wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-17| Geodezja, Ludzie

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczone [AKTUALIZACJA]

Wczoraj (16 kwietnia) minister Jerzy Kwieciński wręczył m.in. wybitnym polskim geodetom i rzeczoznawcom majątkowym Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Odznaki te nadał prezes Rady Ministrów na wniosek ministra inwestycji i rozwoju.


Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości wręczone [AKTUALIZACJA] <br />
Od lewej: Henryk Jędrzejewski, Adam Linsenbarth, Justyna Adamczewska, Jerzy Gaździcki (fot. MIiR)
Od lewej: Henryk Jędrzejewski, Adam Linsenbarth, Justyna Adamczewska, Jerzy Gaździcki (fot. MIiR)

– Spotykamy się dziś w niezwykle zaszczytnym gronie, aby uhonorować wieloletnie zaangażowanie wyróżnionych osób w pracę na rzecz przemian demokratycznych. W jubileuszowym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości zostały uhonorowane osoby, które swoją postawą rozsławiły dobre imię Polski, aktywnie włączyły się w budowę wspólnoty oraz wzmacniały suwerenność i tożsamość narodową – mówił minister Jerzy Kwieciński podczas uroczystości.

Wśród wyróżnionych z inicjatywy MIiR znaleźli się przedstawiciele administracji państwowej, biznesu, przedsiębiorczości, mediów, publicystyki, nauki, technologii, a także środowisk budowlanych, architektonicznych i geodezyjnych.
Medale otrzymali m.in.:

Pośmiertnie prof. Zdzisław Adamczewski – były główny geodeta kraju, prorektor Politechniki Warszawskiej, dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii PW, przewodniczący Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Autor ponad 300 publikacji naukowych z zakresu geodezji, twórca polskiej szkoły nieliniowego rachunku wyrównawczego. Zmarł 15 sierpnia 2018 r. Medal odebrała żona Justyna Adamczewska.


Prof. Jerzy Gaździcki – uczestnik Powstania Warszawskiego. Pod koniec lat 60. doprowadził do zainstalowania na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej pierwszego komputera UMC1. Wspomagał tworzenie zrębów nowoczesnej geodezji w Iraku, Kuwejcie, Libii, Syrii, Libanie, Nigerii, Iranie i Afganistanie. Doprowadził do powstania i przez 50 lat przewodniczył Polskiemu Towarzystwu Informacji Przestrzennej.


Dr Henryk Jędrzejewski – rzeczoznawca majątkowy, wieloletni dyrektor departamentu w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, Urzędzie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. W okresie transformacji ustrojowej był głównym reformatorem zasad gospodarowania nieruchomościami należącymi do zasobów publicznych. Jest autorem wielu publikacji i ekspertyz.


Dr hab. Adam Linsenbarth – były dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii, specjalista z zakresu fotogrametrii. W latach 70. w Tanzanii nadzorował wykonanie mapy topograficznej tego kraju, następnie był oddelegowany przez GUGiK do pracy w libijskim ministerstwie planowania. W ostatniej dekadzie swoje zainteresowania naukowe skoncentrował na kartografii biblijnej. Efektem tej pracy jest „Atlas Biblijny” wydany we wrześniu 2018 r.


Lista wyróżnionych podczas uroczystości 16 kwietnia

Odznaka została ustanowiona uchwałą Rady Ministrów z 8 maja 2018 r. Stanowi ją metalowy posrebrzany medal w kształcie prostokąta. Na jego przedniej stronie znajduje się wizerunek orła białego w koronie na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami, wokół którego umieszczone zostały wizerunki Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Padarewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera. W dolnej lewej części umieszczono napis: „100-lecie Odzyskania Niepodległości”. Na stronie odwrotnej medalu w górnej części znajduje się napis: „To, co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i wy?”, a poniżej wizerunek Legionów Polskich.

Aktualizacja
FILM Z UROCZYSTEGO WRĘCZENIA MEDALI

DC


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Bo gdy Titanic tonął to też orkiestra grała... Nareszcie władza coś zrobiła dla geodetów, trzeba im za to serdecznie podziękować.
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS