, służba zdrowia ( zwiększenie liczby zawałów) no i oczywiście geodeci...
 7 
 10 
odpowiedz zgłoś
Pomimo że ustawa rozczarowuje małą ilością zmian i wycofaniem się z bardziej radykalnych założeń, to jednak mimo wszystko jest na plus. Jedyne minusy to wzrost opłaty za materiały (co równoważy brak kosztów uwierzytelniania), oraz kontrola "spójności z bazami PZGiK" cokolwiek to ma znaczyć.
 6 
 8 
odpowiedz zgłoś
Pani Minister odkryła Pani kolejny kryształ. Gratulacje. Nie ma Pani pojęcia o konflikcie interesów, ale tak właśnie wygląda polityka, której skutki powalają. A katastrze ani mru mru. Jeszcze nadejdzie dzień, że będzie Pani zmieniać zdanie na temat tego kryształu. Nie pierwszy i nie ostatni.
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
Wszystko za darmo tylko geodeci muszą płacić a udostępniają dane GESUT i będzie dopiero syf
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
Udostępniają podstawowe atrybuty z EGiB a później się dziwić, że przekopują ludzie kamienie graniczne po współrzędnych z wektoryzacji mapy 1:5000 na GPS z dokładnością 1 metra. Będzie syf oj będzie syf.
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
- "Głos zabrała także minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że jest to bardzo ważna ustawa, która ma służyć wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego, a nie tylko jednej grupie zawodowej, a w tym właśnie kierunku szły poprawki opozycji. Broniła także Waldemara Izdebskiego przed zarzutami, jakoby ustawa miała być napisana pod aplikację, która była tworzona przez firmę, którą do niedawna kierował. Podkreśliła, że jest on osobą o nieposzlakowanej opinii oraz o dużym dorobku i autorytecie merytorycznym, która łączyła działalność naukową i gospodarczą. Nie widzi więc powodów, dla których Waldemar Izdebski miałby nie pełnić swojej funkcji." zobaczymy co Pani minister powie jak te procesy nie przyśpieszą a ta wąska grupa pieniaczy będzie klaskać na pożegnanie.
 7 
 10 
odpowiedz zgłoś
Czarny dzień A na stronie gugik pan minister dr hab inż taaaki duży na zdjęciu a zwykła pani minister i jeszcze zwyklejsza pani poseł taaaakie malutkie. Będzie premia dla autorki zdjęć i newsa na stronie.
 4 
 13 
odpowiedz zgłoś
Brawo, brawo, brawo W końcu coś drgnęło. Czekaliśmy 6 lat na rozsądne zmiany.
 16 
 11 
odpowiedz zgłoś
Ad locker I do pani minister wszystko żeby na gorąco odnotowywała jak to się poprawiło. Ja tez jestem zszokowany ta koniecznością obrony podczaś debaty nad nowelizacja osoby obecnego ggk.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
taa nowe xD kolejny raz pocerowane na kolanie, przepchane na siłę i sklejone na pokaz, że niby takie to udogodnienia teraz w procesie inwestycji, że ho ho ho :) XXI wiek że głowa mała! rewolucyjne zmiany! Tłumaczenie, że napisanie od podstaw nowego PGiK jest skomplikowane bo dotyczy wielu innych ustaw jest największą żenadą. Ci ludzie się nie nadają do tej roboty po prostu :) mam propozycję, jak już wejdzie w życie ten ulep prawny to trzeba nagłaśniać cyrk jaki się z tego zrobi i dobrze to promować medialnie. Przy dzisiejszych możliwościach można to całe towarzystwo jeszcze ładnie skompromitować
 7 
 17 
odpowiedz zgłoś
? Ojej a skąd te wnioski pani minister ? I po co takie wystąpienie przy okazji debaty nad ustawą ? Czyżby była na tapecie sprawa zakończenia pełnienia funkcji że konieczna była obrona i to w takim momencie ?
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
Niestety Hańba i wstyd !!!
 15 
 17 
odpowiedz zgłoś
Kopertnik Ciekawe co w senacie? Ile doktór bierze w standardowej kopercie?
 21 
 5 
odpowiedz zgłoś
Brawo Serdeczne gratulacje. Waldek kolejny raz pokazał, że doprowadza sprawy do końca. Doprowadził do powszechnej publikacji ewidencji, uzbrojenia. Połączył egib z księgami wieczystymi, peselem, regonem, unowocześnił geoportal, a teraz z ogromnym zaangażowaniem i determinacją doprowadził do uchwalenia nowego pgik. Pełen szacun Waldku.
 18 
 12 
odpowiedz zgłoś
Tylko Konfederacja byla przeciw i stanęła za geodetami.
 6 
 16 
odpowiedz zgłoś
do lsg a to nie wyjeżdżacie rano do GB?
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
. Kasa do budżetu i dalsze niewolnictwo wykonawców to w dwoch slowach streszczenie niwrj ustawy. Dzieki pis. Bedziemy pamietac przy wyborach
 8 
 15 
odpowiedz zgłoś
159 komentarzy, strona 2 z 2
«« « 1 2wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS