wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-17| Geodezja, Ludzie

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczone [AKTUALIZACJA]

Wczoraj (16 kwietnia) minister Jerzy Kwieciński wręczył m.in. wybitnym polskim geodetom i rzeczoznawcom majątkowym Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Odznaki te nadał prezes Rady Ministrów na wniosek ministra inwestycji i rozwoju.


Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczone [AKTUALIZACJA] <br />
Od lewej: Henryk Jędrzejewski, Adam Linsenbarth, Justyna Adamczewska, Jerzy Gaździcki (fot. MIiR)
Od lewej: Henryk Jędrzejewski, Adam Linsenbarth, Justyna Adamczewska, Jerzy Gaździcki (fot. MIiR)

– Spotykamy się dziś w niezwykle zaszczytnym gronie, aby uhonorować wieloletnie zaangażowanie wyróżnionych osób w pracę na rzecz przemian demokratycznych. W jubileuszowym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości zostały uhonorowane osoby, które swoją postawą rozsławiły dobre imię Polski, aktywnie włączyły się w budowę wspólnoty oraz wzmacniały suwerenność i tożsamość narodową – mówił minister Jerzy Kwieciński podczas uroczystości.

Wśród wyróżnionych z inicjatywy MIiR znaleźli się przedstawiciele administracji państwowej, biznesu, przedsiębiorczości, mediów, publicystyki, nauki, technologii, a także środowisk budowlanych, architektonicznych i geodezyjnych.
Medale otrzymali m.in.:

Pośmiertnie prof. Zdzisław Adamczewski – były główny geodeta kraju, prorektor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW, przewodniczący Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Autor ponad 300 publikacji naukowych z zakresu geodezji, twórca polskiej szkoły nieliniowego rachunku wyrównawczego. Zmarł 15 sierpnia 2018 r. Medal odebrała żona Justyna Adamczewska.


Prof. Jerzy Gaździcki – uczestnik Powstania Warszawskiego. Pod koniec lat 60. doprowadził do zainstalowania na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej pierwszego komputera UMC1. Wspomagał tworzenie zrębów nowoczesnej geodezji w Iraku, Kuwejcie, Libii, Syrii, Libanie, Nigerii, Iranie i Afganistanie. Doprowadził do powstania i przez 50 lat przewodniczył Polskiemu Towarzystwu Informacji Przestrzennej.


Dr Henryk Jędrzejewski – rzeczoznawca majątkowy, wieloletni dyrektor departamentu w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. W okresie transformacji ustrojowej był głównym reformatorem zasad gospodarowania nieruchomościami należącymi do zasobów publicznych. Jest autorem wielu publikacji i ekspertyz.


Dr hab. Adam Linsenbarth – były dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii, specjalista z zakresu fotogrametrii. W latach 70. w Tanzanii nadzorował wykonanie mapy topograficznej tego kraju, następnie był oddelegowany przez GUGiK do pracy w libijskim ministerstwie planowania. W ostatniej dekadzie swoje zainteresowania naukowe skoncentrował na kartografii biblijnej. Efektem tej pracy jest „Atlas Biblijny” wydany we wrześniu 2018 r.


Lista wyróżnionych podczas uroczystości 16 kwietnia

Odznaka została ustanowiona uchwałą Rady Ministrów z 8 maja 2018 r. Stanowi ją metalowy posrebrzany medal w kształcie prostokąta. Na jego przedniej stronie znajduje się wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Padarewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera. W dolnej lewej części umieszczono napis: „100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Na stronie odwrotnej medalu w górnej części znajduje się napis: „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i wy?”, a poniżej wizerunek Legionów Polskich.

Aktualizacja
FILM Z UROCZYSTEGO WRĘCZENIA MEDALI

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Bo gdy Titanic tonął to też orkiestra grała... Nareszcie władza coś zrobiła dla geodetów, trzeba im za to serdecznie podziękować.

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt