wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-12-17| Geodezja

Ilu jest geodetów w Polsce?

Dzięki wykorzystaniu rejestru PESEL Główny Urząd Geodezji i Kartografii wprowadził automatyczną aktualizację rejestru geodetów uprawnionych.


Ilu jest geodetów w Polsce?

W rezultacie z bazy tej są automatycznie usuwane osoby zmarłe. Na tej podstawie można stwierdzić, że w Polsce jest 19 413 geodetów i kartografów z uprawnieniami zawodowymi (dane w podziale na zakresy uprawnień prezentujemy w tabeli poniżej). Dla porównania w lutym 2014 r., gdy GUGiK uruchamiał nową wersję tej listy, liczyła ona 22 275 rekordów.

Warto podkreślić, że trudno traktować ten rejestr jako listę geodetów faktycznie wykonujących prace geodezyjne. Nie ma tu bowiem rozróżnienia na osoby aktywne i nieaktywne w swoim zawodzie (np. te, które się przebranżowiły lub są na emeryturze). Brak jest także precyzyjnych danych dotyczących osób uczestniczących w pracach geodezyjnych, choć nieposiadających uprawnień.

Liczba uprawnień w podziale na zakresy (stan na 13 grudnia br.)

nr zakresu* nazwa zakresu liczba uprawnień
841 pomiary sytuacyjno-wysokościowe i opracowanie ich wyników 4780
842 rozgraniczenia i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych 3978
843 geodezyjne pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne 3222
844 geodezyjna obsługa inwestycji 494
845 geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych 145
846 szacowanie nieruchomości gruntowych 208
847 fotogrametria naziemna 44
891 geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe realizacyjne i inwentaryzacyjne 12 688
892 rozgraniczanie, podziały i szacowanie nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji geodezyjno-kartograficznej do celów prawnych 2396
893 geodezyjne pomiary podstawowe 74
894 geodezyjna obsługa inwestycji 1574
895 geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych 613
896 redakcja map 316
897 fotogrametria i teledetekcja 175
912 rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych 7799

*pierwsze dwie cyfry oznaczają rok wprowadzenia danego zakresu, a trzecia – numer zakresu

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
wwwww kiedyś były pisemne egzaminy i i drugi etap pytania przy biurku trzeba było odpowiedzieć i zdobyć punktacje..... czy można było by to tego wrócić za wszystko płacimy młodzi nie chcą iŚć na ten ZAWÓD WYMARŁY CIEKAWE KTO BEDZIE ZA 10 LAT PRACOWAŁ NA TO WSZYSTKO

a jednak jest nas garstka. A chcemy mieć dział w ustawie budżetowej, podsekretarza stanu, samorząd zawodowy, dwie ustawy, agencję katastralną, itp. A dla porównania ilu jest prawników? Ciesz się człowieku, że jest mapa zasadnicza i jest robota, bo za chwilę nie będzie na czym zarabiać. każdy dzisiaj jest operatorem gps i nie musi wiedzieć jak to działa żeby odczytać pozycję na mapie. Trzeba mieć instykt samozachowawczy.

taak.. Naście lat w geodezji, dziesięć "na swoim", ile par butów schodzonych to nie zliczę. I patrząc na egzaminy z jedynki szczerze mi się wszystkiego odechciewa. A wiek emerytalny dużo bliżej niż dalej..

kierowca z kategorią samą C zarabia 20zł netto na godzinę (nikt od niego nawet matury nie wymaga), większość uprawnionych tyle na etacie nie dostanie, sami oceńcie ten rynek.

a ilu jest takich co ma uprawnienia a dawno zawinęli się z tego trudnego rynku, ile jest firm geodezyjnych które zbankrutowały? i dalej płacą raty za sprzęt i oprogramowanie, z absolwentów do zawodu idzie około 50%, po 5 latach zostaje 20% w zawodzie z czego połowa idzie do urzędów. Ten zawód to tragedia w 2020 roku. Na szczęście jak było po 10 osób na miejsce teraz jest 1,5 na miejsce, ludzie już widzą że to bez sensu.

Urzędy.. Może należy zadać pytanie ilu jest urzędników w służbach geodezyjnych ???????? bo to jest dopiero fabryka nierobów ...

- spokojnie ... w krótkim czasie po wejściu w życie nowelizacji wykonawca stanie w tzw strefie zgniotu.Z jednej strony podatek powierzchniowy i spójność baz z drugiej bycie kosztem dla Zamawiającego. Liczby ww. na pewno się zmienią. Będzie brakowało darmowych rąk do aktualizacji baz.A wtedy zachodnie koncerny rzucą się na polski rynek bez uprawnień, bo przecież nie ma już rąk do pracy, a lobby informatyczne będzie wszystkim sprzedawać"darmowe" usługi wms.

właśnie tego wpisu o Norwegi mi brakowało, ja myślałem że w Norwegi to tylko są łososie a tam są podobno też geodeci i pewnie ludzie. Człowieku skończ z tym pie.....eniem, robisz się nudny jak śledź z oleju

Skonczyc z uprawnieniami Witam, Pracuje w Norwegii. Tu nie ma obowiązku posiadania uprawnien geodezyjnych. Nie ma urzędu kontrolującego i nie ma mapy zasadniczej. Każdy kto chce, możne kopić sprzęt i pracować. A jednak zarobki sa bardzo wysokie i nikt nie narzeka, ze jest za duzo geodetów. Rynek weryfikuje. Dane z pomiaru tego samego dnia na serwerze klienta. Topowe instrumentarium. Buduje sie duzo skomplikowanych obiektow, ktorych obsluga wymaga fachowej wiedzy i zaden studen sie tego nie podejmuje. A jak ktos sie boi konkurencji studenta z I roku to niech sie najpierw zastanowi za co chcialby dobrze zarabiac. Skoro takowy studen moze go zastapic. Dobrze zarabia sie wtedy gdy obsluguje sie wymagajace projekty. I jest sie nie ,,zatapianym,, Jeśli cos jest proste to wiadomo ze nikt za to nie zaplaci niewiadomo ile. Jakimi pracami i na jakim poziomie trudności, zajmuja sie Ci ktorzy nazekaja, ze im student albo fryzjer z GPS em zabiera prace? Pozdrawiam

@też u... a ja widzę w ośrodku okarteczkowany operat wyjadacza, który pozwala sobie na dyskusje z weryfikatorem i udowadnia mu jego niewiedzę, a obok nieokrteczkowany operat młodego wilka, który razem z weryfikatorem w "spółce" działa. :-)

Extra Coraz mniej młodych robi uprawnienia i im się nie dziwię. Bardzo dobrze w końcu dojdzie do rozumu komuś, że to jest niepotrzebne. Zresztą miły weryfikator bez uprawnień i tak gnoi uprawnionego jak szmaciarz konia - więc nie trzeba komentować, przecież sami o tym wiecie. Z drugiej strony, czemu nikt z Was ślicznie nie opowiada jak to kiedyś się zdawało te uprawnienia ? Ciekawe czy teraz byście zdali ? Dlatego forma uprawnień jest zła i powinna wyglądać całkowicie inaczej. Niestety ale całą nasza geodezja nie nadąża za uciekającym światem. Najfajniejsza jest sytuacja jak widzę w ośrodku operaty starych wyjadaczy z uprawnieniami i operat cały okarteczkowany z usterkami, a obok leży operat wykonawcy bez uprawnień i bez żadnych usterek :)

wychodzi koło 50 na powiat. :-) a jak się do tego doda absolwentów uczelni i wszelakich szkół machania mopem, zwanych ku uciesze gawiedzi - wyższymi, to wyjdzie pokaźna suma, nazwijmy ich roboczo, geodetów. :-) a jak to będzie może nawet koło 100 tyś.? to można sobie łatwo wyobrazić, np. taki Grudziądz, w którym mieszkają sami "geodeci". byłoby to ciekawe doświadczenie móc mieszkać w takim mieście. a dla mieszkańców powiatów sąsiednich? jakaż radość. podział za 50 zł, a mapka powykonawcza za 20. :-) albo za bańkę mleka. :-)

- Jak widać sranie po geodetach uprawnionych trwa nadal. Jak taki przekaz dostała Jadzia...to nowelizacja na pewno będzie.

Geodeta Uprawniony-fenomen "Najlepsze" że są i tacy którzy "za przeproszeniem leżą w rowie-pijaństwo" nie ma zielonego pojecia nawet o okładkach operatu a operaty idą jak burza

Jak długo będziemy jeszcze ze sobą o robotę walczyć? Aż połowa wymrze? taki jest sens artykułu?

i co z tego? I cóż z tego, że jest tylu uprawnionych. Nikt tak naprawdę nie wie ilu jest nieuprawnionych, którzy robią masę prac z cudzymi pieczątkami - tego zjawiska tak naprawdę nikt nie kontroluje.

~geodeta Też tak mam:( wynika to ze słabego prawa które nie widzi różnicy czy stawiamy wiatę czy halę przemysłową od strony geodezyjnej. A wszyscy moi znajomi kierownicy nie rozumieją na czym polega nasz podział uprawnień;) jest numerek państwowy na pieczątce i to im wystarcza co może jest i słuszne z drugiej strony - w końcu mamy kapitalizm;)

do Redakcji a kto to jest geodeta i ca tytuł artykułu ilu jest geodetów w Polsce ano tylu ile ludzi w Polsce nie ma zawodu GEODETA

geodeta@ w prawnych też jest bałagan, np. ustalenie przebiegu granic można wykonywać bez uprawnień, wprowadzono taki zapis aby bazy były bardziej wiarygodne :) Dlatego nie liczyłbym na GGK i jego zmiany.

żal Jestem jednych z 1574 geodetów uprawnionych z zakresem 4, czynnym zawodowo. Moja refleksja na temat tego zakresu - to martwy zakres! Brak zakresu czynności jakie może wykonywać zakres 1 oraz 4 powoduje że duże geodeci z zakresem 1 obsługują budowy dużych obiektów kubaturowych, skomplikowanych obiektów inżynierskich. Gdyby przy okazji zbliżającej się nowelizacji PGiK, oraz w PB unormować ten aspekt kto może obsługiwać i jakie obiekty. Może warto przy okazji dyskusji na temat samorządu pomyśleć o tym. Nie mamy wątpliwości że podziały to zakres 2, scalenia zakres 5, osnowy zakres 3 itd. Natomiast zakresy 1 i 4 jak by były płynne. Nie twierdzę że geodeta z zakresem 1 nie zrobi przemieszczeń czy odkształceń ale często tak jest.

fakt nie jest Nas dużo, a biedujemy jak lud w Indiach. Za to potencjalnych wykonawców prac geodezyjnych według CEDiG jest 140.000, to wnioski nasuwają się same, gdzie jest ta wiarygodność i jakość baz, o których tak zaciekle walczy GGK i jak paru #$%!!ków z uprawnieniami potrafi s....olić rynek geodezyjny.

hm w ciągu pięciu lat zeszło z tego świata ~3000 geodetów, to jak pomór ?.trzeba uważać. Niekiedy żyjący nie widzą że działają w dwóch osobach, ich pieczątki i lewe podpisy żyją własnym życiem.

Nie napawa to optymistycznie, jeśli patrząc na to, że w Polsce jest ok. 10 tyś sędziów i według gazety ?Rzeczpospolitej ? ok 52 tyś. adwokatów i radców prawnych. Jesteśmy chyba nadzwyczajną kastą, skoro jest tak zamknięty zawód i wykształcone nasze persony. Suma summarum nie narzekać tylko pracować.

23 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS