Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-08| Ludzie

Geodeto, zarządzaj nieruchomościami!

Co robić, kiedy brakuje zleceń geodezyjnych na naszym krajowym rynku? O tym, że jesteśmy zawodem, który najlepiej zna się na nieruchomościach, w listopadowym wydaniu GEODETY przekonuje Bogdan Grzechnik.


Geodeto, zarządzaj nieruchomościami!
Już w artykule „Nieruchomościowiec to brzmi dumnie” opublikowanym w GEODECIE 6/2015 pisałem, że firmy geodezyjne mogą i powinny oprócz prac geodezyjnych zajmować się także: szacowaniem wartości nieruchomości, pośrednictwem w handlu nieruchomoś­ciami, zarządzaniem nieruchomościami, a nawet deweloperką. Deweloperka wymaga na starcie sporych środków, więc nie wszyscy dadzą sobie z tym radę, ale pozostałe zawody związane z nieruchomościami są w każdej chwili dostępne. Tym bardziej że formalne wymogi dotyczące wykonywania zawodu zarządcy czy pośrednika zostały kilka lat temu znacząco obniżone i obejmują jedynie obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody. Pozostałe kwestie reguluje umowa cywilnoprawna zawarta np. między zarządcą a klientem.

Dlatego korzystając ze swych wieloletnich doświadczeń związanych z zarządzaniem od 1992 r. dwiema dużymi nieruchomościami (w Tarnowskich Górach i Częstochowie), podzielę się z Czytelnikami GEODETY wszystkimi problemami, z którymi trzeba się zmierzyć i na bieżąco je rozwiązywać. W przypadku Tarnowskich Gór na działce w pobliżu rynku wybudowany został na początku XIX w. piękny budynek, dzisiaj już zabytkowy, posiadający 13 lokali mieszkalnych (fot. 1). Z kolei na działce w Częstochowie tuż przed II wojną światową zbudowano frontowy 3-piętrowy budynek (fot. 2), ale wcześniej, bo w 1905 roku, wzdłuż granic działki wzniesiono dwie oficyny mieszkalne oraz budynki gospodarcze. Łączna liczba lokali mieszkalnych na tej nieruchomości wynosi 31. W obu przypadkach na parterach głównych budynków znajdują się lokale użytkowe.

W 1992 r. podjąłem się zarządzania tymi nieruchomościami. Właścicielom przynosiły one bardzo niewielkie dochody, stwarzały za to ogromne kłopoty, bo mieszkali tam głównie kwaterunkowi lokatorzy, którzy nie byli skorzy do płacenia nawet mocno zaniżonych czynszów. Obydwie nieruchomości należały po częś­ci do tych samych właścicieli.

• Kierunki działania

Jako zarządca nieruchomości musiałem w imieniu właścicieli zająć się wieloma merytorycznymi sprawami. Co gorsza, część problemów ujawniała się dopiero po objęciu przeze mnie zarządu.
1. Stan prawny nieruchomości. Okazało się, że sprawy spadkowe nie były uregulowane od trzech pokoleń.
2. Stan geodezyjny, szczególnie jeśli chodzi o granice nieruchomości. Okazało się, że w Tarnowskich Górach nieruchomość składa się z dwóch działek. Jednej zabudowanej, a drugiej na zapleczu (bez dojazdu) niezabudowanej. Mimo istnienia dla całej nieruchomości księgi hipotecznej z wpisanymi prywatnymi właś­cicielami ta wolna działka w ewidencji gruntów i budynków zapisana była na… Urząd Miasta. W Częstochowie problemów granicznych i własnoś­ciowych na szczęście nie stwierdziłem.
3. Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami...

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS