wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-05-10| Geodezja

15 lat Polski w UE [wyniki ankiety]

Nieco ponad połowa uczestników ankiety na Geoforum.pl uważa, że wejście Polski do Unii Europejskiej przyniosło branży geodezyjnej głównie pozytywne efekty.


15 lat Polski w UE [wyniki ankiety]

Z okazji 15-lecia członkowstwa Polski w Unii Europejskiej w dniach 1-9 maja na Geoforum.pl można było wypełniać ankietę, w której pytaliśmy, jak wejście do UE wpłynęło na branżę geodezyjną i kartograficzną. Zdaniem 51% ankietowanych wydarzenie to przyniosło więcej pozytywnych efektów. Badani wskazują tu m.in. na dotacje i dofinansowania do projektów geodezyjnych i działalności gospodarczej, wzrost liczby inwestycji (dzięki funduszom z UE) zapewniających pracę geodetom, dyrektywę INSPIRE wymuszającą cyfryzację i udostępnianie zasobów, fundusze na badania naukowe czy brak granic w poszukiwaniu pracy i rozwoju.
„100% dużych kontraktów, w których uczestniczymy, jest finansowanych ze środków unijnych. Otrzymaliśmy dofinansowanie do sprzętu oraz badań w ramach NCBiR. Powiększyliśmy ofertę (…). Współpracujemy bez ograniczeń (lub z mniejszymi ograniczeniami) z kontrahentami z zagranicy i jesteśmy postrzegani jak równoważny partner. (…) dziś zatrudniamy kilkadziesiąt osób, a nie byłoby to możliwe bez środków unijnych” – napisał jeden z uczestników ankiety. Zdaniem innego „rynek geoinformatyczny w zasadzie został stworzony przez projekty z budżetu UE, to dzięki nim fotogrametria wyszła z faktycznego niebytu”.

14% badanych uważa z kolei, że wejście do UE przyniosło więcej negatywnych skutków. „Środki unijne na start działalności popsuły rynek, ponieważ próg wejścia w biznes spadł niemal do zera. Ludzie, którzy za darmo dostali sprzęt, wystartowali z niskimi cenami i cała branża siadła” – napisał jeden z ankietowanych. Pojawiło się też wiele krytycznych głosów pod adresem dofinansowanych z UE projektów geodezyjnych: „Znacząca cześć projektów, również z branży GiK, została wykonana ponieważ »pieniądze były do wzięcia«, w normalnych warunkach nie byłyby one realizowane”, „Źle zorganizowane projekty, głównie informatyczne, przyjmowane są do zasobu pod presją czasu i utraty pieniędzy z dotacji. Główny mankament tych projektów to ich wielkość i krótki czas realizacji, przez co przyjmowane są knoty, takie jak modernizacje EGiB z ortofotomapy”, „Realizacja projektów jest prowadzona w sposób maksymalnie niekompetentny (…). Projekty nie działają, nie będą działały zarówno od strony technologicznej, jak i merytorycznej”. Kilku ankietowanych zwróciło też uwagę na niepotrzebny rozrost przepisów i procedur.

27% ankietowanych uważa, że efekty pozytywne i negatywne wejścia Polski do UE równoważą się, a 8% nie ma zdania.
Większość uczestników badania to wykonawcy prac geodezyjnych (53%). Ponadto wśród ankietowanych znaleźli się pracownicy administracji publicznej (29%), pracownicy naukowi (7%) oraz osoby w inny sposób związane z branżą (11%).

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przerażające jest to, że pieniądze unijne zostały przez władze geodezji potraktowane jak łup do wzięcia a nie szansa na zbudowanie silnej branży służącej krajowi. I nikt mi nie wmówi, że Ci którzy to widzą i dają wyraz swojej dezaprobacie są głupi. To, że z tych środków skorzystała mniejsza, lub większa, liczba przedsiębiorców dla zbudowania własnego potencjału, nie rekompesuje strat jakie ponieśliśmy jako kraj na skutek stworzenia nierealnych i nierealizowalnych projektów niszczących zdolność branży do zaspokajania potrzeb społecznych, inwestycyjnych i państwowych. Co z tego, że stworzono szanse na rozwój przedsiębiorstw jeśli jednocześnie uniemożliwiono powstanie rynku na którym mogłyby z tego potencjału skorzystać. Koszty wycofywania się z nietrafionych inwestycji zjedzą wszystkie faktyczne i potencjalne korzyści które miały te inwestycje uzasadnić. Przykre, ale prawdziwe. A "jeszcze z unii" co pisał poniżej zapytam - nie szanują nas i nie wynagradzają bo nie cieszymy się z Unii? Sam przyznałeś, że nie szanują, i nie płacą.

Przerazajace Nie wyobrażałem sobie takich wyników. To przerażające :((( Jesteśmy jeszcze głupsi niż średnia krajowa więc nie dziwny sie ze NIKT nie szanuje geodetow i nie wynagradza ich sensownie

przy tej całej antyunijnej (a w zasadzie antycywilizacyjnej) propagandzie rządowych tub to i tak niezły wynik...

3 komentarze

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt