wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-28| GIS

Premiera QGIS 3.8 Zanzibar

Otwarta aplikacja QGIS dostępna jest już w wersji 3.8. Tradycyjnie znajdziemy w niej sporo nowych funkcji i poprawek.


Premiera QGIS 3.8 Zanzibar
Premiera QGIS 3.8 Zanzibar

Choć w tym wydaniu trudno wypatrzyć spektakularne nowości, to aplikację wzbogacono o liczne narzędzia, które w mniejszym lub większym stopniu usprawniają różne aspekty pracy w środowisku GIS – od analizy danych i ich wizualizacji, przez opracowanie map, po wymianę danych w różnych formatach. W programie znajdziemy zatem nowe wyrażenia, wprowadzono kilka zmian w interfejsie użytkownika, które powinny ułatwić pracę z tym programem, dodano też kilka narzędzi analitycznych czy funkcji zwiększających możliwości zaawansowanej prezentacji danych przestrzennych.

Twórcy QGIS-a konsekwentnie rozwijają ponadto obsługę formatu danych GeoPackage (GPKG) – w wersji 3.8 można zapisać do niego również style warstw. Krok po kroku poszerzane są również możliwości wizualizacji danych w trzech wymiarach – w tej wersji wprowadzono np. możliwość definiowania grubości linii dla modeli 3D.

Pełna lista zmian w QGS 3.8 dostępna jest na stronie projektu

Dodajmy, że udział w opracowaniu tej wersji miały również trzy polskie firmy będące sponsorami projektu: GIAP (sponsor srebrny) oraz OPGK Kraków i GIS Support (sponsorzy brązowi).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
:) Dobrze, że jest jeden informatyk na forum. Serio
odpowiedz zgłoś
To może te elementy bez geometrii, które są wydawane z Geo-Info też mi się wydaje że widzę. Bo jakoś nie do koca ten eksport działa. Tylko trzeba mieć trochę wiedzy z zakresu informatyki żeby to zauważyć.
 1 
odpowiedz zgłoś
Jasne chyba nigdy nie czytałeś tych schematów. Gdzie tam jest mowa o GML różnicowym ? O czym ty bajdurzysz ?
 1 
odpowiedz zgłoś
@:) Słabo Ci idzie trolowanie ;) zapewne tak samo jak czytanie rozporządzeń wykonawczych do ustawy pgik. Tam masz wszystkie niezbędne standardy rozpisane w paragrafach i załącznikach. Dodaj to tego wiedze z zakresu geodezji i informatyki (programowanie) i masz 2 różne systemy komunikujące się między sobą standardem określonym przepisami prawa a nie natywnym formatem (GIV, tango, kcd, itp... itd...). Zresztą C-Geo też sobie nawet dobrze radzi z giv-ami. Z tego co mi wiadomo to firma Softline (producen C-Geo) dość długo pracuje nad GMLem i widać to się opłaca, skoro da radę w tym formacie wymieniać dane ze Starostą. Systherm-Info (producent GEO-INFO) też już coraz lepiej radzi sobie z plikami GML, co widać po tym m.in., że coraz więcej powiatów z systemem GEO-INFO zasiliło ZSIN bazami danych. @Jozue Wiesz może jak z plikami GML (wygenerowanymi z C-Geo) radzi sobie EWMapa albo Geo-Map czy TurboEwid?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Acha i chcesz wymieniać dane bez schematów i testowania. Na czuja ma ktoś bez dokumentacji napisać program i za niego odpowiadać. Bo masz C-geo. No tak.
 1 
odpowiedz zgłoś
Aaaaa masz C-geo. To jesteś gość. Wiesz gdzie kliknąć. Wow.
 1 
odpowiedz zgłoś
Dziękuję, mam C-geo więc nie muszę. Anka, o ile tak się nazywa, by chciała, żeby ktoś to zrobił. Tylko rzeczywiście, jak ma zrobić tylko po to, żeby jakiś ludek siedział potem i walidował i szukał schematów, to chyba lepiej już nic nie robić.
 3 
odpowiedz zgłoś
To rób nie narzekaj. Uwielbiam pozycje roszczeniową ludzików którzy chcieliby z czegoś korzystać. Nie czekaj, rób.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
polecam słownik j. polskiego Po pierwsze, skoro działa to może być przyjęte rozwiązanie jako standard. Po drugie, nikt nie pisał o standardzie poniżej, tylko o tym, że się da i nie trzeba narzekać. Po trzecie polecam słownik j.polskiego i rozróżnienie standardu od normy.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
Bo widzisz widać się zwyczajnie Softline z C-Geo dogadał jak ma wyglądać taka wymiana. I widzisz to nie jest STANDARD. Standard jest wtedy jak dotyczy wszystkich. Chcesz softu zapewnij dokumentacje jak taka wymiana ma wyglądać. To się nazywa informatyka a nie partyzantka.
 1 
odpowiedz zgłoś
do ~:) 2019-07-01 14:31:24 Dziękuję, już wiem, że chodzi o zwyczajną zadymę, a nie o realne rozwiązanie problemów. Dlaczego C-Geo ma wprowadzoną obsługę bez dokumentacji? Dlaczego firma nie pytała GUGIK gdzie są jej pieniądze? Bo nie liczy na to, że GUGIK coś zleci. Zakasała rękawy i zrobiła. Takie postawy należy chwalić. Narzekactwo należy zostawić wąskiej grupie wiadomo kogo.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
W geo-map turboewidzie, ewmapie, ergo i innych systemach tez się zaimportuje i wyda ? A dokumentacje do tworzenia gml, zasady nazewnictwa, sposób zarządzania cyklem życia to GUGiK gdzieś udostępnił ? Ładowanie do jednego systemu a ładowanie do wszystkich to dwie rozne rzeczy.
odpowiedz zgłoś
@ :) Na przykład bez problemu są importowane do systemu SIP GEO-INFO pliki GML wykonane w C-GEO. Wystarczy dobrze zmodyfikować zaimportowane dane w programie C-GEO. Jak coś nie działa, to zwrócić się do Softline i możliwe nawet jest poprawienie błędów w programie tego samego dnia. Wystarczy chcieć naprawić problem wychodząc z inicjatywą a nie czekać na innych. Z chęcią bym wypróbował tą wtyczkę do QGIS'a.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
A do jakiego systemu są przyjmowane pliki Gml z C-geo ? Gdzie masz dokumentację tworzenia plików różnicowych ? Dlaczego geodeci z tzw zacieciem mają robić cos co nie zostalowykonane i oplacone przez GUGiK ktory powinien sie takimi rzeczami zająć.
odpowiedz zgłoś
do :) z konia spadłaś? GMLe są przyjmowane, chociażby z C-GEO, to i z QGISa będą. Popieram, niech się kilku geodetów z zacięciem informatycznym zbierze i niech piszą. W sumie to jak wtyczka do QGIS to mogłaby być darmowa. Jakby co ja dobre wino kolegom postawię! Trochę pracy a wszyscy skrozystają.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Bo jak to zrobią to programy w odgikach tego nie łykną. Bo tak.
 1 
odpowiedz zgłoś
widzę rynek zbytu dla wykonawców mających świetne pomysły. Napiszą wtyczkę do QGISa i będą mogli żyć z odcinanych kuponów. Dlaczego jeszcze nikt tego nie zrobił? Taki dobry pomysł. Darmowy zarobek.
odpowiedz zgłoś
pliki GML ~Geodeta_ze_starostwa -dodał bym że różnicowe pliki GML. Pod warunkiem że programy w odgikach to łykną
odpowiedz zgłoś
... Przecież wystarczy oddać pliki w formacie GML podzielone na poszczególne bazy zgodnie z rozporządzeniem w sprawie standardów utworzone w programie CGEO. Ośrodek nie może wam tego zanegować. W moim powiecie działa i GMl i format natywny i nie ma problemów z obustronną wymianą danych. Fajnie że QGIS dalej idzie do przodu. Ma program wielki potencjał.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
do geo MDCP w QGIS-ie to tylko kwestia stworzenia odpowiedniej wtyczki. Bo to co się teraz dzieje ze ośrodek wymaga plików np. EWMAPY bo takim ma system to jakis ponury żart.
 1 
odpowiedz zgłoś
Niedługo Mdcp będę robić w Qgis. Na razie ładnie prezentuje się pomiar wysokościowy dla klientów.
 1 
odpowiedz zgłoś
21 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS