wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-11| Geodezja, Kataster

Już tylko pojedyncze powiaty bez bezpośredniej komunikacji EGiB-EKW

Dolnośląskie to dwunaste województwo, w którym wszystkie powiaty korzystają z bezpośredniej komunikacji między powiatowymi systemami EGiB i Elektroniczną Księgą Wieczystą.


Już tylko pojedyncze powiaty bez bezpośredniej komunikacji EGiB-EKW

Obecnie funkcję tę wprowadziły 373 powiaty przedstawione na załączonej mapie. Do stu procent brakuje przede wszystkim samorządów z województwa śląskiego (Bytomia, Katowic i Gliwic oraz powiatu rybnickiego), a także Warszawy i powiatów wielickiego i kołobrzeskiego.

– Jak trudno jest zachęcić niektórych geodetów powiatowych czy miejskich do postępu technicznego. Ostatnia siódemka jest szczególnie uparta. Dlaczego? Może to „Siedmiu wspaniałych”? – komentuje na Twitterze Waldemar Izdebski.

Funkcja komunikacji EGiB-EKW została opracowana przez GUGiK w ramach rozwoju Zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (ZSIN) i udostępniona pod koniec 2018 r. do wdrożenia autorom systemów do prowadzenia EGiB. Zaimplementowano ją w oprogramowaniu: Ewopis, Ewid2007, GeoInfo, EGBV, e-property, ERGO oraz Kataster OnLine.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ojej lag oszczędzaj nerwy, jeszcze będziesz miał czas się podenerwować. ;)

pozdrawiam jeśli ktoś pisze, że 99% użytkowników tego nie potrzebuje i nie ma na to krzty potwierdzenia to co mają do rzeczy twoje zapytania do urzędu? Owszem, każdy obywatel, nawet pracownik marszałka, nawet mający bezpodstawny dostęp do serwerów powiatowych z danymi osobowymi, może takie pytania zadawać urzędom, ale rozmawiamy o czym innym.

lag za 13 dni będę wiedział o czym to GUGiK pisze. Bo będę to miał na piśmie z podpisem osoby upoważnionej do reprezentowania urzędu. Na razie nawet potwierdzenia UPO GUGiK nie potrafi wystawić z prawidłowym podpisem cyfrowym więc dobrze się zaczyna. Informatyzacja pełną gębą.

NIK Przydługim wywodem jedynie potwierdzasz, że takie wartości to tylko twoje luźne przemyślenia. Dzięki temu wiem, że pozostałą część twojej wypowiedzi mogę spokojnie położyć na półce zaraz obok tych 99% konfabulacji:) Uwielbiam internetowych napinaczy nie mających pojęcia o czym piszą.

Jak się Michale bierze stanowisko to i bierze się konsekwencje tego wyboru. Samych splendorów to z racji stanowiska nie ma. A jak się jeszcze opowiada jak się rozwiąże problemy to oczekiwanie jest takie że ktoś je rozwiąże a nie marudzi. A teraz kolego to trzeba być twardym i przyjąć konsekwencje np z powodu rozwiązania umów na klatę.

@Michał Tylko przypomnij sobie, kto w czasach tworzenia ZSIN był GGK? Inni tworzyli,a teraz wypomina się temu, który tow wszystko oddziedziczył i teraz doprowadza to do normalności.

Tylko widzisz NIK działa w ten sposób że bierze rozporządzenie i sprawdza. I wszystkie te teorie o opisywaniu świata oczami GGK biorą w łeb. Bo nie zrobi analiz przestrzennych z danych których nie ma, bo nie ma wykazów powiatów z całej Polski na stronie BIP jako załadowanych do systemu, bo dane wytworzone w ramach projektu nie znalazły się w systemie, bo wreszcie są jakieś sprawy w sądzie w których uczestniczy GUGiK i są powody dla których te sprawy tam są. Reasumując rozporządzenie o ZSIN nie jest wykonane, kasa która mogła pomóc wykonać została oddana, a geoforum i reszta pasjonuje się obrazkami z serwerów GUGiKu o nie ustalonej aktualności i pokryciu o których ktoś pisze że są zamiast pytać gdzie jest ten system i dlaczego nie działa.

Dla dziennikarzy i zainteresowanych : Uchylmy więc rąbka tajemnicy: zamiast wartego kilkadziesiąt mln systemu ZSIN - GGK wymyślił, że za darmo przymusi swoich pracowników (również tych "byłych") do zebrania publikowanych gdzieniegdzie danych powiatowych usług WMS w jeden kanał oraz darmowe odstąpienie tego patentu GUGiKowi. Następnie widząc że nie da sie z tego nic zrobić - wymyślił nigdzie nie obowiązującą usługę "WMS 2.0" i kazał powołanej przez siebie komisji wolontariuszy (prezesów produkujących oprogramowanie) to podpisać. Dalej za darmo wysłał producentom programów schematy utworzenia odpowiednich wtyczek "komunikacyjnych" w ich programach (bo ich praca jest darmowa). Przy okazji producenci wprowadzą (za darmo) w sprzedawanych systemach mechanizmy publikacyjne danych ewidencyjnych wg. wysłanych im "wytycznych" (stąd część geodetów powiatowych o tym nawet nie wiedziała). A na koniec zmusi wszystkie powiaty by "za darmo" (a dokładniej za hasło do wtyczki) publikowały dane. Tanie Państwo. Tylko na co poszły te mln zł?

Walnij w stół a nożyce ... sami wiecie ~lag - wyniki "niezbędności" istnienia ZSIN dla powiatowej służby geodezyjnej z pewnością zostaną opublikowane w raporcie z przeprowadzanej właśnie kontroli. Jeśli ktoś jest zainteresowany uzyskaniem takiej odpowiedzi wcześniej - metodą Geoforum proponuję przeprowadzenie ankiety wśród Geodetów Powiatowych z zapytaniem, czy poza regulacją stanów prawnych nieruchomości Skarbu Państwa i Powiatów - przepisy nakładają na nich obowiązek pozyskiwania danych osobowych z ksiąg wieczystych "Kowalskiego" np. w celach wywiadowczych (czy aby za dużo sąsiad zza płotu nie posiada)? Oj pomyliłem się - dzięki "komunikacji" to sobie sprawdzi przed wyborami GGK i zaprzyjaźnione z urzędem centralnym służby przez Internet. ACTA 3 się szykuje ...

gal próbkę tego dziennikarstwa czytałem ostatnio w artykule o KIUT. Wprawdzie jak stwierdza autor artykułu niektórzy geodeci powiatowi byli zdziwieni że maja usługi serwowane przez gugik, bo nic o tym nie wiedzą, ale można przyjąć ze prawnie jest ok bo gugik udostepnia dane, wprawdzie danych nie ma lub sa niekompletne ale radosne nie myli się kto nic nie robi rozumiem według redakcji rozwiązuje te problemy.

NIK podaj proszę wyniki badań na których opierasz twierdzenie, że 99% przypadków zaglądanie przez serwis powiatom wystarcza. Bo przecież nie piszesz na wydaje-mi-się prawda? NIK tak nie robi.

u lala czy droga redakcja myślała nad tym, żeby opisać kompleksowo sprawę ZSIN-u? Kosztów, osób odpowiedzialnych, wykonawców, planowanych i faktycznych funkcjonalności.. Wiem, może to nie elegancko pisać prawdę, ale byłoby to po prostu ciekawe. Można byłoby to nawet nazwać...no powiedzmy 'Dziennikarstwem'!

Prezes robi sobie PR - bredząc od rzeczy : Jak słusznie ~gal zauważył - ta "funkcjonalność" służy do niczego. Prezes powołując szumnie frazę "bezpośredniej komunikacji EGiB z KW" ma na myśli prostą wtyczkę do pobierania danych z KW wg. identyfikatora księgi - która to funkcjonalność tyle ma wspólnego ze ZSINEM, że została wykonana za pieniądze na to przehulane. Oczywiście jest to nazywane bezpośrednią komunikacją - bo GGK łaskawie przydziela loginy i hasła do działania tej "funkcjonalności" - ale tylko tym powiatom, które opublikują w Internecie (nie bardzo wiadomo do jakich celów i komu) dane EGiB zawierajace m.in. wszystkie numery ksiąg wieczystych z bazy powiatowej. Wgląd do KW można sobie zrealizować za darmo przez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości przez podgląd treści KW. W 99% przypadków zaglądanie przez serwis powiatom wystarcza (chyba, że ktoś zechce pobrać sobie hurtem wszystkie księgi wieczyste za jednym kliknięciem - wtedy oferowana przez GGK "darmowo" wtyczka mu się do tego przyda). A więc hakerzy - do pracy...

wdrożenie daje rozliczenie projektu. Nie chodzi o to, żeby to coś dało administracji czy geodezji. W projekcie napisano, że to ma być, więc musi być zrobione na tyle, że projekt przeszedł pozytywną kontrolę.ZSIN to fikcja, ale czy NIK też to zauważy?

Czy Ktoś może w prosty sposób wyjaśnić mi co daje to wdrożenie? Czy daje możliwość podglądu działek w sądzie? Czy numerów Kw w starostwie? Czy może jakiegoś pobierania danych, czy przesyłu że każda zmiana automatycznie zmienia się w Sądzie?

Wieczorem się dowiem. W trybie dostępu do informacji publicznej.

pozdrawiam Jakto? Masz dobre kontakty z powiatami tak dobrze znasz serwery egib na których są dane osobowe. Wiesz więc jaki program mają i czy usługa coś kosztowała.

To z ciekawości bo nie mogę się tego dowiedzieć, jakie procedury prawne wspomaga ta usługa, jaki jest koszt wdrożenia tej usługi w poszczególnych powiatach oraz kto ten koszt pokrywa, w trybie jakiej podstawy prawnej działanie to jest wdrazane ?

MM Jak trudno jest zachęcić niektórych geodetów powiatowych czy miejskich do postępu technicznego. Ostatnia siódemka jest szczególnie uparta. Dlaczego? Może to "Siedmiu wspaniałych" ?

Zrodo Może boją się rodo ???? stolica odporna :)

Panie GGK proszę nie przezywac geodetow powiatowych. O ile pamiętam przydomek wspaniały traktuje pan jako obelgę. Trzeba być w życiu jednak nieco konsekwentnym w swoich twierdzeniach.

21 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS