Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-11-13| Imprezy

O dziedzictwie archeologicznym w polskiej części Puszczy Białowieskiej

Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Fundacja Hereditas zapraszają do udziału w konferencji naukowej pod hasłem „Dziedzictwo archeologiczne w polskiej części Puszczy Białowieskiej – podsumowanie wyników badań inwentaryzacyjnych” oraz w panelu dyskusyjnym na temat „Dziedzictwo w lasach – badania, ochrona, zarządzanie i popularyzacja” (Sękocin Stary, 29 listopada).


O dziedzictwie archeologicznym w polskiej części Puszczy Białowieskiej
Tegoroczne wydarzeniejest próbą zestawienia dotychczasowych rezultatów badań archeologicznych i historycznych, ukazania potencjału nowych metod badawczych, a także zwrócenia uwagi na wiele rysujących się wyzwań wynikających z „nakładania się” zasobów przyrodniczych i kulturowych, zwłaszcza w aspekcie użytkowania i chronienia zasobów przyrodniczych oraz rozpoznawania, chronienia i udostępniania zasobów zabytkowych. Spotkanie jest też okazją do ukazania specyfiki prac archeologicznych na terenach leśnych (stanowiących 30% powierzchni Polski), w tym badań o charakterze interdyscyplinarnym, uwzględniających m.in. prace gleboznawcze, fitosocjologiczne, palinologiczne oraz dendrologiczne.

W pierwszej części konferencji zaprezentowane będą wyniki badań, a także przybliżone zostaną nowoczesne metody, które zmieniają warsztat badawczy archeologa oraz dotychczasowe wyobrażenie o zasobach zabytków w lasach. W drugiej części konferencji uwaga będzie skierowana na rodzące się wyzwania, problemy i szanse stojące zarówno przed środowiskiem przyrodników, jak i humanistów badających zasoby terenów leśnych oraz instytucjami zarządzającymi terenami leśnymi. Odkrycia z terenu Puszczy Białowieskiej, gdzie nakładają się wyjątkowe zasoby przyrodnicze i kulturowe oraz przenikają się różne formy zarządzania, użytkowania i ochrony będą przyczynkiem wprowadzającym uczestników do panelu dyskusyjnego pt. „Dziedzictwo w lasach – badania, zarządzanie, ochrona i popularyzacja”.

Organizatorzy mają nadzieję, że dyskusja spowoduje zwiększenie świadomości środowisk naukowych, zarządców terenu i społeczności lokalnych, na temat zasobów archeologicznych w polskiej części Puszczy Białowieskiej, a także o innym niż dotychczas sądzono charakterze jej przeszłości. Znamienite grono uczestników oraz inspirująca dyskusja pozwala żywić nadzieję, że konferencja stanowić będzie początek szerszej debaty nad optymalizacją zarządzania dziedzictwem kulturowym na terenach leśnych w Polsce.

Ważnym celem dyskusji jest wymiana informacji, doświadczeń i oczekiwań pomiędzy interesariuszami, zarówno dóbr środowiska, jak i kultury. Dlatego – zgodnie z zamysłem organizatorów – w spotkaniu wezmą udział przedstawiciele nauk humanistycznych, biologicznych, leśnych, inżynieryjno-technicznych, osoby i instytucje związane z ochroną przyrody lub zabytków, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, społeczności lokalnych, zarządców terenów leśnych czy prywatnego sektora gospodarki.

Celem szczególnym panelu jest omówienie aktualnych problemów i wypracowanie zaleceń do dalszych działań związanych z zarządzaniem, a zwłaszcza ochroną dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszarów leśnych w Polsce, jak również działań edukacyjnych i popularyzujących dziedzictwo kulturowe, w szczególności archeologiczne na terenach leśnych. Dziedzictwo jako zjawisko wieloaspektowe i zmienne w czasie wymaga zintegrowanych działań. W przeciwnym razie ochrona jednych zasobów może zachodzić kosztem innych. Z uwagi na prowadzone liczne badania archeologiczne na terenach leśnych, rozwój technologii, m.in. takich jak LiDAR i wynikająca z tego perspektywa kolejnych odkryć, organizatorzy dostrzegają rysujące się zagrożenia, konieczność modyfikowania niektórych dotychczasowych praktyk i oczekiwań społecznych. Zaproponowana formuła panelu ma, w zamyśle, włączyć do tych działań wszystkich zainteresowanych, w celu wspólnego wypracowania optymalnych strategii rozpoznawania, zarządzania i popularyzowania zasobów kulturowych znajdujących się na terenach leśnych.

Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązuje kolejność zgłoszeń! Udział w Konferencji jest bezpłatny.
Szczegóły


Patronat medialny nad inicjatywą „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego” na terenie polskiej części Puszczy Białowieskiej w ramach projektu „Ocena i monitoring zmian stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych – kontynuacja” objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Źródło: Organizatorzy


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS