wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-05-10| Geodezja

15 lat Polski w UE [wyniki ankiety]

Nieco ponad połowa uczestników ankiety na Geoforum.pl uważa, że wejście Polski do Unii Europejskiej przyniosło branży geodezyjnej głównie pozytywne efekty.


15 lat Polski w UE [wyniki ankiety]

Z okazji 15-lecia członkowstwa Polski w Unii Europejskiej w dniach 1-9 maja na Geoforum.pl można było wypełniać ankietę, w której pytaliśmy, jak wejście do UE wpłynęło na branżę geodezyjną i kartograficzną. Zdaniem 51% ankietowanych wydarzenie to przyniosło więcej pozytywnych efektów. Badani wskazują tu m.in. na dotacje i dofinansowania do projektów geodezyjnych i działalności gospodarczej, wzrost liczby inwestycji (dzięki funduszom z UE) zapewniających pracę geodetom, dyrektywę INSPIRE wymuszającą cyfryzację i udostępnianie zasobów, fundusze na badania naukowe czy brak granic w poszukiwaniu pracy i rozwoju.
„100% dużych kontraktów, w których uczestniczymy, jest finansowanych ze środków unijnych. Otrzymaliśmy dofinansowanie do sprzętu oraz badań w ramach NCBiR. Powiększyliśmy ofertę (…). Współpracujemy bez ograniczeń (lub z mniejszymi ograniczeniami) z kontrahentami z zagranicy i jesteśmy postrzegani jak równoważny partner. (…) dziś zatrudniamy kilkadziesiąt osób, a nie byłoby to możliwe bez środków unijnych” – napisał jeden z uczestników ankiety. Zdaniem innego „rynek geoinformatyczny w zasadzie został stworzony przez projekty z budżetu UE, to dzięki nim fotogrametria wyszła z faktycznego niebytu”.

14% badanych uważa z kolei, że wejście do UE przyniosło więcej negatywnych skutków. „Środki unijne na start działalności popsuły rynek, ponieważ próg wejścia w biznes spadł niemal do zera. Ludzie, którzy za darmo dostali sprzęt, wystartowali z niskimi cenami i cała branża siadła” – napisał jeden z ankietowanych. Pojawiło się też wiele krytycznych głosów pod adresem dofinansowanych z UE projektów geodezyjnych: „Znacząca cześć projektów, również z branży GiK, została wykonana ponieważ »pieniądze były do wzięcia«, w normalnych warunkach nie byłyby one realizowane”, „Źle zorganizowane projekty, głównie informatyczne, przyjmowane są do zasobu pod presją czasu i utraty pieniędzy z dotacji. Główny mankament tych projektów to ich wielkość i krótki czas realizacji, przez co przyjmowane są knoty, takie jak modernizacje EGiB z ortofotomapy”, „Realizacja projektów jest prowadzona w sposób maksymalnie niekompetentny (…). Projekty nie działają, nie będą działały zarówno od strony technologicznej, jak i merytorycznej”. Kilku ankietowanych zwróciło też uwagę na niepotrzebny rozrost przepisów i procedur.

27% ankietowanych uważa, że efekty pozytywne i negatywne wejścia Polski do UE równoważą się, a 8% nie ma zdania.
Większość uczestników badania to wykonawcy prac geodezyjnych (53%). Ponadto wśród ankietowanych znaleźli się pracownicy administracji publicznej (29%), pracownicy naukowi (7%) oraz osoby w inny sposób związane z branżą (11%).

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przerażające jest to, że pieniądze unijne zostały przez władze geodezji potraktowane jak łup do wzięcia a nie szansa na zbudowanie silnej branży służącej krajowi. I nikt mi nie wmówi, że Ci którzy to widzą i dają wyraz swojej dezaprobacie są głupi. To, że z tych środków skorzystała mniejsza, lub większa, liczba przedsiębiorców dla zbudowania własnego potencjału, nie rekompesuje strat jakie ponieśliśmy jako kraj na skutek stworzenia nierealnych i nierealizowalnych projektów niszczących zdolność branży do zaspokajania potrzeb społecznych, inwestycyjnych i państwowych. Co z tego, że stworzono szanse na rozwój przedsiębiorstw jeśli jednocześnie uniemożliwiono powstanie rynku na którym mogłyby z tego potencjału skorzystać. Koszty wycofywania się z nietrafionych inwestycji zjedzą wszystkie faktyczne i potencjalne korzyści które miały te inwestycje uzasadnić. Przykre, ale prawdziwe. A "jeszcze z unii" co pisał poniżej zapytam - nie szanują nas i nie wynagradzają bo nie cieszymy się z Unii? Sam przyznałeś, że nie szanują, i nie płacą.

Przerazajace Nie wyobrażałem sobie takich wyników. To przerażające :((( Jesteśmy jeszcze głupsi niż średnia krajowa więc nie dziwny sie ze NIKT nie szanuje geodetow i nie wynagradza ich sensownie

przy tej całej antyunijnej (a w zasadzie antycywilizacyjnej) propagandzie rządowych tub to i tak niezły wynik...

3 komentarze

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt