wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-18| GIS

Kolejny sposób na pobranie danych adresowych [aktualizacja]

GUGiK wprowadził kolejne ułatwienie w pobieraniu danych o ulicach i adresach z Państwowego rejestru granic.


Kolejny sposób na pobranie danych adresowych [aktualizacja]

Do niedawna dane adresowe z PRG można było pobrać ze strony GUGiK tylko jako duży plik dla całego kraju zajmujący około 800 MB. Pod koniec maja dane te podzielono na poszczególne województwa. Z kolei teraz można je pobierać również wg gmin, wskazując je w Geoportalu.

Interfejs do pobierania dostępny jest w warstwie: Dane do pobrania > Państwowy Rejestr Granic > Adresy i ulice wg gmin. Po jej włączeniu i kliknięciu interesującej nas gminy powinno otworzyć się okno z linkiem do pobrania paczki zawierającej spakowane pliki SHP (ShapeFile) z danymi w obrębie jednej gminy.

AKTUALIZACJA: Dziś (19 czerwca) GUGiK udostępnił również opcję pobierania paczek dla powiatu oraz województwa. Pliki te są aktualizowane w trybie tygodniowym.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Recenzja Pobrałem dane dla jednej z gmin. W plikach shp są dwie warstwy. Punktowa z adresami i liniowa z ulicami. Relacje pomiędzy adresami a ulicami są zachowane w oparciu o identyfikator nadawany przez GUS. W ulicach i adresach jest też podany identyfikator miejscowości, nadawany przez GUS. Brakuje warstwy shp miejscowosci oraz identyfikatorów infrastruktury przestrzennej. Jeżeli np ulica zmieni nazwę to identyfikator nadany przez GUS zostanie zmieniony i historii obiektu nie będziemy mieli. Musimy wtedy sięgać do historii zmian nazw ulic prowadzonej przez GUS. Brakuje też warstwy placów, które muszą być w innym pliku shp niż obiekty liniowe. Brakuje cyklu życia obiektu na podstawie którego można stwierdzić czy coś się zmieniło od ostatniego pobrania. Są to więc dane z niepełną informacją w stosunku do tego co znajduje się w zbiorach EMUiA oraz PRG. Czy jest to lepsze niż nic? Pozostawiam do oceny użytkownikom.

@Jednak nie Być może trafiłeś na błędne dane. Ja pobrałem dane jednej z gmin i identyfikatory miejscowości w 100% zgadzają się z identyfikatorami miejscowości w PRNG (id sys zew). Identyfikator ulicy przy punkcie "ULIC_id" w PRG_PuktyAdresowe pasuje do ULIC_id w klasie PRG_Ulica. Daj znać jakiej gminy/miasta dotyczy problem.

Relacje W plikach w formacie shp brakuje relacji pomiędzy adresami a ulicami,ulicami a miejscowościami i adresami a miejscowościami. Czyli gdybym chciał się dowiedzieć które adresy przynależą do danej ulicy to z relacji atrybutowej tego się nie dowiem bo jej nie ma. Mogę sobie tylko wyświetlić w QGIS i białkowo sprawdzić ale ta metoda nie jest stuprocentowa.

Jak bede pisał besbłędnie Gugik mnie nie zrozumie. To nie w ich stylu robic cos bez błędów. Jeszcze chcesz cos wniesc do dyskusji ?

Błędy Pozdrawiam, dlaczego tak dużo jest błędów w tekstach pisanych przez osobę pod tym pseudonimem? Nie szanujesz czasu osób czytających te treści i języka polskiego. A swoją drogą, bawi w tych komentarzach kamuflaż osoby piszącej pod pseudonimem pozdrawiam.

@pozdrawiam Zgłaszaj zawsze do nas.

@Marcin Jeszcze nie było newsa, że można pobierać dane powiatowe. To chyba przedwcześnie ktoś włączył paczki powiatowe.

Funkcja niestety nie działa Niestety ta możliwość pobrania danych aktualnie nie działa. The requested URL /prg/adresy/PunktyAdresowe/12/1261.zip was not found on this server.

I druga zagadka, gdzie zgłaszać takie błędy, zeby prowadzacy rejestr czyli gmina miał świadomość ich występowania, fakt próby przejęcia komunikacji np przez geo-system powoduje ze gminy sa nieswiadome ze do danych są zgłaszane błędy i nie maja realnego wpływu na ich poprawę. A na zgłoszenia do np geo-systemu nie dostaje odpowiedzi.

Nie chodzi o zrzucanie winy tylko chęć poprawy. Program który pozwala na dodanie punktu adresowego kilka kilometrów od ulicy działa niewłaściwie, bo nie ma kontroli jakości. Oczywiscie np narysowanie ulic poza obszarem gminy tez nie stanowi rozumiem problemu, pod warunkiem ze nie złożymy danych z gmin razem do kupy. Bo wtedy okaze sie ze jest problem. Gmina go nie widzi bo to poziom wyżej. Natomiast współpraca GGK z Geo-Systemem powinna natychmiast zaowocowac procedurami poprawy takich błędów. Nie mowiac o ujednoliceniu schematu danych do jednego bo to tez rola zarzadzcza GGK.

a co na to "nawigacje"? Ciekaw jestem jak w takim "błędnym" miejscu zachowa się dowolna nawigacja samochodowa? Ale może nie ma co tego rozkminiać, bo wyjdzie, że prywatna firma nie może sobie pozwolić na takie błędy, a urząd? Może, bo zawsze można zrzucić winę na GGK i program jego poprzedniej firmy

kto dostarcza narzędzie tego wina za jego wykorzystanie? Nie idźmy tym tropem bo zaraz zażądamy kary śmierci dla producentów noży, za spowodowanie śmierci tysięcy osób. Dlaczego nie wprowadzają czytników intencji w rękojeściach swoich produktów? Co miałby program sprawdzać czy adres jest we właściwym miejscu? a z czym to miałby porównać?

Stafanie to wyjaśnij mi kto dostarcza glownie ststemy do Emuia w Polsce i dlaczego nie ma zaimplementowanych kontroli na poziomir tych systemów ? Rozumiem ze np Geo-System nie chce współpracować w tej kwestii z obwcnym GGK ? ;)

@pozdrawiam Kontrola jakości danych to trochę inna kwestia i w zasadzie nie jest to problem GGK - tylko zarządców rejestrów źródłowych. mam wrażenie, ze niektóre z gmin nie są aktualizowane od lat bo właściciele rejestrów nie koniecznie są zainteresowani współpracą z GGK

Stafan masz rację pod warunkiem że się tam nie pali. Wtedy problem może mieć wymiar bardzo realny. Ale co ja tam wiem.

@pozdrawiam Kilka, a nawet kilkanaście tysięcy błędnych punktów adresowych nie stanowi problemu przy tej skali (ok 8 mln wszystkich punktów adresowych). Błędy możesz znaleźć w każdej bazie. Model jakości może mówić też o stopniu poprawności - nie w ujęciu binarnym a statystycznym. Wiadomo, że dane o lepszej jakości kosztują więcej a dane o niższej jakości mniej. Zważ, że jeśli model jakości założy poprawność danych na poziomie 99% to oznacza to ze dopuszczamy 80 tys. błędnych punktów!!!! Oczywiście populistycznie mówiąc "każdy adres jest ważny" ale statystycznie dane na poziomie poprawności 99% będą danymi bardzo dobrymi. No i za darmo dla wszystkich.... Jak komuś nie pasują takie dane to niech sobie znajdzie inne, lepsze źródło.

Stafanie zrób test, ściągnij dane z punktu adresowego np Gostycyn ul. Sępoleńska 12b, 11a, 9b. potem weź simca i ulca i porównaj czy jest ok z miejscowościami i ulicami. A potem zobacz na ortofotomapie gdzie jesteś i gdzie jest ulica przy której niby przynależą te punkty. Taki przykład liczony w tysiącach. Dla tych co nie wiedzą co to znaczy - tłumaczę, udostępnianie w wielu nowych formach nie zastąpi jakości. Zacznijmy od publikacji modelu jakości dla EMUiA i PRG o który prosił już w zamierzchłych czasach obecny GGK.

O ja nieszczęsny to mogłem sobie to zrobić nawet kiedy cały kraj był w jednym pliku. Zaraz czy jednak QGIS nie jest programem na którym oparte jest wydawanie danych z serwisu guguik?

Szanowni! Na większość pytań możecie sobie samo odpowiedzieć - ściągając dane i przez 5 minut popatrzeć co się pobrało. Pobrałem dla jednej gminy i co? I mamy ulice z geometrią liniową, z identyfikatorami gusowskimi z rejestru ULC, miejscowości mają identyfikatory z gusowskiego rejestru SIMC. Dla tych nie wiedzą co to znaczy to odsyłam do Internetu. Oczywiście, nie wypowiadam się na temat aktualności, ale postać udostępnionych danych jest bardzo poprawna i łatwa w użyciu. PS mam nadzieje, że postać danych jest taka sama w pozostałych 2476 gmin :)

30 plus VAT Czekaj, jeszcze nie ma warstw adresy wg obrębów, wg jednostek ewidencyjnych... i kilka innych podziałów by się znalazło ;) A serio, to obok jest news o mapie roku i tam serwis Poznania pozwala na pobranie danych wg zaznaczenia użytkownika. Ba, nawet format i układ sobie można wybrać!

30 plus VAT Qgis > Zapytanie przestrzenne > Przecina z obszarem ;)

Marzenia A kiedy będzie można zaznaczyć obszar na mapie przy użyciu myszy i powiedzieć: "Z tego obszaru proszę mi wydać dane"?

Pytanie To jak z tymi relacjami w plikach shp? Są czy nie ma?

gisowiec możesz otwarte dane w GML w Qgis zapisać jako geopackage. Tyle że istnieją dwie postacie geopackage i w niektórych programach masz ograniczenie długości nazw kolumn do np 31 znaków więc musisz to uwzględnić przy zapisie.

Gismanie w PRG nie ma xlink, które utrudniają czytanie, bo tam dodano w GML pola miejscowości i ulic. Są potencjalnie takie problemy w Emuia. Tyle że to dwa różne rejestry. Mówimy o PRG. Tam można czytać wprost. ;)

Relacje. Czy w plikach shp jest zachowana relacja miejscowości do ulic, miejscowości do adresu i ulicy do adresu?

GPKG Ja byłbym wdzięczny gdyby dane były wystawiane w GeoPackage. Jak dla mnie to na razie format idealny.

pozdrawiam jako jedna z niewielu osób wiesz, że wiązania z ulicami xlinkami to niezbyt szczęśliwe rozwiązanie więc nie wprowadzaj przeciętnych użytkowników w błąd. Nie chcesz SHP to dobrze biegnij dalej. Ale nie neguj, że SHP dla Kowalskiego jest lepsze od GMLa.

Uwaga instrukcja jak otworzyć GML z PRG w darmowym Qgis. Łapiemy i przeciągamy. Wybieramy warstwy i już. Mam nadzieję że teraz więcej niż kilkanaście osób w Polsce będzie umiało otworzyć te dane ;). Gminy nie trzeba zasypywać bo to PRG jest w części nieaktualizowane. Więc trzeba zasypywać raczej GUGiK. A błędów jest wiele........

to może ja skomentuję bo już sobie pobrałem trzy gminy w kuj-pom i już mogę powiedzieć, że pomoże. Dane w GMLu potrafi sprawnie obrabiać maks. kilkanaście osób w Polsce. Te kilkanaście osób nie wpłynie na poprawę danych. Ale już tysiące użytkowników potrafiących otworzyć SHP i zasypujących gminy błędami - tak to może być efekt kuli śniegowej. Uważam to za dobry ruch, bo dane się same nie poprawią. Musi być masa użytkowników naciskających na urzędy. Bardzo dziękuję za ten ruch GGK, szkoda tylko że trzeba było tyle czekać. Ale warto było.

Bardzo ładny obrazek. Świętokrzyskie jest teraz gminą. A co tam.

Pytanie. Co zostało zrobione w kwestii poprawy jakości danych adresowych? Czy mnożenie kolejnych sposobów pobierania danych adresowych jest sposobem na ich poprawę?

32 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS