Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-07| Geodezja

Las w kształcie orła z szansą na rekord

Zasadzony w październiku ubiegłego roku w Nadleśnictwie Lipusz las w kształcie godła Polski ma szansę na wpisanie do księgi rekordów Guinnesa. 2 sierpnia zakończył się pierwszy etap procedury związanej z ustanowieniem rekordu w kategorii największy wzór z drzew. Obejmował on m.in. pomiar geodezyjny.


Las w kształcie orła z szansą na rekord <br />
Fot. Marek Filbrandt (Lasy Państwowe)
Fot. Marek Filbrandt (Lasy Państwowe)
Las w kształcie orła z szansą na rekord <br />
Fot. Leszek Pałys (Lasy Państwowe)
Fot. Leszek Pałys (Lasy Państwowe)
Las w kształcie orła z szansą na rekord <br />
Fot. Leszek Pałys (Lasy Państwowe)
Fot. Leszek Pałys (Lasy Państwowe)
Las w kształcie orła z szansą na rekord <br />
Fot. Leszek Pałys (Lasy Państwowe)
Fot. Leszek Pałys (Lasy Państwowe)

Idea „posadzenia” orła zrodziła się wiosną 2018 r. Leśnicy wspólnie z harcerzami Chorągwi Gdańskiej ZHP postanowili w ten sposób połączyć proces odbudowy zniszczonych w 2017 r. przez nawałnicę drzewostanów (w Nadleśnictwie Lipusz silny wiatr powalił aż 1,8 mln m3 drzew) z upamiętnieniem 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
20 października ub.r. we wspólnym sadzeniu wzięło udział aż 3 tys. osób. Do stworzenia wizerunku godła użyto prawie 400 sadzonek modrzewia (na koronę), ponad 23 tys. brzozy (sylwetka orła) oraz 67 tys. sosny (tło).

2 sierpnia br., jak poinformowało Nadleśnictwo Lipusz, zakończył się pierwszy etap procedury związanej z ustanowieniem rekordu Guinnesa. Obejmował on pomiar geodezyjny lasu i obliczenie jego powierzchni. Prace te wykonał geodeta Jarosław Marcyniuk, który w październiku ub.r. odpowiedzialny był za wytyczenie godła. Z wykorzystaniem odbiornika GNSS pomierzył 53 punkty krawędzi tarczy – część przy istniejących jeszcze palikach zamarkowanych do tyczenia, część przy drodze przy widocznych nasadzeniach. Powierzchnię lasu obliczył w programie Winkalk. Wyniosła ona 99 898,26 m2. – Zrobiłem również szkic połączonych punktów i wyeksportowałem go do pliku DXF – tłumaczy Jarosław Marcyniuk.

Jak poinformowała Geoforum.pl Anna Kukier, rzecznik prasowy nadleśnictwa, dotychczas nie było takiego rekordu jak „największy wzór z drzew”. – Dlatego też nie biliśmy rekordu, lecz go ustanawialiśmy – tłumaczy. Aby nowy rekord mógł zostać uznany, nadleśnictwo musiało spełnić szereg wytycznych przesłanych przez Biuro Rekordów Guinnesa. Dotyczyły one m.in. minimalnej powierzchni i szczegółów pomiaru. Przy pomiarze np. konieczna była obecność osoby z wykształceniem botanicznym, leśnym lub dendrologicznym nie będącej pracownikiem Lasów Państwowych, która potwierdziła zgodność gatunków z planem, oraz dwóch niezależnych świadków.

Po wykonaniu wspomnianych prac nadleśnictwo zostało zakwalifikowane do kolejnego etapu procedury. Na ostateczne przyznanie rekordu trzeba będzie poczekać do momentu, aż drzewka podrosną, nastąpi zwarcie koron i przebarwienie.
Dendroglif w Nadleśnictwie Lipusz powstał w zgodzie z zasadami sztuki leśnej dzięki odpowiedniemu doborowi gatunków do warunków siedliskowych tego miejsca. Wiosną brzoza na tle sosnowej zieleni wyróżniać się będzie jasną, świeżą zielenią liści, która latem stanie się intensywniejsza i głębsza. Jesienią przez około 2-3 tygodnie orzeł będzie złoty. Późną jesienią, przez całą zimę i w okresie przedwiośnia barwy sylwetce orła będą nadawały białe pnie drzew na tle leśnego gruntu.

O akcji sadzenia lasu pisaliśmy w GEODECIE 11/2018 i na Geoforum.pl

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS