Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-06-06| Geodezja

O pomiarach w Królestwie Polskim

W ramach serii wydawniczej Biblioteka Pomocy Naukowych nakładem Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie ukazała się publikacja autorstwa Mariana Piotra Czochańskiego pt. „Pomiary dóbr i lasów w Królestwie Polskim. Procedury pomiarowe, wykonawcy i przykłady opracowań".


O pomiarach w Królestwie Polskim
Jak czytamy w nocie od autora, na tle zarysu uwarunkowań społeczno-gospodarczych oraz przepisów prawnych i administracyjnych oraz geodezyjnych standardów technicznych Królestwa Polskiego przedstawiono przykłady opracowań kartograficznych związanych z:
• rozgraniczaniem dóbr i lasów,
• pomiarem dóbr,
• pomiarem i urządzaniem lasów
Powstały one na podstawie pomiarów geodezyjnych rozpoczętych w warunkach względnej autonomii kraju potrzebującego informacji o terenie istotnej z punktu widzenia swobody dyspozycyjności terenów w związku z planami uprzemysłowienia kraju, a także dla racjonalnie prowadzonej gospodarki gruntami – ze szczególnie eksponowanym w przepisach zakresem prac wiążących się z organizacją i prowadzeniem gospodarstw leśnych.

W publikacji przedstawiono i omówiono 21 takich map jednostkowych, zwracając uwagę na adnotacje tworzące z tych opracowań pisemne dokumenty dowodowe dla spraw rozstrzyganych w drodze decyzji administracyjnych lub sądowych. Zamieszczone zostały również kompletne listy wykonawców takich prac obejmujące grupę 68 specjalistów, którzy uzyskali patenty miernicze do 1812 roku (a zatem jeszcze w czasach Księstwa Warszawskiego) oraz 286 jeometrów, którzy uzyskali uprawnienia do wykonywania zawodu po egzaminach zdanych w Królestwie Polskim do roku 1862.

Autor ma nadzieję, że przez odszukanie wielu zapomnianych, niepublikowanych w literaturze materiałów źródłowych uda się ocalić od zapomnienia dorobek myśli technicznej i dokonania geodetów naszych poprzedników – fakty istotne zarówno z punktu widzenia zasad kształtowania się sztuki geodezyjne, jak i etosu zawodu geodety.

Dr hab. inż. Marian Piotr Czochański pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Wyższej Szkole Gospodarstwa Krajowego w Kutnie, jest geodetą uprawnionym, rzeczoznawcą SGP i rzeczoznawcą majątowym.

Źródło: WSGK w Kutnie, AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS