wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-09| Geodezja

Nowy układ wysokościowy zacznie obowiązywać później?

Układ wysokościowy PL-EVRF2007-NH miał zostać wdrożony na terenie całego kraju do końca tego roku. Termin ten prawdopodobnie zostanie jednak przesunięty.


Nowy układ wysokościowy zacznie obowiązywać później? <br />
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono
Kolor ciemnoniebieski - układ wprowadzono na terenie całego powiatu, jasnoniebieski - w trakcie wprowadzania, biały - nie wprowadzono

Zapowiedź ta padła z ust głównego geodety kraju podczas spotkania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (Warszawa, 7-8 października). Przypomnijmy, że według obecnie obowiązujących przepisów układ ten ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku. Jak wyjaśnił Waldemar Izdebski, ankieta przeprowadzona przez GUGiK wykazała, że spora część powiatów nie dotrzyma tego terminu (pełne wprowadzenie zadeklarowało dotychczas tylko 48 powiatów). Dlatego zaproponowano, by przesunąć tę datę na 31 grudnia 2023 r. (dodajmy, że do tego dnia samorządy mają również obowiązek dostosować mapę zasadniczą do obowiązujących przepisów). By jednak nowy termin formalnie wszedł w życie, potrzebne jest wydanie zmiany rozporządzenia ws. państwowego systemu odniesień przestrzennych.

PL-EVRF2007-NH (European Vertical Reference Frame) to polska realizacja europejskiego układu odniesienia wysokości EVRF2007 bazującego na łącznym wyrównaniu sieci niwelacji precyzyjnych krajów europejskich wg danych na rok 2007, dla którego poziomem odniesienia jest poziom NAP odpowiadający średniej historycznego pływu Morza Północnego zaobserwowanego w Amsterdamie.

Średnia różnica wysokości pomiędzy poprzednim układem PL-KRON86-NH a PL-EVRF2007-NH na obszarze Polski wynosi 0,1649 m. Konkretne różnice wysokości między modelami PL-KRON86-NH i PL-EVRF2007-NH są opublikowane w Geoportalu na warstwie „Model różnic wysokości”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Najważniejsze żeby urzędnicy mieli robotę. Bo każdy operat w ośrodku będzie kontrolowany pod względem poprawności układu wysokościowego, a to zajmuje trochę czasu i wymaga zasobów ludzkich. Ponadto cała robota z przeliczaniem tez wymaga zaangażowania wielu firm geodezyjnych, no a jak jeszcze weźmiemy pod uwagę to, że w zasadzie w wyniku pomiarów satelitarnych otrzymujemy wysokość normalną, to mamy gwarancję przyszłych zmian na kolejne 40 a może i więcej lat. Perpetuum mobile!

Układy wysokości Czy to znaczy, że pracując GPS-em na kilku powiatach trzeba będzie żonglować geoidami ? Tylko "na umęczenie". Weryfikatorzy będą mieli radochę.

Kserkses wbrew standardom aktualnie pomiar RTN staje się najbardziej wiarygodny. Dostaję np. do obsługi budowę, gdzie wg mapy do projektu treść GESUT jest w h-Amsterdam, pozostała treść mapy nie jest jeszcze zobiektowana, więc jest w h-kr60. Mam repery w h-kr60, pomiar RTN w H-kr86 i interpolację z Geoportalu (do 4 miejsc po przecinku!) względem H-kr86. Mam projekt drogowy z przebudową kanalizacji. Konia z rzędem temu albo i auto hybrydowe kto wie, jak projektant to zaprojektował i czy był tego świadom? Rzędne rur w Amsterdamie, a wpusty i jezdnia w Kronsztadzie? Jakie mam im założyć repery robocze? Jakieś średnie i może się uda? Chyba najlepiej RTN-em interpolacja oraz nowy pomiar kanalizacji, żeby spadki jakoś wyszły? Tylko w operacie będzie trzeba coś oszukać na koniec, bo "tak nie można"? To są już jakieś żarty, mapa zasadnicza staje się parodią mapy do projektowania. Jak się bawicie, służby geodezyjne?! Sie ma!

Kr60 Przecież ze 95% wysokości jest w Kron60, ktoś widział, żeby przeliczyli kanalizacje, wode, itd na 86? Albo rzędne terenu? Bez sensu, nawet zaobiektowane wysokości nie mają informacji jaki układ wysokości był używany w pomiarze. A no i obecna ilość reperów, i niemożność używania wysokości uzyskanych z pomiaru RTN (w niektórych powiatach) szczególnie przy wysokości kanalizacji, to mówi o kondycji technicznej geodezji. Pies to wielki....

a ja sie pytam po co to zawracanie d...... na okragło?!

układ h A u nas kiedyś na mapie pisaliśmy kr60, teraz piszemy kr86, a od 2020 możemy pisać Amsterdam -co za różnica, ale wysokości na mapach i w bazach są te same , i wszystko jest zgodnie z prawem.tak chce geodeta powiatowy który zna się tylko na scaleniach z lat 70-tych

Język Powinno być "powiatą"

Taaa... Najpierw na rękę wykonawcą, teraz powiatom. Sprytnie.

układy A u mnie układ 2000, Amsterdam. Tylko chcieć coś robić. Pozdrawiam i do roboty.

Do ~@ Bardzo mądry kierownik. Od razu przejdziecie z kr60 na amsterdam.

ehee U nas mapy w Kronsztad60 (jeden z powiatów na dolnym śląsku), mierzymy w 86, a jak się ktoś uprze to karzą przeliczać do 60. Czasem dostanie się z ośrodka repery w 3 układach wysokości i w sumie nie wiadomo jaki układ obowiązuje. Syf i bałagan.

~ W rozporządzeniu można napisać wszystko, tylko co z tego? :D W niektórych powiatach skutek jest taki, że wymagają aby opracowania oddawać w dwóch układach (lokalnym lub 65 i 2000) to niedługo będziemy jeszcze dokładać wysokości w trzech układach (K'60, K'86 i Amsterdam). Geodezja SuperZintegrowana :D

@ U mnie w powiecie jest Kr60, o Kr86 kierownik słyszał na szkoleniu służby geodezyjnej ale nie wnikał, bo po co?

a jak tam wdrażanie układu 2000? czy po tych 10 latach wszyscy już się dostosowali?

a ja się pytam po co?

15 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS