wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-06-28| GIS

Premiera QGIS 3.8 Zanzibar

Otwarta aplikacja QGIS dostępna jest już w wersji 3.8. Tradycyjnie znajdziemy w niej sporo nowych funkcji i poprawek.


Premiera QGIS 3.8 Zanzibar
Premiera QGIS 3.8 Zanzibar

Choć w tym wydaniu trudno wypatrzyć spektakularne nowości, to aplikację wzbogacono o liczne narzędzia, które w mniejszym lub większym stopniu usprawniają różne aspekty pracy w środowisku GIS – od analizy danych i ich wizualizacji, przez opracowanie map, po wymianę danych w różnych formatach. W programie znajdziemy zatem nowe wyrażenia, wprowadzono kilka zmian w interfejsie użytkownika, które powinny ułatwić pracę z tym programem, dodano też kilka narzędzi analitycznych czy funkcji zwiększających możliwości zaawansowanej prezentacji danych przestrzennych.

Twórcy QGIS-a konsekwentnie rozwijają ponadto obsługę formatu danych GeoPackage (GPKG) – w wersji 3.8 można zapisać do niego również style warstw. Krok po kroku poszerzane są również możliwości wizualizacji danych w trzech wymiarach – w tej wersji wprowadzono np. możliwość definiowania grubości linii dla modeli 3D.

Pełna lista zmian w QGS 3.8 dostępna jest na stronie projektu

Dodajmy, że udział w opracowaniu tej wersji miały również trzy polskie firmy będące sponsorami projektu: GIAP (sponsor srebrny) oraz OPGK Kraków i GIS Support (sponsorzy brązowi).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
:) Dobrze, że jest jeden informatyk na forum. Serio

To może te elementy bez geometrii, które są wydawane z Geo-Info też mi się wydaje że widzę. Bo jakoś nie do koca ten eksport działa. Tylko trzeba mieć trochę wiedzy z zakresu informatyki żeby to zauważyć.

Jasne chyba nigdy nie czytałeś tych schematów. Gdzie tam jest mowa o GML różnicowym ? O czym ty bajdurzysz ?

@:) Słabo Ci idzie trolowanie ;) zapewne tak samo jak czytanie rozporządzeń wykonawczych do ustawy pgik. Tam masz wszystkie niezbędne standardy rozpisane w paragrafach i załącznikach. Dodaj to tego wiedze z zakresu geodezji i informatyki (programowanie) i masz 2 różne systemy komunikujące się między sobą standardem określonym przepisami prawa a nie natywnym formatem (GIV, tango, kcd, itp... itd...). Zresztą C-Geo też sobie nawet dobrze radzi z giv-ami. Z tego co mi wiadomo to firma Softline (producen C-Geo) dość długo pracuje nad GMLem i widać to się opłaca, skoro da radę w tym formacie wymieniać dane ze Starostą. Systherm-Info (producent GEO-INFO) też już coraz lepiej radzi sobie z plikami GML, co widać po tym m.in., że coraz więcej powiatów z systemem GEO-INFO zasiliło ZSIN bazami danych. @Jozue Wiesz może jak z plikami GML (wygenerowanymi z C-Geo) radzi sobie EWMapa albo Geo-Map czy TurboEwid?

Acha i chcesz wymieniać dane bez schematów i testowania. Na czuja ma ktoś bez dokumentacji napisać program i za niego odpowiadać. Bo masz C-geo. No tak.

Aaaaa masz C-geo. To jesteś gość. Wiesz gdzie kliknąć. Wow.

Dziękuję, mam C-geo więc nie muszę. Anka, o ile tak się nazywa, by chciała, żeby ktoś to zrobił. Tylko rzeczywiście, jak ma zrobić tylko po to, żeby jakiś ludek siedział potem i walidował i szukał schematów, to chyba lepiej już nic nie robić.

To rób nie narzekaj. Uwielbiam pozycje roszczeniową ludzików którzy chcieliby z czegoś korzystać. Nie czekaj, rób.

polecam słownik j. polskiego Po pierwsze, skoro działa to może być przyjęte rozwiązanie jako standard. Po drugie, nikt nie pisał o standardzie poniżej, tylko o tym, że się da i nie trzeba narzekać. Po trzecie polecam słownik j.polskiego i rozróżnienie standardu od normy.

Bo widzisz widać się zwyczajnie Softline z C-Geo dogadał jak ma wyglądać taka wymiana. I widzisz to nie jest STANDARD. Standard jest wtedy jak dotyczy wszystkich. Chcesz softu zapewnij dokumentacje jak taka wymiana ma wyglądać. To się nazywa informatyka a nie partyzantka.

do ~:) 2019-07-01 14:31:24 Dziękuję, już wiem, że chodzi o zwyczajną zadymę, a nie o realne rozwiązanie problemów. Dlaczego C-Geo ma wprowadzoną obsługę bez dokumentacji? Dlaczego firma nie pytała GUGIK gdzie są jej pieniądze? Bo nie liczy na to, że GUGIK coś zleci. Zakasała rękawy i zrobiła. Takie postawy należy chwalić. Narzekactwo należy zostawić wąskiej grupie wiadomo kogo.

W geo-map turboewidzie, ewmapie, ergo i innych systemach tez się zaimportuje i wyda ? A dokumentacje do tworzenia gml, zasady nazewnictwa, sposób zarządzania cyklem życia to GUGiK gdzieś udostępnił ? Ładowanie do jednego systemu a ładowanie do wszystkich to dwie rozne rzeczy.

@ :) Na przykład bez problemu są importowane do systemu SIP GEO-INFO pliki GML wykonane w C-GEO. Wystarczy dobrze zmodyfikować zaimportowane dane w programie C-GEO. Jak coś nie działa, to zwrócić się do Softline i możliwe nawet jest poprawienie błędów w programie tego samego dnia. Wystarczy chcieć naprawić problem wychodząc z inicjatywą a nie czekać na innych. Z chęcią bym wypróbował tą wtyczkę do QGIS'a.

A do jakiego systemu są przyjmowane pliki Gml z C-geo ? Gdzie masz dokumentację tworzenia plików różnicowych ? Dlaczego geodeci z tzw zacieciem mają robić cos co nie zostalowykonane i oplacone przez GUGiK ktory powinien sie takimi rzeczami zająć.

do :) z konia spadłaś? GMLe są przyjmowane, chociażby z C-GEO, to i z QGISa będą. Popieram, niech się kilku geodetów z zacięciem informatycznym zbierze i niech piszą. W sumie to jak wtyczka do QGIS to mogłaby być darmowa. Jakby co ja dobre wino kolegom postawię! Trochę pracy a wszyscy skrozystają.

Bo jak to zrobią to programy w odgikach tego nie łykną. Bo tak.

widzę rynek zbytu dla wykonawców mających świetne pomysły. Napiszą wtyczkę do QGISa i będą mogli żyć z odcinanych kuponów. Dlaczego jeszcze nikt tego nie zrobił? Taki dobry pomysł. Darmowy zarobek.

pliki GML ~Geodeta_ze_starostwa -dodał bym że różnicowe pliki GML. Pod warunkiem że programy w odgikach to łykną

... Przecież wystarczy oddać pliki w formacie GML podzielone na poszczególne bazy zgodnie z rozporządzeniem w sprawie standardów utworzone w programie CGEO. Ośrodek nie może wam tego zanegować. W moim powiecie działa i GMl i format natywny i nie ma problemów z obustronną wymianą danych. Fajnie że QGIS dalej idzie do przodu. Ma program wielki potencjał.

do geo MDCP w QGIS-ie to tylko kwestia stworzenia odpowiedniej wtyczki. Bo to co się teraz dzieje ze ośrodek wymaga plików np. EWMAPY bo takim ma system to jakis ponury żart.

Niedługo Mdcp będę robić w Qgis. Na razie ładnie prezentuje się pomiar wysokościowy dla klientów.

21 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt